Հակոբ Արշակյանն ընդունել է ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին. Անդրադարձել են ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ԱԺ-ից  հայտնում են, որ Հակոբ Արշակյանը շնորհավորել է դեսպանին՝ Ռուսաստանում անցկացված  խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ՝ կարեւորելով ազատ եւ թափանցիկ ընտրությունների անցկացման դրական ազդեցությունը պետության զարգացման վրա:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Հակոբ Արշակյանը, շնորհակալություն հայտնելով ռուսական կողմի ցուցաբերած աջակցության համար, բարձրաձայնել է 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների հրատապ կարգավորման հարցը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը պետք է անհապաղ վերադարձնի ռազմագերիներին եւ պահվող այլ անձանց՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության:
Դեսպանն իր հերթին նշել է, որ խնդիրը ՌԴ իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում է:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երկու երկրների դաշնակցային եւ ռազմավարական հարաբերություններում կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, անդրադարձել միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցությանն ու պատվիրակությունների համատեղ աշխատանքին:
Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ շուտով կկազմավորվեն ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովում եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունները եւ առաջիկայում կմասնակցեն վեհաժողովների նիստերին:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հետագա գործունեությանը, կարեւորել խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքը, խոսել իշխող կուսակցություների միջեւ կապերի ընդլայնման մասին:
2022 թվականին լրանում է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Կողմերը քննարկել են նաեւ այդ կապակցությամբ անցկացվելիք միջոցառումների օրակարգին առնչվող հարցեր:

Азербайджан должен немедленно вернуть военнопленных и других удерживаемых лиц: Акоп Аршакян принял Сергея Копыркина
30 сентября вице-спикер НС Акоб Аршакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла РФ в РА Сергея Копыркина.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 сентября, АРЦАХПРЕСС- По сообщению НС, Акоп Аршакян поздравил посла с проведенными в России парламентскими выборами, отметив важность положительного влияния проведения свободных и прозрачных выборов на развитие государства.
В ходе встречи стороны коснулись мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Акоб Аршакян, поблагодарив за оказанное российской стороной содействие, поднял вопрос срочного урегулирования гуманитарных проблем, возникших в результате 44-дневной войны, подчеркнув, что согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года Азербайджан должен незамедлительно вернуть военнопленных и других лиц, удерживаемых в плену.
Посол, в свою очередь, отметил, что проблема находится в центре внимания властей РФ.
Вице-спикер НС отметил важность роли парламентской дипломатии в союзнических и стратегических отношениях двух стран, коснулся взаимодействия и совместной работы делегаций на межпарламентских площадках.
В этом контексте Акоб Аршакян отметил, что вскоре будут сформированы делегации НС РА в Межпарламентской ассамблее СНГ и Парламентской ассамблее ОДКБ и в ближайшее время примут участие в заседаниях ассамблей.
Стороны коснулись также дальнейшей деятельности Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ, отметили важность совместной работы парламентских комиссий, говорили о расширении связей между правящими партиями.
В 2022 году исполняется 30 лет установлению дипломатических отношений между Россией и Арменией. Стороны обсудили также вопросы повестки предстоящих в связи с этим мероприятий.