Հայաստանի և Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարներն անդրադարձել են Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում համագործակցությանը
Անրի Վերնոյի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով Փարիզ կատարած այցի շրջանակում սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ռոզելին Բաշլոյի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր: Վահրամ Դումանյանը կարևորել է երկու բարեկամական երկրների համագործակցությունը և վստահություն հայտնել, որ մշակույթի բնագավառներում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները կնպաստեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը և խորացմանը՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ արդյունավետ համագործակցությունն ընդլայնելու համար»,- նշված է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետության մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում համագործակցությանը: Վահրամ Դումանյանը շնորհակալություն է հայտնել 2020 թվականին Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության վերաբերյալ մտահոգությունը կիսելու և այդ հարցում աջակցելու պատրաստակամության համար:
Քննարկվել են նաև մշակութային ժառանգության պահպանման և ժամանակակից արվեստի ոլորտում համագործակցության ծրագրեր իրականացնելու, մշակույթի ոլորտի մասնագետների վերապատրաստման, մշակութային համատեղ միջոցառումների կազմակերպման հնարավորությունները: Խոսվել է նաև Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև մշակութային համագործակցության փաստաթղթի մշակման և ստորագրման մասին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը Ֆրանսիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ռոզելին Բաշլոյին հրավիրել է Հայաստան հայ-ֆրանսիական մշակութային համագործակցությունը երկարաժամկետ ու տեսանելի ծրագրերով համալրելու ուղղությամբ քննարկումները շարունակելու և տեղում առարկայացնելու համար:

Armenian, French culture ministers discuss cooperation in preservation of Artsakh’s cultural heritage
Armenia’s Minister of Education, Science, Culture and Sport Vahram Dumanyan met on September 30 with Minister of Culture of France Roselyne Bachelot in Paris.
STEPANAKERT, OCTOBER 1, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The Armenian minister arrived in Paris to attend an event dedicated to the 100th anniversary of Henri Verneuil, the ministry’s press service said.
A number of issues of bilateral interest were discussed during the meeting of the two ministers. Vahram Dumanyan highlighted the cooperation of Armenia and France and expressed confidence that the opportunities of implementing joint projects in culture sector will contribute to the development and deepening of the bilateral relations, by creating new opportunities for the expansion of productive cooperation.
The ministers also discussed the cooperation in the field of preserving the cultural heritage of Artsakh. Vahram Dumanyan thanked for sharing the concern on preserving the Armenian cultural heritage of Artsakh in the territories currently under the control of Azerbaijan and for the readiness to support.
The sides also considered drafting and signing a cultural cooperation document between Armenia and France.