ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը Ստեփանակերտի Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնին ավելի քան 10 մլն ՀՀ դրամ աջակցություն է փոխանցել
Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Ազատուհի Սիմոնյանի առաջարկով ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը իր անդամների՝ սեպտեմբերին ստացած պարգևավճարները փոխանցել է Ստեփանակերտի Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնի հաշվեհամարին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ին փոխանցեցին վերականգնողական կենտրոնից՝ նշելով, որ խմբակցության կողմից փոխանցվել է 10․740․000 ՀՀ դրամ, որը ծառայելու է կենտրոնի համար նոր մասնագիտական գույքի և անհրաժեշտ բժշկական պարագաների ձեռքբերման նպատակին:
Այս առթիվ կենտրոնի աշխատակիցները իրենց շնորհակալությունն են հայտնում ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներին` մարդասիրական այդ օգնությունը տրամադրելու համար։
Նշենք, որ Ստեփանակերտի Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնը հիմնադրվել է 1998 թվականին` Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի աջակցությամբ. նպատակն էր աջակցություն ցուցաբերել արցախյան պատերազմում վիրավորում ստացած զինվորներին և քաղաքացիական անձանց։
Տարիների ընթացքում այն, ընդլայնելով գործունեությունը, սկսեց մատուցել իր վերականգնողական ծառայությունը Արցախում ֆիզիկական և մտավոր հաշմանդամություն ունեցող բոլոր այն անձանց , ովքեր ունեն դրա կարիքը։ Կենտրոնը, Արցախում իր տեսակի մեջ լինելով միակը, իր ծառայության մեջ չունի տարիքային սահմանափակում։ Կենտրոնում գործում է մանկական առողջության բաժանմունք, ինչպես նաև աուտիզմ ունեցող երեխաների համար` ցերեկային խնամքի և բուժման ծառայություն։ Կենտրոնը ունի տնային այցելության բաժանմունք, որի շահառուներն են 200-ից ավելի ծանր ախտորոշումով հաշմանդամություն ունեցող անձիք։
Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնը, ի թիվս այլ կարիքների, ունի մասնագիտական սարքավորումների, ծրագրի աջակցման կարիք: Առաջնային խնդիրներից է կենտրոնի շենքի վերակառուցումն ու վերանորոգումը:

Фракция НС РА "Айастан" перечислила Степанакертскому реабилитационному центру имени Кокса более 10 млн драмов
По предложению советника президента Республики Арцах Азатуи Симонян фракция НС РА "Айастан" перечислила полученные в сентябре бонусы на счет Реабилитационного центра имени Кэролайн Кокс в Степанакерте.
Фракция НС РА
СТЕПАНАКЕРТ, 5 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом "Арцахпресс" сообщили в Реабилитационном центре, отметив, что фракция перечислила 10․740․000 драмов, которые пойдут на приобретение нового профессионального имущества и необходимых медикаментов для центра.
В связи с этим сотрудники центра выражают благодарность депутатам фракции «Айастан» Национального Собрания РА за оказанную гуманитарную помощь.
Следует отметить, что Реабилитационный центр имени Кэролайн Кокс в Степанакерте был основан в 1998 году при поддержке баронессы Кэролайн Кокс. Цель состояла в том, чтобы поддержать солдат и мирных жителей, раненых в Арцахской войне.
С годами центр, расширяя свою деятельность, начал оказывать реабилитационные услуги всем людям с физическими и умственными недостатками в Арцахе, которые в них нуждаются. Центр, единственный в своем роде в Арцахе, не имеет возрастных ограничений. В центре есть отделение детского здоровья, а также служба дневного ухода и лечения детей с аутизмом. В центре есть отдел посещений на дому, бенефициарами которого являются более 200 человек с тяжелыми формами инвалидности.
Реабилитационному центру имени Кэролайн Кокс, помимо прочего, необходимо профессиональное оборудование и программная поддержка. Одним из приоритетных вопросов является реконструкция и реновация здания центра.