Երեխաների շրջանում կորոնավիրուսով վարակման դեպքեր կան, տարածվել են նաև սուր շնչառական վարակները. Մասնագետը՝ համաճարակաբանական վիճակի մասին
Վերջին շրջանում կորոնովիրուսային հիվանդությամբ վարակվածությունն Արցախում նոր թափ է ստացել: Դրա հետ մեկտեղ, հատկապես երեխաների շրջանում, աճել է վերին շնչուղիների վարակի տարածումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հիվանդության հետագա տարածման դեմ կանխարգելիչ միջոցառումների ձեռնարկման մասին «Արցախպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Արևիկ» մանկական բուժմիավորման համաճարակաբան Արմինե Ասրյանի հետ:
«Երեխաների շրջանում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ վարակվածության երկու դեպք է հաստատվել:
Զուգահեռ՝ ունենք սեզոնային վիրուսային վարակների աճ: Համեմատելով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշների հետ՝ վերին շնչուղիների սուր վարակի դեպքերի թիվն ավելացել է՝ պայմանավորված օդի ջերմաստիճանի կտրուկ անկման հանգամանքով»,- նշել է մասնագետը:
Խոսելով ուսումնական հաստատություններում և մանկապարտեզներում տարվող հակահամաճարակային միջոցառումների մասին՝ մեր զրուցակիցն ընդգծեց, որ հիմնականում ուշադրություն պետք է դարձվի սենյակների հաճախակի օդափոխությանը։ «Վարակի տարածման ամենանպաստավոր պայմանը չօդափոխվող սենյակն է:
Եթե սենյակում առկա է բարձր ջերմաստիճան, սակայն այն անհրաժեշտ ձևով օդափոխված չէ, ապա հնարավոր չէ խուսափել վարակի տարածումից:
Օդի +18 ...+22 աստիճանը համարվում է օպտիմալ ջերմաստիճան, իսկ խոնավությունը սենյակներում պետք է լինի 40-60%»,- ներկայացրեց համաճարակաբանը:
Ըստ մասնագետի՝ վերին շնչուղիների վարակի առկայության դեպքում՝ չպետք է երեխային ստիպել պահանջվածից ավելի սնունդ ընդունել, փոխարենը վերջինս պետք է անսահմանափակ քանակությամբ հեղուկներ օգտագործի։

Зарегистрированы случаи заражения коронавирусом среди детей, распространились ОРЗ: Специалист об эпидемиологической ситуации
В последнее время коронавирусная инфекция в Арцахе получила новый импульс. В то же время увеличилась распространенность инфекций верхних дыхательных путей, особенно среди детей.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 октября, АРЦАХПРЕСС- Корреспондент "Арцахпресс" побеседовал с эпидемиологом Детского медицинского объединения «Аревик» Министерства здравоохранения Республики Арцах Армине Асрян о профилактических мерах против дальнейшего распространения болезни.
«Среди детей подтверждены два случая заражения коронавирусом.
В то же время у нас наблюдается рост сезонных вирусных инфекций. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество случаев острых респираторных заболеваний верхних дыхательных путей увеличилось из-за резкого падения температуры воздуха», - отметила специалист.
Говоря о противоэпидемических мерах, принимаемых в образовательных учреждениях и детских садах, наша собеседница подчеркнула, что основное внимание следует уделять частому проветриванию помещений. «Самым благоприятным условием для распространения инфекции является непроветриваемое помещение.
Если в помещении высокая температура, но он не вентилируется должным образом, избежать распространения инфекции невозможно.
Оптимальной температурой считается +18 ... + 22 градуса воздуха, а влажность в помещениях должна составлять 40-60%», - представила эпидемиолог.
По словам специалиста, при инфекции верхних дыхательных путей нельзя принуждать ребенка есть больше, чем требуется, вместо этого последний должен употреблять неограниченное количество жидкости.