Արցախյան բուսական թեյերի շարքում նոր արտադրատեսակ է ավելացել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Թեյ Բերդաշեն»-ն արտադրող Էռնա Սողոմոնյանն ասել է, որ խոտաբույսերը հավաքում են Մարտունու շրջանի Բերդաշեն գյուղի սարերից և դաշտերից։
«Թեյի պատրաստման գաղափարը ծագել է հենց հարազատ Բերդաշենում։ Այնտեղից էլ հավաքեցի խոտաբույսերն ու սկսեցի նախապատրաստական աշխատանքները։ Թեյերը մոտ 10 խոտաբույսերի համադրություն են՝ ուրց, վայրի սուսամբար, դաղձ, անթառամ, լոռենի, երիցուկ, ծաղկած ալոճենի և սրոհունդ»,- նշեց Է. Սողոմոնյանը։
Նրա խոսքով՝ թեյերը պատրաստվում են սիրով և արտահայտում Արցախի բնության համն ու հոտը։
«Սկզբնական շրջանում խոտաբույսերը հավաքել ենք, լվացել ու չորացրել։ Համտեսելով բոլոր միքսերը՝ ընտրել ենք թեյի 3 հայկական անվանում՝ Մետաքսե, Գիսանե, Շահանե։ Հետագայում պլանավորում ենք մեծացնել մեր արտադրանքը և ավելացնել ևս մի քանի թեյատեսակ։ Թեյի տուփերը ևս ինքս եմ պատրաստում։ Սպառումը դեռ իրականացնում ենք օնլայն եղանակով։ Առաջին խմբաքանակը սպառվել է հաշված ժամերի ընթացքում, և մենք սկսել ենք 2֊րդ՝ ավելի մեծ խմբաքանակի պատրաստումը։ Թեյի մեկ տուփն արժե 990 դրամ, իսկ տարողությունը 30գրամ է»,-մասնավորապես ասել է մեր զրուցակիցը՝ նկատելով, որ արցախյան թեյերը մեծ պահանջարկ ունեն սպառողների շրջանում:
«Ամեն մեկս մեր չափով պետք է նպաստենք Արցախում հայկական արտադրանքի ստեղծմանը։ Հատկապես հետպատերազմյան այս ծանր ժամանակաշրջանում թե՛ արցախցին, թե՛ Արցախը պետք է ամուր ոտքի կանգնեն և աշխարհին ցույց տան մեր ուժը և կարողությունը»,-ընդգծել է նա։

В ассортимент арцахских травяных чаев добавлен новый продукт
СТЕПАНАКЕРТ, 14 сентября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" производитель "Чая Бердашен" Эрна Согомонян сказала, что травы собирают с гор и полей села Бердашен Мартунинского района.
«Идея изготовления чая зародилась в родном Бердашене. Оттуда я собрала травы и начала приготовления. Чаи представляют собой комбинацию примерно 10 трав: чабрец, дикий орегано, мята, цмин, липа, ромашка, цветущий боярышник, зверобой », - отметила Э. Согомонян.
По ее словам, чаи изготавливаются с любовью, выражая вкус и запах природы Арцаха.
«Изначально мы собирали, промывали и сушили травы. Попробовав все смеси, мы выбрали 3 армянских названия чая: Метаксе, Гисане, Шагане. В будущем планируем расширить наш продукт и добавить еще несколько видов чая. Я сама делаю чайные коробки. Мы по-прежнему осуществляем продажу онлайн. Первая партия была израсходована за считанные часы и мы начали готовить вторую, более крупную партию. Коробка чая стоит 990 драмов, а вместимость - 30 граммов », - сказала наша собеседница, отметив, что арцахские чаи пользуются большим спросом у потребителей.
«Каждый из нас должен в меру своих возможностей внести свой вклад в создание армянских продуктов в Арцахе. Особенно в этот непростой послевоенный период и арцахцы, и Арцах должны стоять твердо, показать миру свою силу и способности», - подчеркнула она.