ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում մեկնարկել են Հայաստանի պահանջի հարցով Ադրբեջանի դեմ հրատապ միջոցներ կիրառելու լսումները:
ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանը քննում է «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով լսումները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայաստանը խնդրում է դատարանին կիրառել մի շարք հրատապ միջոցներ, այդ թվում՝ ռազմավարի պուրակի փակումը և ռազմագերիներին ու պահվող քաղաքացիական անձանց վերադարձը:
Լսումները կայանալու են հոկտեմբերի 14-15-ը: Հայաստանի կողմից լսումների համար կազմավորվել է խումբ, որում ներառված են նաև միջազգային հայտնի փորձագետներ, որոնք օգնելու են ներկայացնել Հայաստանի շահերը:

Международный суд ООН слушает дело «Армения против Азербайджана»
В Международном суде ООН начались слушания по иску Армении о применении срочных мер против Азербайджана.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Армения подал в суд иск о применении ряда срочных мер, в том числе закрытие “парка стратега” и возвращение всех военнопленных и задержанных гражданских лиц.
Для участия в слушаниях со стороны Армении сформирована группа, в нее включены известные международные эксперты, которые будут представлять интересы Армении.
16 сентября Республика Армения на основании нарушения Международной конвенции по ликвидации всех форм расовой дискриминации подала в Международный суд ООН иск против Азербайджана.