ԱՄՆ-ն կշարունակի միջոցներ գործադրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ. Ջո Բայդեն
ԱՄՆ Նախագահ Ջո Բայդենը շնորհավորական ուղերձ է հղել վարչապետ Փաշինյանին՝ Հայաստանի անկախության երեսնամյակի առթիվ․
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Մեծարգո վարչապետ,
Ամերիկյան ժողովրդի անունից Ձեզ և հայ ժողովրդին մաղթում եմ ուրախ ու ապահով Անկախության օր։
Մեր երկու երկրները միավորված են պատմական, ընտանեկան, բարեկամական կապերով, այդ թվում՝ 1.5 միլիոն ամերիկահայերով, որոնք իրենց ներդրումն են ունենում մեր երկկողմ կապերը հարստացնելու ու ամրապնդելու հարցում։ Այս տարի մենք կտոնենք մեր երկու երկրների երկկողմ հարաբերությունների 30 տարին։
Մենք պատրաստ ենք եկող տարիներին  շարունակել աջակցությունը հայ ժողովրդին՝ ժողովրդավարական իր ուղին անցնելիս` աջակցելով մասնավորաբար ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման, մարդու իրավունքների առաջ մղման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և իրավունքի գերակայության ապահովման Ձեր ջանքերին։
Վերջին տարվա ընթացքում հայ ժողովուրդը մարտահրավերների բախվեց, այդ թվում եղան մարդկային ողբերգական կորուստներ պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մարտական գործողություններով։
Կիսելով հայ ժողովրդի վիշտը՝ մենք ձեռք-ձեռքի տված կաշխատենք Ձեր կառավարության հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և այլ տարածաշրջանային ձևաչափերով՝ խթանելու տարածաշրջանային կայունությունն ու կարգավորելու հակամարտությունը։ Միացյալ Նահանգները կշարունակի միջոցներ գործադրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ։
Ի վերջո, մենք հանձնառու ենք շարունակել համագործակցությունը նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, որի նպատակով Միացյալ Նահանգները  Հայաստանին հատկացրել է ավելի քան 14.2  միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Այս համավարակի շրջանում մենք կշարունակենք  միասին աշխատել նաև տնտեսության գլոբալ և ներառական առողջացման  հարցում։

Байден: США готовы и впредь оказывать Армении поддержку в деле укрепления демократических институтов
США продолжат предпринимать шаги по освобождению находящихся в Азербайджане армянских пленных.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом по случаю 30-летия независимости Армении заявил президент США Джо Байден в своем послании премьер-министру Армении Николу Пашиняну.
Байден, в частности, отметил, что в течение последнего года армянский народ столкнулся с серьезными вызовами.
«Боевые действия в Карабахе привели к трагическим человеческим жертвам. Разделяя горе армянского народа, мы будем работать с вашим правительством рука об руку в рамках Минской группы ОБСЕ и в других региональных форматах, дабы способствовать региональной стабильности и окончательно урегулировать конфликт», - подчеркнул президент.
Он напомнил, что обе страны объединяют исторические узы, а также 1,5 млн. американцев армянского происхождения, которые способствуют укреплению двусторонних отношений.
Байден также сообщил, что в этом году Ереван и Вашингтон будут отмечать 30-летие установления дипломатических отношений.
Президент отметил, что США готовы продолжить оказывать поддержку Армении в деле укрепления демократических институтов, для продвижения прав человека, борьбы с коррупцией и обеспечения верховенства закона.
Нынешний глава Белого дома резюмировал, что Вашингтон также готов продолжать сотрудничество в борьбе с пандемией коронавирусной инфекции, отметив, что США на это уже выделили Армении более 14,2 млн. долларов.