Ստեփանակերտում վերաբացվել է օրթեզավորման կենտրոնը
Ստեփանակերտում վերաբացվել է «Արևիկ» մանկական հիվանդանոցի տարածքում գործող Արսեն Դավիթյանի անվան օրթեզավորման կենտրոնը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է կենտրոնի գործադիր տնօրեն, մանկական վնասվածքաբան, օրթոպեդ Գևորգ Ջհանգիրյանը:
«Օրթեզավորման կենտրոնն ԱՀ-ում գործում էր 2015 թվականից: Մեր մասնագետը՝ Արսեն Դավիթյանը, որի անունը հիմա կրում է կենտրոնը, զոհվել է 44֊օրյա պատերազմում, և երկար ժամանակ մասնագետի բաց կար. պետք էր նոր մասնագետ գտնել և վերապատրաստել։ Կենտրոն դիմում են հիմնականում ուղեղային կաթվածով, ողնաշարի դեֆորմացիաներ ունեցող երեխաներ, որոնց կորսետավորում ենք, իսկ օժանդակ սարքավորումները պատրաստվում են կենտրոնում:
Բուժումն իրականացվում է պետպատվերի շրջանակներում։ Մինչև կենտրոնի վերաբացումը հիվանդները ստիպված են եղել մի քանի անգամ մեկնել Երևան։ Իսկ նրանց մեծ մասը հաշմանդամություն ունեցող երեխաներ են, և դա ֆիզիկական դժվարությունների առաջ էր կանգնեցնում հիվանդներին։ Հիմա կենտրոնում մեկ մասնագետ է աշխատում։ Իհարկե, ժամանակի ընթացքում մասնագետներ ընդգրկելու կարիք կլինի, բայց այս պահի դրությամբ առկա ծավալներով աշխատանքը բավարար է: Հիվանդների քանակը քիչ չէ», - նշեց Գ. Ջհանգիրյանը:

В Степанакерте вновь открылся центр ортезирования
Ортопедический центр имени Арсена Давитяна вновь открылся на территории детской больницы «Аревик» в Степанакерте.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил исполнительный директор центра, детский травматолог, ортопед Георгий Джангирян.
«Ортопедический центр действовал в  Арцахе с 2015 года. Наш специалист Арсен Давитян, имя которого сейчас носит центр, погиб в 44-дневной войне. Долгое время не было специалиста. Необходимо было найти нового специалиста для обучения. Центр посещают в основном дети с церебральным параличом, дети с деформациями позвоночника, которых мы корсетируем, а вспомогательное оборудование изготавливается в центре.
Лечение проводится в рамках государственного заказа. До открытия центра пациентам несколько раз приходилось ехать в Ереван. И большинство из них - дети-инвалиды, из-за чего пациенты испытывают физические трудности. Сейчас в центре работает один специалист. Конечно, со временем нужно будет привлечь специалистов, но на данный момент достаточно работы с имеющимися объемами. Количество пациентов немалое», - отметил Г. Джангирян.