Նորշենը կարող է ազատ բնակֆոնդից մեկ տասնյակից ավելի բնակարաններ տրամադրել տեղահանվածներին. համայնքապետ
ԱՀ Մարտունու շրջանի Նորշեն համայնքը 360 բնակիչ ունի. պատերազմի ավարտից հետո բոլորը գյուղ են վերադարձել:
Նորշենը կարող է  ազատ բնակֆոնդից մեկ տասնյակից ավելի բնակարաններ  տրամադրել տեղահանվածներին. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Նորշենի համայնքապետ Գևորգ Հարությունյանը:
«Պատերազմից հետո գյուղում տեղահանված ընտանիքներ չեն հաստատվել, բայց ազատ բնակֆոնդից 15 տուն վերանորոգելուց հետո կարող ենք տրամադրել տեղահանված մեր հայրենակիցներին։ Նորակառույց դպրոցում սովորում է 53 աշակերտ: Մանկապարտեզ չունենք. մանկապարտեզի ենթակա երեխաները հաճախում են հարևան Աշան գյուղի մանկապարտեզ:
Ունենք համայնքային կենտրոն, բուժկետ, մշակույթի տուն: Գյուղամիջյան ճանապարհները գտնվում են վատթար վիճակում: Համայնքը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով: Ունենք ջրի խնդիր. մոտ 20 տարի առաջ կառուցված ջրային ցանցը պետք է փոխվի:
Դեպի մայրաքաղաք գործում է տրանսպորտ»,- նշեց Գ. Հարությունյանը՝ Նա ցավով տեղեկացրեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մեկ համագյուղացի է զոհվել, իսկ 7-ը՝ վիրավորվել: Անդրադառնալով բնակիչների զբաղվածությանը՝ մեր զրուցակիցն ասաց, որ պատերազմից հետո 1.5 հա նռան այգի և 15 հա վարելահող է անցել թշնամու տիրապետության տակ:

Norshen ready to provide15 houses to displaced families
The Norshen community of Artsakh’s Martuni region has 360 residents. After the end of the war, all the residents have returned to the village.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 22, ARTSAKHPRESS: The head of the community, Gevorg Harutyunyan, told "Artsakhpress".
"Displaced families have not resettled in the village after the war, but we can provide 15 houses to our displaced compatriots after renovating them. 53 students attend the newly built school. We do not have a kindergarten. The pre-school children attend the kindergarten of the neighboring village of Ashan.
We have a community center, an aid station and a house of culture. Rural roads are in deplorable condition. The community is gasified; it is provided with electricity. We have a water problem. The water network built about 20 years ago needs to be changed.
"There is a transport to the capital," said G. Harutyunyan.
The head of the community noted with regret that during the recent battles for the defense of the homeland 1 of their fellow-villagers has fallen; 7 of them have been wounded.
Talking about the employment of the residents, our interlocutor said that after the war, 1.5 hectares of pomegranate orchards and 15 hectares of arable land came under the control of the enemy.