Ռուս խաղաղապահները հումանիտար օգնություն են փոխանցել Ճարտար քաղաքում բնակվող 120 ընտանիքի. ՌԴ ՊՆ
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հումանիտար արձագանքման կենտրոնի զինծառայողները բարեգործական հիմնադրամների հետ համատեղ իրականացված ակցիայի շրջանակում օգնություն են ցուցաբերել բազմազավակ ընտանիքներին և տեղահանված անձանց Ճարտար բնակավայրում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին ասվում է ՌԴ ՊՆ տեղեկագրում, փոխանցում է tert.am-ը։
Խաղաղապահ զորակազմի բժշկական ջոկատի մասնագետներն, իրենց հերթին, ընդունել և նեղ մասնագետների (վիրաբույժ, լոռ, ակնաբույժ, նյարդաբան) խորհրդատվություն են կազմակերպել բնակիչների համար: Բժիշկների աշխատանքի համար հատկացվել է տեղի պոլիկլինիկան:
Ճարտարի մշակույթի տանը հումանիտար արձագանքման կենտրոնի սպաները երեխաներին դպրոցական պարագաներ և ձմեռային կոշիկ են հանձնել:
Նշվում է, որ Ռուսաստանից բարեգործական կազմակերպությունների ուղարկած հումանիտար բեռը խաղաղապահ զորակազմի ռազմատրանսպորտային օդանավերով Արցախ է տեղափոխվել «Էրեբունի» օդանավակայանից:
«Այսօր հումանիտար-բժշկական ակցիա է իրականացվել Ճարտար բնակավայրում: Հումանիտար ակցիայի շրջանակում ավելի քան 120 ընտանիք ապահովվել է կոշիկով՝ տղաների և աղջիկների, ինչպես նաև կանանց համար: Ընդհանուր առմամբ, 360 մարդ օգնություն է ստացել: Բժիշկների մոտ ընդունելության է ներկայացել ավելի քան 120 մարդ»,- ասել է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչ Ռուսլան Իվանովը:

The military personnel of the humanitarian response center of the Russian peacekeeping contingent, together with the formation of charitable Foundations, provided assistance to large families and displaced persons in the settlement of Chartar in Artsakh (Nagorno-Karabakh) within the framework of the humanitarian action.
Russian peacekeepers provide 120 families with humanitarian aid in remote settlement of Artsakh
STEPANAKERT, OCTOBER 4, ARTSAKHPRESS: In turn, the specialists of the medical detachment of the peacekeeping contingent conducted the reception and medical consultations of a surgeon, ENT, oculist and neurologist oculist to the population in need. A local polyclinic was provided for the work of doctors, the Russian Defense Ministry said in a statement on Monday.
In the house of culture of the village of Chartar, officers of the humanitarian response center, together with benefactors, gave out children's school supplies and winter shoes.
Humanitarian supplies from charitable organizations were delivered from Russia by military transport aircraft and by road transport of the Russian peacekeeping contingent from the Erebuni military airfield, Republic of Armenia to the territory of Nagorno-Karabakh.
The public reception of the Russian peacekeeping contingent regularly carries out work to identify citizens in need from among internally displaced persons and large families who find themselves in a difficult life situation in providing targeted assistance.