Հայաստանի և Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարներն անդրադարձել են Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում համագործակցությանը
Անրի Վերնոյի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով Փարիզ կատարած այցի շրջանակում սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ռոզելին Բաշլոյի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր: Վահրամ Դումանյանը կարևորել է երկու բարեկամական երկրների համագործակցությունը և վստահություն հայտնել, որ մշակույթի բնագավառներում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները կնպաստեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը և խորացմանը՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ արդյունավետ համագործակցությունն ընդլայնելու համար»,- նշված է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետության մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում համագործակցությանը: Վահրամ Դումանյանը շնորհակալություն է հայտնել 2020 թվականին Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության վերաբերյալ մտահոգությունը կիսելու և այդ հարցում աջակցելու պատրաստակամության համար:
Քննարկվել են նաև մշակութային ժառանգության պահպանման և ժամանակակից արվեստի ոլորտում համագործակցության ծրագրեր իրականացնելու, մշակույթի ոլորտի մասնագետների վերապատրաստման, մշակութային համատեղ միջոցառումների կազմակերպման հնարավորությունները: Խոսվել է նաև Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև մշակութային համագործակցության փաստաթղթի մշակման և ստորագրման մասին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը Ֆրանսիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ռոզելին Բաշլոյին հրավիրել է Հայաստան հայ-ֆրանսիական մշակութային համագործակցությունը երկարաժամկետ ու տեսանելի ծրագրերով համալրելու ուղղությամբ քննարկումները շարունակելու և տեղում առարկայացնելու համար:

Министры культуры Армении и Франции обсудили сотрудничество в сфере сохранения культурного наследия Арцаха
30 сентября в рамках визита в Париж для участия в юбилейном мероприятии, посвященном 100-летию со дня рождения Анри Верноя, министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Ваграм Думанян встретился с министром культуры Французской Республики Розелин Башло.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. «Был обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес. Ваграм Думанян подчеркнул значение сотрудничества между двумя дружественными странами, выразил уверенность, что совместные программ в области культуры будут способствовать развитию и углублению двусторонних отношений, создавая новые возможности для расширения эффективного сотрудничества», - говорится в сообщении министерства.
Обсуждалось и сотрудничество в области защиты культурного наследия Республики Арцах. Ваграм Думанян поблагодарил за готовность разделить и поддержать озабоченность по поводу сохранения армянского культурного наследия на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана после войны, развязанной против Арцаха в 2020 году.
Обсуждались вопросы сохранения культурного наследия, реализации программ сотрудничества в области современного искусства, подготовки специалистов в области культуры, организации совместных культурных мероприятий. Также и вопрос разработки и подписания документа о культурном сотрудничестве между Арменией и Францией.
В завершение встречи Ваграм Думанян пригласил министра культуры Французской Республики Розелин Башло в Армению для продолжения обсуждений вопросов армяно-французского культурного сотрудничества и долгосрочных и значимых программ.