Սպորտի ոլորտի ներկայացուցիչները նահատակված հերոսների հիշատակին հարգանքի տուրք են մատուցել
Այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին՝ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի տարելիցի օրը, ի հիշատակ պատերազմում հանուն հայրենիքի պաշտպանության ընկած քաջորդիների, Արցախի Հանրապետության սպորտի ոլորտի ներկայացուցիչները, Ստեփանակերտի դպրոցականները հարգանքի տուրք են մատուցել Ազատամարտիկների պուրակում տեղադրված զոհվածների հիշատակը հավերժացնող հուշապաստառների մոտ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին հերոսամարտիկների անմար հիշատակն ու ծաղիկներ խոնարհեցին նրանց նկարների առջև:
«Օրվա խորհուրդը բոլորիս համար շատ ծանր է, և ցավալի ապրումներ ենք ունենում: Ցավոք սրտի, մեր հերոսների լուսանկարների առաջ հարգանքի տուրք մատուցելով, ինչ-որ տեղ մեծ պատասխանատվություն ենք զգում նրանց կատարածի, կյանքի ու թողած պատգամի համար:
Այն, ինչ տեղի ունեցավ 44 օրերի ընթացքում, մի նոր ցեղասպանություն էր, որի արդյունքում մենք ևս մեկ անգամ հայրենազրկվեցինք: Մենք պետք է սթափվենք, և յուրաքանչյուրս մեր անձակենտրոն գործելաոճից դուրս գանք ու հասկանանք, որ մենք պատասխանատվություն ենք կրում մեր տղաների հիշատակի առջև, և մեր ամեն քայլը պետք է նպատակաուղղված լինի նրանց երազանքը ի կատար ածելուն:
Նրանք զոհվել են հանուն հայրենքի, հանուն այն բանի, որ մեր հայրենիքը չգերեվարվի,բայց արդյունքում մենք ունեցանք և գերեվարված հայրենիք, և անդառնալի կորուստներ: Սա է այն կարևոր դասը, որ մենք պետք է քաղենք, և ամեն օր, ամեն ժամ ու ամեն վայրկյան պետք է այդ պատասխանատվությամբ ապրենք»,- «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական, պատմաբան Մելանյա Բալայանը:

Представители спортивной сферы отдали дань памяти павшим героям
Сегодня, 27 сентября, в годовщину 44-дневной Арцахской войны, в память о героях, павших за защиту Родины, представители спортивной сферы Республики Арцах, школьники Степанакерта отдали дань уважения у мемориальных досок памяти погибших, установленных в Парке борцов за свободу.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 сентября, АРЦАХПРЕСС- Присутствующие почтили минутой молчания бессмертную память героев и возложили цветы у мемориальных досок.
«Совет дня очень труден для всех нас, у нас есть болезненные ощущения. К сожалению, отдавая дань уважения у мемориальных досок памяти наших героев, мы чувствуем большую ответственность за то, что они сделали, за их жизни и за то, что они оставили.
То, что произошло за 44 дня, было новым геноцидом, в результате которого мы еще раз лишились своей родины.
Мы должны протрезветь, каждый из нас должен отказаться от нашего эгоцентричного стиля работы и осознать, что мы несем ответственность перед памятью наших сыновей, и каждый наш шаг должен быть направлен на то, чтобы их мечта стала реальностью.
Они погибли ради Родины, ради того, чтобы наша Родина не была захвачена, но в результате мы получили пленную Родину, невосполнимые потери. Это важный урок, который мы должны усвоить, мы должны жить с этой ответственностью каждый день, каждый час и каждую секунду », - сказала в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" советник министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах, историк Меланья Балаян.
На мероприятии присутствовали депутаты Национального Собрания Республики Арцах, родственники героев, представители интеллигенции.