Տեղի է ունեցել հուշ-երեկո՝ նվիրված Արցախյան 44-օրյա պատերազմում նահատակված և անհայտ կորած ստեփանակերտցիներին
Նախօրեին Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում տեղի է ունեցել հուշ-երեկո՝ նվիրված Արցախյան 44-օրյա պատերազմում նահատակված և անհայտ կորած 206 ստեփանակերտցի տղաներին։
Տեղի է ունեցել  հուշ-երեկո՝ նվիրված Արցախյան 44-օրյա պատերազմում նահատակված և անհայտ կորած ստեփանակերտցիներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Հուշ-երեկոյի սկզբում ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են հերոսների անմար հիշատակը։
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառումը կազմակերպվել է «Արցախյան 3-րդ պատերազմում զոհված և անհայտ կորած զինծառայողների հարազատների միություն» և «Արցախի պահեստազորի սպաների միություն» հասարակական կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ։ Բացման խոսքով հանդես եկավ Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու հոգևոր հովիվ, Տեր Մինաս քահանա Մովսիսյանը։
«Մեր սրտերն այսօր լցված են տառապանքով, հոգով ու մտքով կոտրված ենք, բայց հույսով նայում ենք առաջ։ Իսկապես, այսօր դժվար ժամանակներ ենք ապրում, սակայն պետք է վերականգնվենք, վերածնվենք,հիշենք մեր հերոսամարտիկներին, ովքեր իրենց կյանքը չխնայեցին հանուն հայրենիքի։ Սա պատերազմ չէր, այլ հանցագործություն՝ ուղղված ողջ հայության դեմ։
Ուստի մենք երախտապարտ ենք բոլոր այն նահատակներին, ովքեր ոտքի ելան այդ հանցագործության դեմ»,- ասել է Տեր Մինաս քահանա Մովսիսյանը։
Այնուհետև միջոցառմանը հայրենասիրական երաժշտական և բանաստեղծական կատարումներով հանդես եկան Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի սաները, ԱրՊՀ ուսանողները, Խաչատուր Աբովյանի անվան թիվ 1 հիմնական դպրոցի աշակերտները։
«Արցախյան 3-րդ պատերազմում զոհված և անհայտ կորած զինծառայողների հարազատների միություն» ՀԿ նախագահ, Արցախյան 44-օրյա պատերազմում անհայտ կորած զինծառայողի ծնող Արմեն Ասրյանը ելույթի իր խոսքում կոչ է արել ազգաբնակչությանը ոտքի կանգնել հանուն հայրենիքի փրկության՝ շարունակելով զավակների սխրագործությունները։
«Շատ դժվար է գտնել բառեր, որ գոնե մի քիչ սփոփեն մեր վիշտն ու ցավը։ Գրեթե 1 տարի է անցել 44-օրյա պատերազմի մղձավանջից, բայց մինչ օրս Արցախում անհայտ են մնում 44 զինծառայողների ճակատագրերը։ Ամեն մի մարտիկ մի տան ճրագ էր, մի տան սյուն, և ինչքան պլաններ ունեինք՝ նրանց հետ կապված։ Ցավը մեծ է, բայց մեր մեջ ուժ պետք է գտնենք և հպարտությամբ քայլենք դեպի առաջ, հիշենք ու մեծարենք նրանց, անմահացնենք նրանց անունները և նրանց կատարած սխրանքները փոխանցենք սերունդներին։ Մենք պետք է մեր փոքրիկ լուման ներդնենք Արցախի հզորացման, զարգացման ու բարգավաճման գործում»,-ընդգծել է Ա. Ասրյանը։
Արցախյան քառօրյա և 44-օրյա պատերազմներում իրենց կյանքը զոհաբերած երկու մարտիկների հայր Միքայել Հաջիյանը ելույթի իր խոսքում ասաց, որ տղաները գնացին՝ հույս ունենալով, որ ծնողները կշարունակեն իրենց սուրբ գործը, որ իրենց զավակները վաղը կշենացնեն մեր երկիրը։
«Ես Արցախի ամենաբազմազավակ հայրն եմ։ Ինչու՞, որովհետև ես միայն Նորայր ու Երվանդ չեմ ունեցել. Արցախի բոլոր նահատակված տղաները իմ զավակներն են, հանուն որոնց հիշատակի՝ մենք պետք է շարունակենք ապրել»,- հորդորել է Մ. Հաջիյանը։

On September 16, a memorial evening, dedicated to the 206 Stepanakert boys who have fallen and went missing during the 44-Day Artsakh War, was held at the Stepanakert Culture and Youth Palace.
A memorial evening dedicated to the 206 fallen and missing Stepanakert fighters during the 44-Day War
STEPANAKERT, SEPTEMBER 17, ARTSAKHPRESS: At the beginning of the memorial evening, the attendees of the event observed a minute of silence in honor of the immortal memory of the heroes.
As "Artsakhpress" reports, the event was organized on the initiative of the “Union of Relatives of Fallen and Missing Servicemen of the 3rd Artsakh War” and the "Union of Artsakh Reserve Officers" NGOs.
During the event, Pastor of the St. Hakob Church of Stepanakert,Father Priest Minas Movsisyan made an opening speech.
"Our hearts are full of suffering today, we are broken in spirit and mind, but we look to the future with hope. Indeed, today we live in difficult times, but we must recover, remember our heroic warriors who didn’t spare their lives for the sake of the homeland. This was not a war, but a crime against all Armenians.
"Therefore, we are grateful to all the martyrs who stood up against this crime," said Father Priest Minas Movsisyan.
Afterwards, the students of the Stepanakert Sayat-Nova Music College and Artsakh State University, the students of School N1 after Khachatur Abovyan performed patriotic music and poems at the event.
Armen Asryan, President of the “Union of Relatives of Fallen and Missing Servicemen of the 3rd Artsakh War”, the father of a soldier who went missing in the 44-day Artsakh War, in his speech called on the population to stand up for the salvation of the homeland, continuing the heroism of their children.
"It is very difficult to find words to alleviate our grief and pain. Almost a year has passed since the nightmare of the 44-day war, but the fate of 44 servicemen in Artsakh is still unknown.
The pain is great, but we must find strength in ourselves, walk forward with pride, remember and honor them, immortalize their names.We must make a small contribution to the strengthening, development and prosperity of Artsakh," said Armen Asryan, in particular.Mikael Hajiyan, the father of two fallen fighters who sacrificed their lives during the Four-Day and 44-Day Wars, said in his speech that the the boys have fallen, hoping that the parents would continue their sacred work.
"I am the father with many children. Why? Because I did not have only Norayr and Yervand. All the fallen fighters of Artsakh are my children and we must continue to live in memory of them," said Hajiyan.