Վերին Հոռաթաղը մանկապարտեզի կարիք ունի. համայնքապետը պատմում է գյուղի առօրյայի ու խնդիրների մասին
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Վերին Հոռաթաղ համայնքը 622 բնակիչ ունի պատերազմից հետո գյուղից հեռացող չի եղել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Վերին Հոռաթաղի համայնքապետ Գրիշա Մարտիրոսյանը:
«Տեղահանված 15 ընտանիք է հաստատվել գյուղում՝ 52 հոգով: Դպրոցն ունի 116 աշակերտ, սակայն նոր մասնաշենք կառուցելու անհրաժեշտություն կա: Մանկապարտեզ չունենք, բայց գյուղում մանկապարտեզի ենթակա շուրջ 80 երեխա ունենք: Համայնքում գործում են համայնքապետարան, բուժկետ. հանդիսութունների սրահ չունենք: Գյուղամիջյան ճանապարհների մի մասը ասֆալտապատված է: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ: Ունենք ջրի խնդիր. պետք է նոր ջրագիծ կառուցվի: Պատերազմի ընթացքում գյուղում 1 տուն մասնակի վնասներ է կրել. առաջիկայում նախատեսվում է վերանորոգել»,- ասել է Գ. Մարտիրոսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ բարեբախտաբար, պատերազմական գործողությունների ընթացքում գյուղը զոհեր և վիրավորներ չի ունեցել:
Անդրադառնալով բնակիչների զբաղվածությանը՝ մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ հիմնական ուղղություններն են գյուղատնտեսությունը, անասնապահությունը և հողագործությունը:

Верин Оратаху нужен детский сад: Глава общины рассказывает о повседневной жизни и проблемах села
В общине Верин Оратах Мартакертского района Арцаха 622 жителей, после войны из села никто не выезжал.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил глава общины Верин Оратах Гриша Мартиросян в беседе с корреспондентом "Арцахпресс".
«В селе поселились 15 семей вынужденных переселенцев, 52 человека. В школе 116 учеников, но есть необходимость в строительстве нового корпуса. У нас нет детского сада, но у нас в селе около 80 детей, надлежащих детскому саду. В общине действуют муниципалитет и медпункт. У нас нет банкетного зала.
Часть межсельских дорог заасфальтирована. Поселок обеспечен электричеством, не газифицирован. У нас проблема с водой. Должен быть построен новый водопровод. Во время войны 1 дом в селе был частично поврежден- в ближайшее время планируется отрремонтировать», - сказал Г. Мартиросян.
Он сообщил, что, к счастью, в селе никто не пострадал во время боевых действий.
Говоря о занятости жителей, наш собеседник сообщил, что основные направления - это сельскохозяйство и животноводство.