Նախատեսվում է ասֆալտապատել Աղաբեկալանջի ներհամայնքային ճանապարհները. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Աղաբեկալանջի համայնքապետ Հովիկ Սաիյանը պատմեց, որ 1920-30-ական թվականներին Մոխրաթաղից մի քանի ընտանիքներ անասնապահությամբ զբաղվելու նպատակով իջան հարթավայրային տարածքներ: Հետագայում ընտանիքների թիվն ավելացավ, և գյուղն անվանակոչեցին Աղաբեկալանջ:
«Պատերազմից հետո տեղահանված 28 բնակիչ է հաստատվել գյուղում: Համայնքապետարանի շենքը վերանորոգման կարիք ունի. բուժկետ չունենք, հանդիսությունների սրահը գտնվում է կիսակառույց վիճակում. պատերազմից հետո աշխատանքները դեռ չենք սկսել: Դպրոցում սովորում է 16 աշակերտ: Ներհամայնքային ճանապարհները նախատեսվում է առաջիկայում ասֆալտապատել:
Պատերազմի ընթացքում 2 տուն ավերվել է, 20 տուն էլ՝ մասնակի վնասվել: Գյուղը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, ջուր ստանում ենք օրական մի քանի ժամով»,- ներկայացրել է համայնքապետը:
Նրա խոսքով՝ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում համագյուղացիներից 5֊ը վիրավորվել են։ Անդրադառնալով բնակիչների զբաղվածությանը՝ մեր զրուցակիցն ասել է, որ նրանք հիմնականում զբաղվում են անասնապահությամբ, բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակմամբ և այգեգործությամբ:

Планируется заасфальтировать внутриобщинные дороги Агабекаланджа: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 4 октября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" глава общины Агабекаландж Овик Сайян рассказал, что в 1920-30 годах несколько семей из Мохратага спустились на равнины, чтобы заняться скотоводством. Позже количество семей увеличилось и село было названо в Агабекаландж.
«После войны в селе поселились 28 вынужденных переселенцев. Здание муниципалитета нуждается в ремонте. Медпункта у нас нет, банкетный зал находится в незавершенном состоянии- после войны не приступили к работам. В школе учатся 16 учеников. В ближайшее время планируется заасфальтировать внутриобщинные дороги.
Во время войны было разрушено 2 дома и частично повреждено 20 домов. Село газифицировано, подведено электричество, воду получаем по несколько часов в день », - сообщил глава общины.
По его словам, 5 жителей села были ранены во время 44-дневной войны в Арцахе. Касательно занятости жителей, наш собеседник сказал, что в основном они занимаются животноводством, выращиванием овощей и садоводством.