Ծանր հիվանդների թիվն ավելացել է. մասնագետը ներկայացնում է համավարակի  դեմ պայքարի միջոցներն ու տարբերակները
Վերջին շրջանում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ վարակվածների թվի աճ է նկատվում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հիվանդության հաղթահարման համար անհրաժեշտ միջոցների ձեռնարկման մասին «Արցախպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է ԱՀ Առողջապահության նախարարության աշխատակազմի Պետական հիգիենիկ և հակահամաճարակային տեսչության պետ Օֆելյա Հարությունյանի հետ։
«2021 թվականի ընթացքում թեստավորվել է 13 897 քաղաքացի. նրանցից 1236-ի մոտ գրանցվել է դրական պատասխան՝ քովիդով վարակվածություն։ Հոկտեմբերի 12-ի՝ ժամը 12:30-ի դրությամբ, 49 հիվանդ ստացիոնար բուժում է ստանում, 8-ի վիճակը բժիշկները գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 15-ի վիճակն էլ՝ միջին ծանրության: Արձանագրենք, որ ծանր հիվանդների թիվն ավելացել է: Ուզում եմ դիմել մեր հասարակությանը և հավաստիացնել, որ միակ ճանապարհը, որով կարելի է հաղթահարել կորոնավիրուսը, պատվաստումն է: Բնակչության 70 տոկոսը պետք է պատվաստվի, որպեսզի կարողանանք հաղթահարել այս խնդիրը և ունենալ նկատելի արդյունք»,- մանրամասնեց համաճարակաբանը՝ ևս մեկ անգամ հիշեցնելով պահպանել սանիտարահիգիենիկ բոլոր կանոնները՝ փակ տարածքներում, առևտրի կենտրոններում, բանկերում, երթուղային տաքսիներում անպայման կրել դիմակ, հնարավորինս պահպանել 1-1,5 մ սոցիալական հեռավորություն, խուսափել մասսայական հավաքներից, հաճախակի ախտահանել ձեռքերը։
Խոսելով ուսումնական հաստատություններում տարվող հակահամաճարակային միջոցառումների մասին՝ մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ դպրոցներում կորոնովիրուսային հիվանդության մի քանի դեպք է գրանցվել, իսկ նման պարագայում տվյալ դասարանի աշակերտները մեկուսացվում են:
«Տարվում են հակահամաճարակային բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները, և այդ շրջանակում այսօր Ստեփանակերտի հանրակրթական ուսումնական հաստատություններին տրամադրվել են ախտահանման պարագաներ»,- ընդգծել է նա:

Увеличилось число больных ковидом в тяжелой форме: Специалист представляет средства и варианты борьбы с коронавирусом
В последнее время в Арцахе увеличилось количество людей, зараженных коронавирусом.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 октября, АРЦАХПРЕССКорреспондент "Арцахпресс" побеседовал с начальником Государственной санитарно-гигиенической и противоэпидемической инспекции Министерства здравоохранения Республики Арцах Офелией Арутюнян о принятии необходимых мер по борьбе с заболеванием.
«В течение 2021 года было протестировано 13 897 граждан, с положительным результатом- 1236 на 11 октября. По состоянию на 12:30 12 октября 49 пациентов находятся на стационарном лечении, у 8 больных состояние врачи оценивают как крайне тяжелое, а у 15 - средней тяжести. Отметим, что число пациентов  с тяжелой формой коронавируса, увеличилось. Я хочу обратиться к нашему обществу, чтобы заверить, что единственный способ победить коронавирус - это вакцинация. Должно быть вакцинировано 70% населения, чтобы преодолеть эту проблему и получить заметный результат»- обобщила эпидемиолог, еще раз напомнив соблюдать все санитарно-гигиенические правила - в закрытых учреждениях, на транспорте, в банках, объектах торговли, обязательно ношение масок, соблюдать социальную дистанцию от метра ​​до полтора метра, избегать массовых мероприятий, чаще дезинфицируйте руки.
Говоря о проводимых в учебных заведениях противоэпидемических мерах, наша собеседница сообщила, что в школах зарегистрированы единичные случаи заболевания коронавирусом, эти больные изолируются и обязательно этот класс отправляют на карантин.
«Сегодня принимаются все необходимые противоэпидемические меры, в рамках которых общеобразовательным школам Степанакерта со стороны Минздрава выделено определенное количество дезинфицирующих средств и маски », - подчеркнула она.