ՀՀ-ն ու Սլովակիան համատեղ ծրագրեր կիրականացնեն էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայաստանում գտնվող Սլովակիայի ԱԳ նախարար Իվան Կորչակի հետ հանդիպմանը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը քննարկել է երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր, անդրադարձ է կատարվել տնտեսության տարբեր ճյուղերում համագործակցության առկա ներուժն իրագործելու ուղիները:
«Մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունները զարգացել են բոլոր ուղղություններով, և մենք այսօր վերահաստատեցինք այն, որ պետք է գործադրենք ջանքեր այդ հարաբերություններն ավելի սերտացնելու համար: Սա վերաբերում է առաջին հերթին քաղաքական երկխոսությանը: Մենք ունենք բարձր մակարդակով տարվող քաղաքական երկխոսություն, և այդ երկխոսությունը վերաբերում է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարաբերություններին: Խոսեցինք նաև տնտեսական հարաբերությունների, հատկապես, դեռ չիրացված առկա ներուժի մասին: Միասնական ջանքեր պետք է գործադրենք էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կանաչ էներգետիկայի զարգացման ուղղությամբ, ինչպես նաև մշակույթի և գիտության ոլորտներում: Ասեմ, որ մոտավոր նախանշել ենք միջոցառումներ, որոնք առաջիկայում կիրականացնենք համատեղ ջանքերով»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը երախտագիտություն հայտնեց Սլովակիային ու Սլովակիայի ժողովրդին ինչպես համաճարակի ընթացքում Հայաստանին ցուցաբերված աջակցության, այնպես էլ արցախյան վերջին պատերազմի օրերին ու դրանից հետո Սլովակիայի որդեգրած դիրքորոշման համար: Դա վերաբերում է ինչպես Սլովակիայի գործադիր իշխանությանը, այնպես էլ Սլովակիայի խորհրդարանի ընդունած բանաձևերին:

Армения и Словакия реализуют совместные программы в сфере энергетики и информационных технологий
Армения и Словакия намечают развивать сотрудничество по ряду направлений. На встрече в Ереване министров иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и Словакии Ивана Корчака, были обсуждены вопросы, связанные с двусторонними отношениями, затронуты пути реализации имеющегося потенциала сотрудничества в различных сферах экономики.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 сентября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. «Отношения между нашими двумя странами развиваются по всем направлениям, и сегодня мы подтвердили, что должны приложить все усилия для укрепления этих отношений. В первую очередь это касается политического диалога. У нас уже есть политический диалог на высоком уровне, который касается как двусторонних, так и многосторонних отношений. Мы также говорили об экономических отношениях, особенно об имеющемся потенциале, который полностью еще не реализован. Мы должны приложить совместные усилия для развития энергетики, информационных технологий, зеленой энергетики, а также в области культуры и науки. Должен сказать, что в общих чертах намечены мероприятия, которые мы совместными усилиями начнем реализовывать уже в ближайшее время», -  сообщил Арарат Мирзоян.
Глава МИД Республики Армения поблагодарил Словакию и народ Словакии за помощь, оказанную Армении во время пандемии, а также за позицию, занятую Словакией во время и после последней Арцахской войны. Это касается как исполнительной власти Словакии, так и резолюций, принятых Парламентом Словакии.