ՀԱՊԿ հաջորդ գագաթնաժողովը կանցկացվի Երևանում
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդում որոշում է կայացվել հաջորդ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովն անցկացնել Երևանում՝ 2022 թվականի չորրորդ եռամսյակում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տաջիկստանում լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը։
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ 2022 թվականին կնշվի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 30-ամյակը և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության 20-ամյակը:
«Համաձայնեցվել է մանրամասն պլան, որը նախատեսում է համապատասխան միջոցառումների իրականացում ՀԱՊԿ անդամ բոլոր երկրներում: Սպասում ենք Կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարներին՝ Երեւանում»,- ասել էր  Փաշինյանը։

The next CSTO summit will take place in Yerevan in the end of 2022, the organization’s council decided during the September 16 meeting in Tajikistan.
Yerevan to host next CSTO summit
On September 16, the CSTO chairmanship was passed over to Armenia.
Lithuanian President Gitanas Nausėda will arrive in Armenia May 19-20 on an official visit, the Lithuanian presidency’s press service said.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan is participating in the CIS foreign ministerial council session...
he meeting of Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan and his Russian counterpart Sergei Lavrov took...
Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk will lead a delegation to Armenia on May 12.
The American dollar’s (USD) exchange rate against the Armenian dram (AMD) comprised AMD 455.94/$1 in Armenia on Friday; this is down by AMD 4.19 from Thursday, according to the official website of the Central Bank of Armenia, news.am informs.
During his meeting in Moscow with Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia, PM Mikhail Mishustin of...