Ստեփանակերտում կազմակերպվել է «Կորպուս հետազոտություններ և թվայնացում» նախագծի շնորհանդեսը
Այսօր՝ սեպտեմբերի 23-ին, Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանում կայացել է «Կորպուս հետազոտություններ և թվայնացում» նախագծի շնորհանդեսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ բացման խոսքով հանդես է եկել Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի պրոռեկտոր  Ալիսիա Բաղդասարյանը:
«Հայերենի թվայնացման իրողությունը Հայաստանի և Արցախի բուհական համակարգում նորություն է և շատ կարևոր է լեզվի զարգացման գործում:
Սեպտեմբերի 6-20-ը մեր համալսարանում հայտարարել էինք հայերենի մեքենայական թարգմանության դատասետի խմբագրման օրեր, և անգլերենի բոլոր դասերը տրամադրել ենք դրան: Ինչպես միշտ, մեր համալսարանը նախաձեռնող է նորի վերհանման գործում: Եվ, բնականաբար, այս անգամ ևս այն առաջնային դերում է»,- նշեց Ա. Բաղդասարյանը:
Օտար լեզուների ամբիոնի ասիստենտ, բ. գ. թ. Օտար լեզուների ամբիոնին կից «Կորպուս հետազոտություններ և թվայնացում» նախագծի համակարգող Դիանա Մովսիսյանը ներկայացրեց նախաձեռնության սկիզբը, ընթացքն ու հետագա անելիքները: «Ուղիղ մեկ տարի առաջ՝ սեպտեմբերի 23-ին, օտար լեզուների ամբիոնը նախաձեռնեց «Կորպուս հետազոտություններ և թվայնացում» նախագիծը։
Մենք մեր երևանյան գործընկերների հետ որոշակի աշխատանքներ ենք ձեռնարկել: Սակայն մեկ շաբաթ հետո տեղի ունեցավ չարաբաստիկ պատերազմը: Պատերազմից հետո մենք չկոտրվեցինք, մեր մեջ ուժ գտանք, և որոշեցինք շարունակել այս կարևոր նախաձեռնությունը՝ ավելի մեծ ոգևորությամբ, որովհետև լեզվի թվայնացումը 21-րդ դարում նաև անվտանգային նշանակություն ունի: Եվ մենք պատրաստ ենք օր առաջ ընդհանրացնել այս մեծ նախաձեռնությունը: Այս մեկ տարվա ընթացքում մենք իրականացրել ենք ձայնի սինթեզ, խոսքի ճանաչման, մեքենայական թարգմանության նախագծեր, և հայերենի Big Date:
Ձայնի սինթեզի միջոցով հայերեն տեքստն ընթերցվում է համապատասխան հարթակում: Մեքենայական թարգմանության միջոցով հայերեն տեքստը ընթերցվում է արհեստական ձայնով: Խոսքի ճանաչումը հայերեն խոսքը մեքենայական թարգմանության և արհեստական բանականության ծրագրերի մշակման արդյունքում փոխակերպվում է տեքստի: Ձայնային կորպուսը հավաքագրված լեզվական շտեմարան է, որը պարունակում է մեծ թվով տեքստեր, սակայն այդ տեքստերը համադրված են համապատասխան ձայնագրությունների հետ: Արդյունքում մենք հավաքագրել ենք մոտ 500 ժամ ձայնագրություն, որը կազմում է 200 000 տող, և որտեղ բառերի և բառաձևերի քանակը 3 600 000 է: Նշանակում է, որ մեկ տողը միջինում պարունակում է 18 բառ»,- պատմել է Դ. Մովսիսյանը:
Նա կոչ է արել Արցախի բուհերին և դպրոցներին միանալ այդ համահայկական արշավին։ Միջոցառման վերջում տեղի է ունեցել մամուլի ասուլիս: Օտար լեզուների ամբիոնի ասիստենտ, բ. գ. թ. Օտար լեզուների ամբիոնին կից «Կորպուս հետազոտություններ և թվայնացում» նախագծի համակարգող Դիանա Մովսիսյանը, Օտար լեզվի ամբիոնի վարիչ Գայանե Գրիգորյանը, Օտար լեզվի ամբիոնի դասախոս, որակի ապահովման կենտրոնի ղեկավար Ալվինա Ներսիսյանը պատասխանել են ուսանողների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հարցերին:

В Степанакерте прошла презентация проекта "Корпусные исследования и машинные переводы"
Сегодня, 23 сентября, в университете им. Месропа Маштоца в Степанакерте состоялась презентация проекта "Корпусные исследования и машинные переводы".
В Степанакерте прошла презентация проекта
СТЕПАНАКЕРТ, 23 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", со вступительной речью выступила заведующая кафедрой армянского языка Алисия Багдасарян.
«Цифровизация армянского языка - новинка в университетской системе Армении и Арцаха, это очень важно в развитии языка.
6-20 сентября мы объявили днями редактирования армянского машинного перевода в нашем университете, и посвятили этому все уроки английского языка. Как всегда, наш университет проявляет инициативу в открытии чего-то нового. И, естественно, на этот раз тоже он лидирует», - отметила А. Багдасарян.
Ассистент кафедры иностранных языков, к.ф.н. Диана Мовсисян, координатор проекта "Корпусные исследования и машинные переводы" при кафедре иностранных языков, представила начало инициативы, процесс и дальнейшие действия. «Ровно год назад, 23 сентября, кафедра иностранных языков инициировала проект "Корпусные исследования и машинные переводы".
Мы провели некоторую работу с нашими ереванскими партнерами. Но через неделю разразилась злополучная война. Мы не сдавались после войны, нашли в себе силы и решили продолжить эту важную инициативу с большим энтузиазмом, потому что оцифровка языка в 21 веке также имеет важное значение для безопасности. И мы готовы как можно раньше обобщить эту великую инициативу. В этом году мы реализовали проекты по синтезу голоса, распознаванию речи, машинному переводу, и Big Date на армянском языке.
Բնութագրությունը հասանալի չէБлагодаря синтезу звука армянский текст читается на соответствующей платформе. Армянский текст читается искусственно с помощью машинного перевода.
Распознавание слов армянское слово конвертируется в текст в результате машинного перевода и разработки программного обеспечения искусственного интеллекта. Звуковой корпус - это скомпилированная языковая база данных, которая содержит большое количество текстов, но эти тексты объединены с соответствующими записями.
В результате мы собрали около 500 часов записи, что составляет 200 000 строк, где количество слов равно 3 600 000. Это означает, что в среднем одна строка содержит 18 слов », - рассказала Д. Мовсисян.
Она призвала университеты и школы Арцаха присоединиться к этой всеармянской кампании. По окончании мероприятия состоялась пресс-конференция. Ассистент кафедры иностранных языков, координатор проекта "Корпусные исследования и машинные переводы" при кафедре иностранных языков, к.ф.н. Диана Мовсисян, заведующая кафедрой иностранных языков Гаяне Григорян,  преподаватель кафедры иностранных языков, руководитель Центра обеспечения качества Альвина Нерсисян, ответили на вопросы студентов и представителей СМИ.