Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական համապարփակ և կայուն կարգավորումը տեսնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աջակցությունը վայելող հանրահայտ սկզբունքների հիման վրա:
ԼՂ հակամարտության վերջնական կարգավորումը պետք է իրականացվի համանախագահների աջակցությունը վայելող սկզբունքների հիման վրա. Փաշինյան
Լիտվայի վարչապետի հետ հանդիպմանը Փաշինյանը տեղեկացրել է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի և վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում տեղի ունեցած զարգացումների մասին: «Մասնավորապես, ես շեշտեցի, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական համապարփակ և կայուն կարգավորումը պետք է իրականացվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աջակցությունը վայելող հանրահայտ սկզբունքների հիման վրա: Մենք բարձր ենք գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության նկատմամբ Լիտվայի որդեգրած հավասարակշռված և կառուցողական դիրքորոշումը: Մենք նաև բարձր ենք գնահատում ձեր կառավարության կողմից ցուցաբերված մարդասիրական օգնությունը՝ դիմակայելու այն մարտահրավերներին, որոնց բախվել է մեր ժողովուրդը վերջին մեկ տարվա ընթացքում»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն այս առումով երախտագիտությամբ հիշատակեց Հայաստանին 50 հազար չափաբաժին պատվաստանյութ տրամադրելու Լիտվայի որոշումը:
«Գործընկերոջս տեղեկացրել եմ նաև հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մասին, որոնք վերացրեցին մեր հասարակությունում առաջացած լարվածությանը: Դրանք Հայաստանում տեղի ունեցած երկրորդ անընդմեջ ընտրություններն էին, որոնք միջազգային դիտորդների կողմից որակվել էին որպես ազատ, արդար և մրցունակ»,-ասաց վարչապետը:
Նա շեշտեց՝ ընտրությունների արդյունքում կառավարությունը մանդատ է ստացեl` աշխատելու ժողովրդի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու ուղղությամբ` մի ռազմավարական նպատակ, որն արձանագրված է կառավարության գործունեության ծրագրում:
«Այս առանցքային նպատակին մենք մտադիր ենք հասնել երկխոսության և մեր տարածաշրջանում թշնամանքի մթնոլորտի հաղթահարման միջոցով: Մենք վճռական ենք անցնելու այս ճանապարհը: Սակայն, ափսոսանքով պետք է նշել, որ հրադադարի ռեժիմի մշտական խախտումները, ռազմագերիների վերադարձի խնդիրը, եռակող համատեղ հայտարարությունների կամայական մեկնաբանությունները և ագրեսիվ հռետորաբանությունը շարունակում են սրել իրավիճակը՝ խոչընդոտելով տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների համար այդքան անհրաժեշտ ամուր և հարատև խաղաղության հաստատմանը»,-ասաց վարչապետը:

Урегулирование карабахского конфликта должно быть на основе принципов сопредседателей МГ: Пашинян
Армения окончательное, всеобъемлющее и прочное урегулирование нагорно-карабахского конфликта видит на основе известных принципов, поддерживаемых сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом премьер-министр РА Никол Пашинян заявил на совместном заявлении по итогам встречи с премьер-министром Литвы Ингридой Шимоните.
На встрече с премьер-министром Литвы Никол Пашинян проинформировал ее о ситуации в регионе и о событиях, которые произошли за последние несколько месяцев.
«В частности, я подчеркнул, что окончательное, всеобъемлющее и прочное урегулирование нагорно-карабахского конфликта должно основываться на известных принципах, поддерживаемых сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Мы ценим взвешенную и конструктивную позицию Литвы по нагорно-карабахскому конфликту. Мы также ценим гуманитарную помощь, предоставленную Вашим правительством для решения проблем, с которыми наш народ столкнулся за последний год», - сказал Пашинян.
В этой связи премьер-министр с благодарностью отметил решение Литвы предоставить Армении 50 000 доз вакцины.
«Я также проинформировал своего коллегу о досрочных парламентских выборах 20 июня, которые сняли напряжение в нашем обществе. Это вторые выборы в Армении подряд, которые международные наблюдатели назвали свободными, справедливыми и конкурентными», - сказал премьер-министр.
Он подчеркнул, что в результате выборов правительство получило мандат на открытие эры мирного развития и для людей и для региона. Это стратегия, изложенная в программе  правительства.
«Мы намерены достичь этой ключевой цели путем диалога и преодоления атмосферы вражды в нашем регионе. Мы полны решимости пройти этот путь. Однако вызывает сожаление тот факт, что постоянные нарушения режима прекращения огня, проблема возвращения военнопленных, произвольное толкование трехсторонних совместных заявлений и агрессивная риторика продолжают усугублять ситуацию, препятствуя столь необходимому прочному миру всех народов региона».