Մարտունու շրջանի համայնքներում շարունակվում են պատերազմի հետևանքով վնասված տների վերականգնման աշխատանքները
Շարունակվում են ԱՀ Մարտունու շրջանի Սոս և Մաճկալաշեն համայնքներում պատերազմի հետևանքով վնասված բնակելի տների վերանորոգման շինաշխատանքները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մարտունու շրջվարչակազմի աշխատակազմի քաղաքաշինության և տեղական ինքնակառավարման բաժնի պետ Ալեքսանդր Սաղյանը։
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Սոս համայնքում պատերազմի հետևանքով վնասվել է 80 բնակելի տուն, որից 27-ը վերանորոգվել է, իսկ Մաճկալաշենում՝ 71 տուն, որից 16-ը ևս վերանորոգվել է։ Մաճկալաշեն համայնքում պատերազմի հետևանքով հիմնովին ավերվել է մեկ բնակելի տուն, որի փոխարեն՝ «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ կառուցվել է նոր բնակելի տուն։
Բնութագրությունը հասանալի չէ Բացի այդ՝ կան բնակելի տներ, որոնք պատերազմի հետևանքով կրել են մեծ վնասներ, և տան կրող պատերում առաջացել են մեծ ճեղքվածքներ։
Բնութագրությունը հասանալի չէՆման տների ցանկը ուղղարկվում է ԱՀ Քաղաքաշինության նախարարություն՝ սեյսմիկ փորձագիտական եզրակացության համար։ Նշված աշխատանքների կատարմանը զուգահեռ՝ իրականացվում է նաև 2020թ. պատերազմում զոհված ազատամարտիկների բնակելի տների վերանորոգման աշխատանքներ։
Բնութագրությունը հասանալի չէԱյս պահի դրությամբ կատարվում են զոհվածների տների հին պատուհանները նոր՝ եվրոպատուհաններով փոխարինման համար չափագրման աշխատանքներ»,- ներկայացրել է Ա. Սաղյանը։
Բնութագրությունը հասանալի չէ Բնութագրությունը հասանալի չէՄեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ շինաշխատանքները իրականացնում են «Երազ» և «ԷՌՆԱՀ» շինարարական կազմակերպությունները, իսկ եվրոպատուհաների տեղադրումը՝ «ՂԼՇԲԱՂ» ՍՊ ընկերությունը։

В общинах Мартунинского района продолжается восстановление разрушенных войной домов
В общинах Сос и Мачкалашен Мартунинского района Республики Арцах продолжается строительство поврежденных войной домов.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил руководитель отдела градостроительства и местного самоуправления администрации Мартунинского района Александр Сагян.
«В результате войны в общине Сос было повреждено 80 домов, из них отремонтировано 27, а в Мачкалашене - 71, 16 из которых отремонтированы. Один жилой дом в общине Мачкалашен был полностью разрушен в результате войны, а вместо него был построен новый жилой дом при поддержке Благотворительного фонда "Туфенкян".
Кроме того, есть жилые дома, которые сильно пострадали в результате войны, в несущих стенах дома появились большие трещины.
Список таких домов направлен в Министерство градостроительства Республики Арцах для заключения сейсмической экспертизы. Параллельно с выполнением указанных работ также реализуется ремонт домов погибших  борцов за свободу на войне 2020 г.
«В настоящее время старые окна в домах погибших измеряются и заменяются новыми европейскими окнами», - сообщил А. Сагян.
Բնութագրությունը հասանալի չէ Բնութագրությունը հասանալի չէ
По словам нашего собеседника, строительные работы ведут строительные компании «Ераз» и «ЭРНАХ», а установку европейских окон осуществляет ООО «ГЛШБАГ».