Ստեփանակերտում կազմակերպվել է արցախյան «Գորգարվեստի» մրցույթ
Արդեն հինգերորդ տարին է, ինչ ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից Արցախում կազմակերպվում է արցախյան «Գորարվեստի» մրցույթ:Այն անց է կացվում մեկ փուլով և «գորգ», «կարպետ», «ասեղնագործություն» անվանակարգերով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ մրցույթին, ընդհանուր առմամբ, ներկայացվել է 37 աշխատանք, որից 5-ը՝ «գորգ», 5-ը՝ «կարպետ», 27-ը՝ «ասեղնագործություն» անվանակարգերում:
Բնութագրությունը հասանալի չէԱՀ ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Մելանյա Բալայանի խոսքով՝ մրցույթին ներկայացվել են յուրահատուկ և հետաքրքիր աշխատանքներ: «Մենք ունենք ավանդույթներ, որոնք հարատև են և պետք է ուշադրության կենտրոնում պահենք:
Այդ ավանդույթներից է գորգարվեստի պահպանությունը: Հատկապես ստեղծված իրավիճակում պետք է ինքներս մեր մեջ պահենք ազգայինը: Հայացք նետելով անցյալ դարերին՝ համոզված կարող եմ ասել, որ մեր ժողովուրդը, հայտնվելով ծանր ժամանակներում, այնուամենայնիվ, միշտ էլ իր հոգու արտացոլանքն արտահայտել է նաև մշակույթի նման ոլորտում»,- նշեց Մ. Բալայանը:
Գորգագետ Աշխունջ Պողոսյանը կարևորեց ավանդականի գործածումը՝ հատկապես վերջին իրադարձությունների ֆոնին։
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Համեմատելով այս տարվա գորգարվեստի մրցույթին ներկայացված աշխատանքները նախորդ տարիներին ներկայացված աշխատանքների հետ՝ կարելի է բնորոշել, որ առաջընթացը նկատելի է: Ընդ որում՝ այդ առաջընթացը պայմանավորված է գունային երանգների ճիշտ ընտրությամբ, և ինչ-որ չափով նաև աշխատանքների կատարման տեխնիկայով։ Շատ ուրախ եմ, որ ներկայացված են արցախյան ավանդական գորգագործական և կարպետագործական աշխատանքներ՝ պահպանելով գեղազարդման ավանդույթները: Պետք է հավատարիմ մնանք մեր ավանդույթներին, քանի որ մերն ամենալավն է»,- ընդգծել է գորգագետը:

В Степанакерте прошел конкурс арцахское "Ковровое искусство"
Уже пятый год Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах проводит в Арцахе конкурс "Ковровое искусство" Арцаха. Он проводится в один этап в номинациях «ковер», «карпет», «вышивка».
В Степанакерте прошел конкурс арцахское
СТЕПАНАКЕРТ, 28 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", всего на конкурс было представлено 37 работ, из которых 5 - в номинациях "ковер", 5 - "карпет", 27 - в номинациях "вышивка".
Բնութագրությունը հասանալի չէПо словам советника министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Мелании Балаян, на конкурсе были представлены уникальные и интересные работы. «У нас есть непреходящие традиции, мы должны держать их в центре внимания.
Одна из таких традиций - сохранение ковроткачества. Тем более, что в нынешней ситуации мы должны держать в себе национальное. Оглядываясь на прошлые века, могу с уверенностью сказать, что наш народ, оказавшись в трудных ситуациях, всегда выражал отражение своей души в такой сфере культуры», - отметила М. Балаян.
Ковровед Ашхундж Погосян подчеркнул использование традиционного, особенно на фоне последних событий.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Сравнивая работы, представленные на конкурсе коврового искусства в этом году, с работами, представленными в предыдущие годы, можно сказать, что прогресс заметен. Причем этот прогресс обусловлен правильным выбором цветовых оттенков, «в какой-то мере» техникой выполнения работ. Я очень рад, что здесь представлены традиционные ковры Арцаха, сохраняющие традиции декора. Мы должны оставаться верными нашим традициям, потому что наше самое лучшее », - подчеркнул ковровед.