Թուրքիան կրկին հայտարարել է, որ ի վիճակի չէ փախստականների նոր ալիք ընդունել
Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ անդրադարձել է նաև աֆղանստանցի փախստականների խնդրին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍԱյս մասին հայտնում է թուրքական «Հյուրիեթ» պարբերականը:
Հեռախոսազրույցի ժամանակ անդրադառնալով Աֆղանստանից փախստականների հարցին՝ Էրդողանը նշել է, որ Թուրքիան ի վիճակի չէ կրել այդ նոր միգրացիոն բեռը:
Նա նշել է նաև, թե ոչ ոք չի կամենում, որ Աֆղանստանի փախստականների պարագայում լինի այն, ինչ եղավ 2015թ․սիրիացի փախստականների ալիքի դեպքում:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև Թուրքիա-Գերմանիա, Թուրքիա-ԵՄ հարաբերությունների, Թուրքիայի քաղաքացիների համար ԵՄ վիզային ռեժիմի ազատականացման ուղղությամբ Թուրքիայի կողմից ակնկալվող քայլերի վերաբերյալ մի շարք հարցեր:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ևս նախորդ ամիս հայտարարել էր, թե Թուրքիան մտադիր չէ ապաստան տրամադրել աֆղան փախստականներին։
«Մենք նախապես հայտնել էինք, որ Թուրքիան այս նպատակով վիզաներ չի տրամադրի։ Այս թեմայով բոլոր այն հայտարարությունները, որ տեղ են գտել ԶԼՄ-ներում, իրականությանը չեն  համապատասխանում», - ասել էր Չավուշօղլուն։

Турция вновь заявила, что не в состоянии принять новую волну беженцев
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в телефонном разговоре с президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером коснулся и проблемы афганских беженцев.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 сентября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом сообщает турецкое издание «Hurriyet».
Касаясь вопроса беженцев из Афганистана, Эрдоган отметил, что Турция не в состоянии принять на себя этот новый миграционный груз.
Он также отметил, что никто не хочет, чтобы с афганскими беженцами произошло то, что было с сирийскими беженцами в 2015 году.
В ходе телефонной беседы стороны также обсудили ряд вопросов, касающихся отношений Турция-Германия, Турция-ЕС, шагов Турции по либерализации визового режима ЕС для граждан Турции.
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в прошлом месяце также заявлял, что Турция не намерена предоставлять убежище афганским беженцам.
«Мы заранее заявили, что Турция с этой целью не будет выдавать виз. Все сообщения на эту тему, которые имели место в СМИ, не соответствуют действительности», - сказал Чавушоглу.