Մեր նպատակներին հասնելու միակ միջոցը որակյալ կրթությունն է. «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի՝ Արցախ գործուղված ուսուցիչ
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում պատմության ուսուցիչ Արման Ավագյանը Երևանից գործուղվել է Արցախ և դասավանդում է ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Հաթերք համայնքի Բարմեն Գրիգորյանի անվան միջնակարգ դպրոցում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արման Ավագյանը նշեց, որ ծրագրին մասնակցելու իր հիմնական մոտիվացիան կրթության ոլորտում փոփոխությունների հասնելն է, մանկավարժությամբ զբաղվելը  և մտածող սերունդ ձևավորելը:
«Որպես առանձին և մեծ մոտիվացիա ինձ համար, կարելի է ասել, հանդիսացավ այն փաստը, որ ժամանակն էր, կրթական համակարգից բողոքելու փոխարեն, անձամբ գնալ և դառնալ ցանկալի փոփոխությունը: Ինձ համար շատ կարևոր է, որպեսզի օգնեմ սովորողներին ունենալ քննական մտածողություն՝ սեփական կարծիք, և դառնալ պատասխանատու քաղաքացի, քանի որ մտածող և պատասխանատու քաղաքացին է ցանկացած երկրի ապագան: Դասավանդման նոր մեթոդներ, իհարկե, կլինեն, քանի որ ժամանակն է խոսոտովանելու, որ մեր կրթական համակարգը բավականին հնացել է և երբեմն չի բավարարում արդի աշխարհի պայմաններին: Կարևոր է, որ կարողանանք այդ մեթոդները կիրառել ոչ թե մեխանիկորեն, այլ կոնկրետ նպատակով, տեղին և հասցնել այդ մեթոդները իրենց նպատակներին», - նշեց Ա. Ավագյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ Արցախում գործունեություն ծավալելն իր՝ որպես Արցախյան հիմնահարցը ուսումնասիրողի, պատմաբանի և հայի համար նախևառաջ խորհուրդ ունի անելու հնարավորը Արցախը հայկական պահելու գործում:
«Արցախի ապագան պատկերացնում եմ միայն ու միայն հայկական, և ես եկել եմ այստեղ այդ նպատակին ծառայելու համար: Սակայն մեր բոլոր նպատակներին հասնելու միակ միջոցը որակյալ կրթության ապահովումն է, որին, հուսամ, ես, իմ ընկերները և մեզ միավորած «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը կկարողանանք հասնել բոլոր արցախահայերի հետ միասին: Կոնկրետ իմ առաքելությունը ներկա պահին ավելի տեղային բնույթ է կրում, սակայն մենք կամավոր եկել ենք Արցախ, որպեսզի այդ տեղային փոփոխությունները դարձնենք մարզային և ի վերջո՝ հանրապետական», - հավելեց  Ա. Ավագյանը:

Единственный способ достичь наших целей - качественное образование: Учитель программы «Учи, Армения», направленный в командировку в Арцах
В рамках программы «Учи, Армения» учитель истории Арман Авагян был отправлен в командировку из Еревана в Арцах и преподает в средней школе имени Бармена Григоряна в общине Атерк Мартакертского района Арцаха.
Единственный способ достичь наших целей - качественное образование: Учитель программы «Учи, Армения», направленный  в командировку в Арцах
СТЕПАНАКЕРТ, 13 октября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" Арман Авагян отметил, что его главная мотивация для участия в программе - добиться изменений в сфере образования, заниматься педагогикой, формировать мыслящее поколение.
«В качестве отдельной, большой мотивации для меня, можно сказать, послужил тот факт, что пришло время вместо того, чтобы жаловаться на систему образования, лично пойти и стать желаемым изменением. Для меня очень важно помочь ученикам иметь экзаменационное мышление, собственное мнение, стать ответственным гражданином, потому что думающий, ответственный гражданин - это будущее любой страны. Конечно, появятся новые методы обучения, потому что пора признать, что наша система образования достаточно устарела, порой не соответствует условиям современного мира. Мы должны уметь использовать эти методы не механически, а для конкретной цели, чтобы эти методы достигли своих целей», - отметил А. Авагян.
По словам нашего собеседника, осуществляя деятельность в Арцахе, как исследователь арцахской проблемы, историк, армянин, прежде всего советует сделать все возможное, чтобы Арцах оставался армянским.
«Я представляю будущее Арцаха только армянским. Я приехал сюда с этой целью. Однако единственный способ достичь всех наших целей - обеспечить качественное образование, которого, надеюсь, я, мои друзья и объединившая нас «Учи, Армения», сможем достичь вместе со всеми армянами Арцаха.  Конкретно моя миссия на данный момент более локальна, но мы приехали в Арцах добровольно, чтобы сделать эти местные изменения региональными и, наконец, республиканскими», - добавил А. Авагян.