Վերին Հոռաթաղը մանկապարտեզի կարիք ունի. համայնքապետը պատմում է գյուղի առօրյայի ու խնդիրների մասին
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Վերին Հոռաթաղ համայնքը 622 բնակիչ ունի պատերազմից հետո գյուղից հեռացող չի եղել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Վերին Հոռաթաղի համայնքապետ Գրիշա Մարտիրոսյանը:
«Տեղահանված 15 ընտանիք է հաստատվել գյուղում՝ 52 հոգով: Դպրոցն ունի 116 աշակերտ, սակայն նոր մասնաշենք կառուցելու անհրաժեշտություն կա: Մանկապարտեզ չունենք, բայց գյուղում մանկապարտեզի ենթակա շուրջ 80 երեխա ունենք: Համայնքում գործում են համայնքապետարան, բուժկետ. հանդիսութունների սրահ չունենք: Գյուղամիջյան ճանապարհների մի մասը ասֆալտապատված է: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ: Ունենք ջրի խնդիր. պետք է նոր ջրագիծ կառուցվի: Պատերազմի ընթացքում գյուղում 1 տուն մասնակի վնասներ է կրել. առաջիկայում նախատեսվում է վերանորոգել»,- ասել է Գ. Մարտիրոսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ բարեբախտաբար, պատերազմական գործողությունների ընթացքում գյուղը զոհեր և վիրավորներ չի ունեցել:
Անդրադառնալով բնակիչների զբաղվածությանը՝ մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ հիմնական ուղղություններն են գյուղատնտեսությունը, անասնապահությունը և հողագործությունը:

Verin Horatagh needs a kindergarten. The head of the community tells about the daily life and problems of the village
The Verin Horatagh community of Artsakh’s Martakert region has 622 residents. All the residents have returned after the war.
STEPANAKERT, OCTOBER 1, ARTSAKHPRESS: The head of the community Grisha Martirosyan told "Artsakhpress".
"15 displaced families have settled in the village. The school has 116 students, but there is a need to build a new building. We do not have a kindergarten, but we have about 80 pre-school children. The community has a hall and an aid station. We do not have a ceremony hall. Some of the rural roads are paved.
The village is provided with electricity; it is not gasified. We have a water problem. A new water line must be built. During the war, 1 house in the village suffered partial damage. It is planned to renovate in the near future," said G. Martirosyan.
Referring to the employment of the residents, our interlocutor informed that the main directions are agriculture and cattle-breeding.