Ստեփանակերտում զոհված հերոսներին նվիրված հուշ-ցերեկույթ է կազմակերպվել
Այսօր՝ սեպտեմբերի 29-ին, Ստեփանակերտի Գրիգոր Նարեկացի համալսարանում կազմակերպվել է «Մեր հավերժ ուսանողներ» խորագրով հուշ-ցերեկույթ՝ նվիրված բուհի՝ արցախյան 44-օրյա պատերազմում քաջաբար զոհված  ուսանողների հիշատակին։
Ստեփանակերտում  զոհված հերոսներին նվիրված հուշ-ցերեկույթ է կազմակերպվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառումը սկսվեց մեկ րոպե լռությամբ զոհվածների հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելով և  ծաղիկներ խոնարհելով զոհված ուսանողների հուշատախտակին:
Հուշ-ցերեկույթին բացման խոսքով հանդես է եկել Գրիգոր Նարեկացի համալսարանի ՆԶՊ և ՖԴ ամբիոնի վարիչ Սամվել Բաղրյանը:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Պատերազմից մեկ տարի է անցել, և այդ ընթացքում շատ բան է փոխվել բոլորիս կյանքում: Մենք կորցրեցինք մեր հայրենիքի մի մասը, ունեցանք բազմաթիվ զոհեր ու վիրավորներ, անհայտ կորածներ:Մեր համալսարանի ուսանողները, ովքեր իրենց կյանքը չխնայեցին հանուն մեր հայրենիքի, կմնան մեզ համար հավերժ ուսանողներ: Փառք մեր անմահ տղաներին»,- ասել է Ս. Բաղրյանը:
Այնուհետև բուհի ուսանողները հանդես եկան երաժշտական և բանաստեղծական կատարումներով:
Բուհի որակի ապահովման կենտրոնի տնօրեն, բ.գ.թ., դոցենտ Ամալյա Գրիգորյանը ելույթի իր խոսքում կոչ արեց ուսանողներին  ապրել հանուն  տղաների կիսատ կյանքի, չիրագործված երազանքների:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Ցավը ծանր է ու անտանելի, դժվար է ապրել, բայց պետք է, քանի որ մեր սուրբ նահատակները մեզ այդ են հրամայում: Նրանք մեզ հրամայում են ապրել գիտակցաբար, ապրել՝ բարձր արժեք ընդունելով հայրենիքը,  որովհետև նրանք գնացին գիտակցական մահվան, և հենց դա է իսկական հայրենասիրությունը: Ցավոք, այսօր մենք կանգնած ենք ավելի ծանր մարտահրավերների առջև, այսօր էլ շարունակվում է թուրք-ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականությունը, թշնամին մեզ ավելի մոտ է, բայց դա մեզ չպիտի ընկճի, մենք չպետք է նահանջենք, մենք պետք է կարողանանք մեր ցավն ու տառապանքը փոխարինել ապրելու և պայքարելու կամքով, քանզի այլ ընտրանք չկա: Նրանք գնացին, իսկ մենք ողջ ենք, որպեսզի վերակերտվենք ու հզորանանք, մենք իրավունք չունենք մեր հայրենիքը թողնելու թշնամուն, մենք դատապարտված ենք այստեղ մնալու և այստեղ ապրելու»,- ընդգծել է Ա. Գրիգորյանը:

В Степанакерте прошло памятное мероприятие, посвященное павшим героям
Сегодня, 29 сентября, в Степанакертском университете имени Григора Нарекаци было организовано памятное мероприятие под названием «Наши вечные студенты», посвященное памяти студентов, храбро погибших в 44-дневной Арцахской войне.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", мероприятие началось минутой молчания в память о погибших, возложением цветов к мемориальной доске погибшим студентам.
На памятном мероприятии со вступительной речью выступил Самвел Багирян, заведующий кафедрой предварительной военно-физической подготовки Университета имени Григора Нарекаци.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Прошел ровно год после войны, и за это время в нашей жизни многое изменилось. Мы потеряли часть своей Родины, у нас есть много жертв и раненых, пропавших без вести. Студенты нашего вуза, которые не щадили свои жизни ради Родины, навсегда останутся студентами для нас. Слава нашим бессмертным воинам», - сказал С. Багирян.
Затем студенты университета выступили литературно-художественными представлениями.
В своем выступлении кандидат филологических наук, директор Центра обеспечения качества университета, доцент Амалия Григорян призвала студентов жить во имя непрожитой жизни, несбывшихся мечтаний парней.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Боль сильна и невыносима, жить трудно, но мы обязаны жить, потому что так велят нам наши святые мученики. Они приказывают нам жить осознанно, жить, принимая Родину как высокую ценность, потому что они пошли на сознательную смерть, это настоящий патриотизм. К сожалению, сегодня мы сталкиваемся с более трудными вызовами, турецко-азербайджанская политика геноцида продолжается и сегодня, враг ближе к нам, но он не должен нас угнетать, мы не должны отступать, мы должны уметь заменить нашу боль и страдания желанием жить и бороться, потому что другого выбора нет. Они ушли, а мы живы, чтобы отстраивать и укреплять нашу страну. Мы не имеем права оставлять свою родину врагу, мы обречены оставаться здесь, жить здесь», - подчеркнула А. Григорян.
В мероприятии приняли участие преподаватели, студенты Университета Григора Нарекаци, родственники погибших.