Նորշենը կարող է ազատ բնակֆոնդից մեկ տասնյակից ավելի բնակարաններ տրամադրել տեղահանվածներին. համայնքապետ
ԱՀ Մարտունու շրջանի Նորշեն համայնքը 360 բնակիչ ունի. պատերազմի ավարտից հետո բոլորը գյուղ են վերադարձել:
Նորշենը կարող է  ազատ բնակֆոնդից մեկ տասնյակից ավելի բնակարաններ  տրամադրել տեղահանվածներին. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Նորշենի համայնքապետ Գևորգ Հարությունյանը:
«Պատերազմից հետո գյուղում տեղահանված ընտանիքներ չեն հաստատվել, բայց ազատ բնակֆոնդից 15 տուն վերանորոգելուց հետո կարող ենք տրամադրել տեղահանված մեր հայրենակիցներին։ Նորակառույց դպրոցում սովորում է 53 աշակերտ: Մանկապարտեզ չունենք. մանկապարտեզի ենթակա երեխաները հաճախում են հարևան Աշան գյուղի մանկապարտեզ:
Ունենք համայնքային կենտրոն, բուժկետ, մշակույթի տուն: Գյուղամիջյան ճանապարհները գտնվում են վատթար վիճակում: Համայնքը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով: Ունենք ջրի խնդիր. մոտ 20 տարի առաջ կառուցված ջրային ցանցը պետք է փոխվի:
Դեպի մայրաքաղաք գործում է տրանսպորտ»,- նշեց Գ. Հարությունյանը՝ Նա ցավով տեղեկացրեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մեկ համագյուղացի է զոհվել, իսկ 7-ը՝ վիրավորվել: Անդրադառնալով բնակիչների զբաղվածությանը՝ մեր զրուցակիցն ասաց, որ պատերազմից հետո 1.5 հա նռան այգի և 15 հա վարելահող է անցել թշնամու տիրապետության տակ:

Норшен может предоставить более десятка квартир вынужденным переселенцам из бесплатного жилищного фонда: Глава общины
В общине Норшен Мартунинского района Арцаха проживает 360 человек. После окончания войны все вернулись в село.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Норшен Геворг Арутюнян.
«После войны в селе не поселились семьи вынужденных переселенцев, но после ремонта 15 домов из бесплатного жилищного фонда мы можем предоставить их нашим переселенцам. В недавно построенной школе учатся 53 ученика. У нас нет детского сада. Дети, надлежащие детскому саду посещают детский сад соседнего села Ашан.
У нас есть общественный центр, медпункт, дом культуры. Сельские дороги в плохом состоянии. Село газифицировано, подведено электричество. У нас проблема с водой. Водопроводную сеть, построенную около 20 лет назад, нужно менять.
Действует транспорт до столицы», - отметил Г. Арутюнян. Он с болью сообщил, что во время 44-дневной Арцахской войны один односельчанин погиб, а семеро ранены. Касательно занятости жителей, наш собеседник сообщил, что после войны 1,5 га гранатовых садов и 15 га пашни перешли под контроль врага.