Ֆումիո Կիսիդային խորհրդարանում ընտրեցին Ճապոնիայի նոր վարչապետի պաշտոնում
Ճապոնիայի խորհրդարանի հանգուցային ստորին պալատը հոկտեմբերի 4-ին Ճապոնիայի կառավարող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության (ԼԴԿ) նախագահ Ֆումիո Կիսիդային ձայների մեծամասնությամբ ընտրել Է երկրի նոր՝ թվով 100-րդ վարչապետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Քվեարկությունը հեռարաձակվել Է խորհրդարանի կայքում:
Քվեարկության արդյունքներով Կիսիդան ստացել Է 458 ձայնից 311-ը: Սահմանադրական-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Յուկիո Էդանոն ստացել Է 124 ձայն: Այս րոպեներին Կիսիդայի թեկնածության համար քվեարկություն Է տեղի ունենում նաեւ խորհրդարանի վերին պալատում, որտեղ նրա օգտին նույնպես կքվեարկի պատգամավորների մեծամասնությունը. կառավարող դաշինը՝ԼԴԿ-ի գլխավորությամբ մեծամասնություն ունի խորհրդարանի երկու պալատներում: Միեւնույն ժամանակ վարչապետին ընտրելիս ստորին պալատը գերակայություն ունի վերին պալատի նկատմամբ, եւ այնտեղ քվեարկության արդյունքն Է որոշում կառավարության նոր ղեկավարին: Առաջիկա ժամերին կհայտարարվի վարչապետ Կիսիդայի կառավարության կազմը:
Կիսիդան կառավարող կուսակցության նոր ղեկավարի պաշտոնն զբաղեցրել Է սեպտեմբերի 29-ին: Նոր կառավարության ընտությունները տեղի են ունեցել վարչապետ Սուգայի լիազորություններն ավարտվելու կապակցությամբ, որն այդ պաշտոնում անցյալ տարի նշանակվել Էր Սինձո Աբերի հանկարծակի պաշտոնաթողության պատճառով: Ապագա վարչապետը, որը 2012-ից մինչեւ 2017 թվականը եղել Է Ճապոնիայի արտգործնախարարության ղեկավարը, համարվում Է չափավոր պահպանողական:
Նա հանդես Է գալիս ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական դաշինքի եւ Ճապոնիայի պաշտպանական ներուժի ամրապնդման օգտին, ըստ որում զգուշությամբ Է վերաբերվում երկրի զինված ուժերը մեծ հեռահարության հրթիռներով եւ ատոմային սուզանավերով հանդերձման հեռանկարին: Կիսիդան նաեւ պաշտպանում Է երկրի հետպատերազմյան սահմանադության վերանայման ուղեգիծը, բայց կարծում Է, որ չի սկսի շտապել դրա հակապատերազմական դրույթների լիակտատար վերանայման հարցում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Фумио Кисиду избрали в парламенте на пост нового премьер-министра Японии
Ключевая нижняя палата японского парламента в понедельник большинством голосов избрала председателя правящей Либерально-демократической партии (ЛДП) Японии Фумио Кисиду на должность нового, 100-го по счету премьер-министра страны. Трансляция голосования велась на сайте парламента.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 октября, АРЦАХПРЕСС- По итогам голосования Кисида получил 311 из 458 голосов. Следующий за ним лидер Конституционно-демократической партии Японии Юкио Эдано получил 124 голоса.
В эти минуты голосование за кандидатуру Кисиды проходит и в верхней палате парламента, где за него также проголосует большинство депутатов, - правящий блок во главе с ЛДП обладает в обеих палатах парламента большинством. В то же время при избрании премьера нижняя палата имеет приоритет над верхней, и именно результат голосования в ней определяет нового главу правительства, сообщает  Тасс.
В ближайшие часы будет объявлен состав правительства премьер-министра Кисиды.
Кисида занял должность главы правящей партии 29 сентября. Выборы нового председателя прошли в связи с истечением полномочий премьер-министра Ёсихидэ Суги, который был назначен на этот пост в прошлом году из-за внезапной отставки Синдзо Абэ. Будущий премьер, который был главой японского МИД с 2012 по 2017 год, считается умеренным консерватором. Он выступает за укрепление стратегического союза с США и оборонного потенциала Японии, при этом с осторожностью относится к перспективе оснащения вооруженных сил страны ракетами большой дальности и атомными подлодками. Кисида также поддерживает курс ЛДП на пересмотр послевоенной конституции страны, но считает, что не стоит торопиться с полной ревизией ее антивоенных положений.