Ռուս խաղաղապահները հումանիտար օգնություն են փոխանցել Ճարտար քաղաքում բնակվող 120 ընտանիքի. ՌԴ ՊՆ
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հումանիտար արձագանքման կենտրոնի զինծառայողները բարեգործական հիմնադրամների հետ համատեղ իրականացված ակցիայի շրջանակում օգնություն են ցուցաբերել բազմազավակ ընտանիքներին և տեղահանված անձանց Ճարտար բնակավայրում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին ասվում է ՌԴ ՊՆ տեղեկագրում, փոխանցում է tert.am-ը։
Խաղաղապահ զորակազմի բժշկական ջոկատի մասնագետներն, իրենց հերթին, ընդունել և նեղ մասնագետների (վիրաբույժ, լոռ, ակնաբույժ, նյարդաբան) խորհրդատվություն են կազմակերպել բնակիչների համար: Բժիշկների աշխատանքի համար հատկացվել է տեղի պոլիկլինիկան:
Ճարտարի մշակույթի տանը հումանիտար արձագանքման կենտրոնի սպաները երեխաներին դպրոցական պարագաներ և ձմեռային կոշիկ են հանձնել:
Նշվում է, որ Ռուսաստանից բարեգործական կազմակերպությունների ուղարկած հումանիտար բեռը խաղաղապահ զորակազմի ռազմատրանսպորտային օդանավերով Արցախ է տեղափոխվել «Էրեբունի» օդանավակայանից:
«Այսօր հումանիտար-բժշկական ակցիա է իրականացվել Ճարտար բնակավայրում: Հումանիտար ակցիայի շրջանակում ավելի քան 120 ընտանիք ապահովվել է կոշիկով՝ տղաների և աղջիկների, ինչպես նաև կանանց համար: Ընդհանուր առմամբ, 360 մարդ օգնություն է ստացել: Բժիշկների մոտ ընդունելության է ներկայացել ավելի քան 120 մարդ»,- ասել է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչ Ռուսլան Իվանովը:

Российские миротворцы оказали гуманитарную помощь жителям села Чартар в Арцахе
Военнослужащие центра гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе совместно с ассоциацией благотворительных фондов оказали гуманитарную помощь многодетным семьям и переселенцам в селе Чартар.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 октября, АРЦАХПРЕСС- Сообщает оборонное ведомство России.
Специалисты медицинского отряда миротворческого контингента провели для нуждающегося населения прием и врачебные консультации хирурга, лора, окулиста, невролога и окулиста.
В доме культуры Чартара были выданы детские школьные принадлежности и зимняя обувь.
Гуманитарные грузы от благотворительных организаций были доставлены из России самолетами военно-транспортной авиации и автомобильным транспортом российского миротворческого контингента из военного аэродрома Эребуни, Республика Армения на территорию Нагорного Карабаха.
"Сегодня проведена гуманитарно-медицинская акция в населенном пункте Чартар. По гуманитарной акции было обеспечено более 120 семей обувью. Общее количество - 360 человек получили помощь, более 600 пар было выдано. Помимо этого, провелась медико-консультативная помощь специалистами медицинского отряда российского миротворческого контингента, пятью специалистами. Общий приём - более 120 человек", - сказал представитель российского миротворческого контингента Руслан Иванов.