Կկազմակերպվի ուխտագնացություն դեպի Աստղաշենի Սուրբ Գևորգ եկեղեցի
Սեպտեմբերի 25-ին՝ Ս. Գևորգ Զորավարի տոնին, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմը կազմակերպում է ուխտագնացություն դեպի Աստղաշեն համայնքի Սուրբ Գևորգ եկեղեցի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին  «Արցախպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրեց ՀԱԵ Արցախի թեմի քարտուղար Դավիթ Փաշայանը:
«Ս. թ. սեպտեմբերի 25-ին Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին հիշատակում է Սուրբ Գևորգ զորավարի տոնը: Տոնի կապակցությամբ ուխտի պատարագ կմատուցվի Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն համայնքի Սուրբ Գևորգ եկեղեցում՝  ձեռամբ տեղի հոգևոր հովիվ Տեր Բենիամին քահանա Ծատուրյանի և Մարտակերտի շրջանի Ներքին Հոռաթաղի (զորամասին կից) Սուրբ Գևորգ եկեղեցում՝ ձեռամբ Ասկերան քաղաքի հոգևոր հովիվ Տեր Մեսրոպ քահանա Մկրտչյանի: Չափազանց կարևոր է հատկապես այս շրջանում, որ հայ հավատավորը ևս մեկ անգամ առիթն ունենա իր ուխտը նորոգելու առ Աստված, ներանձնանալու, ներամփոփվելու, թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին թշնամիների մարտահրավերներն ընդունելու և այդ պատերազմներից  պատվով ու հաղթանակով դուրս գալու՝ Աստծո օգնությամբ և հիշատակվող Սրբի բարեխոսությամբ: Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակից այդ օրը կմեկնենք ժամը 09:30-ին», - նշեց  Դ. Փաշայանը և հավելեց, որ ուխտագնացությանը մասնակցելու համար անհրաժեշտ է նախօրոք գրանցվել Ստեփանակերտի եկեղեցիներին կից  մոմավաճառների կրպակներում:

Будет организовано паломничество в церковь Святого Георгия в Астхашене
25 сентября в праздник Святого Св. Георгия Победоносца (С. Геворга Зоравара) Арцахская епархия Армянской Апостольской церкви организует паломничество в церковь Святого Георгия села Астхашен.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом корреспонденту "Арцахпресс" сообщил секретарь Арцахской епархии ААЦ Давид Пашаян.
«25 сентября Армянская Апостольская Святая Церковь отмечает праздник Святого Георгия Победоносца. По случаю праздника в церкви Св. Геворг общины Астхашен Аскеранского района будет отслужена литургия, которую проведет местный пастырь отец Бениамин Цатурян и в церкви Св. Геворг общины Неркин Оратах  Мартакертского района (рядом с воинской частью), которую проведет духовный пастырь Аскеранского района отец Месроп Мкртчян. Чрезвычайно важно, особенно в этот период, чтобы верующий армянин снова имел возможность возобновить свой завет с Богом, воплотиться, принять вызовы как внутренних, так и внешних врагов, выйти из этих войн с честью и победой, с Божьей помощью. Мы выйдем с площади Возрождения Степанакерта в тот же день в 09:30»- отметил Д. Пашаян, добавив, что для участия в паломничестве необходимо заранее зарегистрироваться в киосках продавцов свечей возле церквей Степанакерта.