Ռուս խաղաղապահներն ապահովել են անվտանգությունը Արցախում բջջային կապի աշտարակ տանող ճանապարհի շինարարության ժամանակ
Ռուս խաղաղապահներն ապահովել են անվտանգությունը Մարտակերտում բջջային կապի աշտարակ տանող ճանապարհի շինարարության ժամանակ, հայտնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Բջջային կապի աշտարակը գտնվում է սահմանազատման գծի մոտ եւ պահանջում է կանոնավոր սպասարկում:
«Մարտարկերտի շրջանի վարչակազմը դիմել է Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբին՝ Ջանյաթաղ գյուղի մերձակայքում ճանապարհային աշխատանքների անվտանգությունն ապահովելու խնդրանքով: Այդ տարածքում կան հաղորդակցության խնդիրներ, ուստի այս աշտարակը այստեղ անհրաժեշտ է: Տեղի բնակչությունը մեզ հետ բարյացակամ է, անհրաժեշտության դեպքում նրանք գիտեն՝ ում դիմել»,-ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Դանիլ Նիկիտինը:
Այս պահին ճանապարհային ծառայության աշխատակիցները սկսել են հեռացնել հին հողի վերին շերտը եւ խտացնել ապագա ճանապարհի հիմքը:
«Մենք ճանապարհ ենք տանելու դեպի բջջային աշտարակ: Մենք դիմեցինք խաղաղապահներին `ապահովելու իրականացվող աշխատանքների անվտանգությունը, քանի որ նրանք անցնում են Ադրբեջանի սահմանից 200 մետր հեռավորության վրա: Աշտարակը գտնվում է Ջանյաթաղ գյուղի մոտակայքում, կապ է ապահովում տեղի բնակիչների՝ մոտ 2000 մարդու համար։ Խաղաղապահներն արձագանքեցին, եկան եւ ապահովեցին մեր անվտանգությունը»,-ասում է շինարարական ընկերության ներկայացուցիչ Անդրանիկ Մուսայելյանը:

Russian peacekeepers ensured the safety of work during the construction of a dirt road from the settlement of Janyatag to a cell tower in the Martakert district of Artsakh.
Russian peacekeepers provide security during construction of dirt road to cell tower in Artsakh
STEPANAKERT, SEPTEMBER 17, ARTSAKHPRESS: The cell tower is located near the line of demarcation of the parties and requires regular maintenance. The administration decided to build a dirt road for the maintenance of this facility, turning to the Russian peacekeeping contingent for security, the Russian Defense Ministry said in a statement on Friday.
"The administration of the Janyatag district appealed to the Russian peacekeeping contingent with a request to ensure the safety of road works in the vicinity of the settlement of Janyatag. Residents need to communicate with relatives, friends and there are communication problems in this area, so this tower is necessary here. The local population is friendly to us, if necessary, they know who to turn to," said Danil Nikitin, a representative of the Russian peacekeeping contingent.
At the moment, road workers have started removing the top layer of old soil and compacting the base of the future road for further laying a gravel cushion with the assistance of Russian peacekeepers.
"We will make a road to the cell tower. We appealed to the peacekeepers to ensure the safety of the work being carried out, since they are 200 meters from the border of Azerbaijan. The tower is located near the settlement of Janyatag, provides communication to local residents, only about 2 thousand people.
“The peacekeepers responded, came and provide our security," said Andranik Musaelyan, a representative of the construction company.
The system complex of receiving and transmitting equipment provides more than 5 thousand residents of remote areas of Nagorno-Karabakh with mobile communications and high-speed Internet.