Օգնություն, որտեղ կա հայրենասիրություն ու արժանապատվություն. Հադրութի և Շուշիի արվեստի դպրոցների սաները ելույթ ունեցան ՀՕՄ-ի անձնակազմի համար
Հայ օգնության միության Ամերիկայի արևմտյան ափի շրջանային վարչության անձնակազմը ժամանել է Արցախ՝ հայրենակիցներին օգտակար լինելու պատրաստակամությամբ:
Օգնություն, որտեղ  կա  հայրենասիրություն ու արժանապատվություն. Հադրութի և Շուշիի արվեստի դպրոցների սաները ելույթ ունեցան ՀՕՄ-ի անձնակազմի համար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում Հադրութի և Շուշիի արվեստի դպրոցների մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնների սաները նախօրեին հանդես եկան համերգային ծրագրով, այդ կերպ շնորհակալություն հայտնելով Հայ օգնության միությանը՝ մշտապես աջակցելու համար:
Հադրութի և Շուշիի արվեստի դպրոցների տնօրենները իրենց ելույթներում շնորհակալություն հայտնեցին Հայ օգնության միության Ամերիկայի արևմտյան ափի շրջանային վարչության ամբողջ անձնակազմին դպրոցներին ցուցաբերած աջակցությունների համար և նշեցին, որ ՀՕՄ-ի քրտնաջան աշխատանքն անգնահատելի է։ Հայ օգնության միության ներկայացուցիչ Ժասմին Բունիաթյանի խոսքով՝ արդեն 29 տարի անընդմեջ գալիս է Արցախ, եղել է Արցախում ամենադժվար օրերին և տեսել, թե ինչպես են ցանկացած փորձության դիմադրում արցախցիները:
«Ամեն անգամ այցելելով Արցախ՝ զարգացում եմ նկատում, մենք հզոր ենք ձեզնով: Մենք պարտավոր ենք սատար կանգնել արցախցիներին դժվար պահերին և աջակցել նրանց բոլոր աշխատանքներին և կանենք: Հայ օգնության միության Ամերիկայի շրջանային վարչությունը լրիվ կազմով ներկա է հիմա, որպեսզի շնորհակալություն հայտնենք Հադրութի և Շուշիի արվեստի դպրոցների սաներին, որ այսօր իրենց գեղեցիկ կատարումներով գնահատում են ՀՕՄ-ի աշխատանքը: Մենք ունենք մեկ կարգախոս՝ «ժողովրդիս հետ, ժողովրդիս համար»», - նշեց Ժ. Բունիաթյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանի խոսքով՝ ՀՕՄ-ը և ՀՕՄ-ի անձնակազմը ազգային նոր արժեքներ են: «ՀՕՄ-ի գործունեությանը ծանոթանալով՝ քարտեզագրել եմ, թե ինչ պատկառելի աշխատանք են նրանք կատարել: ՀՕՄ նշանակում է օգնություն, որի մեջ չկա թշվառություն, սնանկություն և խղճահարություն, այլ կա արժանապատվություն, խորը հայրենասիրություն, ազգային արժեքներ» - ասաց Լ. Ղարախանյանը:
ԱՀ նախագահի՝ սփյուռքի հարցերով խորհրդական Ազատուհի Սիմոնյանի համոզմամբ՝ ՀՕՄ-ի անդամներն ապրում են Արցախով և իրենց օրը պլանավորում են հանուն Արցախի և Հայաստանի: «Մենք մտովի և հոգեպես այսօր տեղափոխվելու ենք Հադրութ և Շուշի, որովհետև Հադրութն ու Շուշին առաջին հերթին այս երեխաներն են, առաջին հերթին այն մշակույթն են, որ կրում ենք մեր մեջ: Մենք ժամանակավոր կորցրել ենք կամ հեռացել ենք մեր բնօրրանից, սակայն նման մթնոլորտով կձևավորենք մեր վերադարձը հայրենիք», - հավելեց Ա. Սիմոնյանը:Բնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէ

Учащиеся школ искусств Гадрута и Шуши выступили перед сотрудниками "Союза армянской помощи"
Сотрудники регионального отделения "Союза армянской помощи" на западном побережье Америки прибыли в Арцах, чтобы быть рядом со своими соотечественниками.
Учащиеся  школ искусств Гадрута и Шуши выступили перед сотрудниками
СТЕПАНАКЕРТ, 9 октября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", воспитанники центров детского и юношеского творчества школ искусств Гадрута и Шуши в Степанакертском музыкальном училище им. Саят-Новы вчера дали концерт, поблагодарив "Союз армянской помощи" за постоянную поддержку.
Директора школ искусств Гадрута и Шуши поблагодарили весь персонал регионального отделения "Союза армянской помощи" на западном побережье Америки за ​​их поддержку школ, отметив, что упорный труд САП неоценим. По словам представителя "Союза армянской помощи" Жасмин Буниатян, она 29 лет подряд приезжает в Арцах, она была в Арцахе в самые тяжелые дни и видела как арцахцы сопротивляются любым испытаниям.
«Каждый раз, посещая Арцах, я замечаю развитие, мы сильны вами. Мы обязаны поддерживать арцахцев в трудные минуты, поддерживать во всей их работе, мы это сделаем.
Региональное отделение "Союза армянской помощи" Америки сейчас в полном составе, чтобы поблагодарить учащихся Гадрутской и Шушинской школ искусств за высокую оценку работы АРС. У нас один лозунг - «С моим народом, для моего народа», - отметила Ж.Буниатян.
По словам министра образования, науки, культуры и спорта Лусине Караханян, "Союз армянской помощи" и сотрудники "Союза армянской помощи" - это новые национальные ценности. «Знакомясь с деятельностью САП, я наметила, какую замечательную работу они проделали. САП - это помощь, в которой нет нищеты, банкротства, жалости, в ней есть достоинство, глубокий патриотизм, национальные ценности», - сказала Л. Караханян.
По словам советника президента Республики по делам диаспоры Азатуи Симонян, члены САП живут Арцахом, планируя свой день ради Арцаха и Армении. «Сегодня мы двинемся мысленно и духовно в Гадрут и Шуши, потому что Гадрут и Шуши - это прежде всего эти дети, прежде всего та культура, которую мы несем в себе. Мы временно потеряли или покинули свою родину, но в такой атмосфере мы будем определять наше возвращение на родину», - добавила А. Симонян.