Բայդենն ստորագրել Է ԱՄՆ-ի պետական պարտքի առավելակետի ժամանակավոր բարձրացման օրենքը
ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենն ստորագրել Է երկրի պետական պարտքի լիմիտը մինչեւ դեկտեմբերի 3-ը 480 միլիարդ դոլարով ժամանակավորապես բարձրացնելու մասին օրենքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այդ մասին հաղորդել Է Սպիտակ տունը: Այդ միջոցը թույլ Է տալիս խուսափել դաշնային դեֆոլտից, որը կարող Է տնտեսական աղետի հանգեցնել, ԶԼՄ-ները մեկնաբանում են ստորագրման փաստը: Ավելի վաղ օրինագծերը, որոնք նախատեսում են պետական պարտքի առավելակետի ժամանակավոր բարձրացում, դեմոկրատների եւ հանրապետականների միջեւ երկարատեւ քննարկումներից հետո հավանության են արժանացել Սենատի, իսկ հետո՝ Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից:
ԱՄՆ-ում պետական պարտքի առավելակետը սահմանվում Է Կոնգրեսի կողմից եւ կարող Է բարձրացվել միայն դրան հավանություն տալուց հետո: Ինչպես հաղորդվել Է, հոկտեմբերի սկզբին պետական պարտքը թույլատրելի սահմանն արդեն անցել Է 28 տրիլիոն դոլարով: Դրա բարձրացման որոշումը, դեֆոլտից խուսափելու համար, պետք Է օրենսդրորեն ձեւակերպվի մինչեւ հոկտեմբերի 18-ը:
Associated Press գործակալությունն ավելի վաղ, մեկնաբանելով Սենատի կողմից ընդունված օրինագիծը, նշել Է, որ «դա միայն թույլ Է տալիս հետաձգել», քանի որ հանրապետական եւ դեմոկրատ օրենսդիրները, «միեւնույն Է, ստիպված են լինելու մինչեւ տարեվերջ եւս մեկ անգամ հաղթահարել այդ հարցի շուրջ իրենց խորը տարաձայնությունները»: Սենատում հանրապետական փոքրամասնության առաջնորդ Միտչ Մաքքոնելն անցած շաբաթ հայտարարել Է, որ այլեւս դեմոկրատներին չի օգնելու ընդլայնել փոխառությունների հարցով կառավարության լիազորությունները դեֆոլտը կանխելու համար, երբ դեկտեմբեր ամսին պետական պարտքը հասնի իր լիմիտին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Байден подписал закон о временном повышении потолка американского госдолга
Президент США Джо Байден подписал закон о временном повышении лимита государственного долга на $480 млрд до 3 декабря, сообщил Белый дом.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Эта мера позволяет избежать федерального дефолта, который может привести к экономической катастрофе, комментируют СМИ факт подписания.
Ранее законопроекты, предусматривающие временное повышение потолка госдолга, были одобрены Сенатом после длительных дебатов между демократами и республиканцами, а затем Палатой представителей американского Конгресса, сообщает INTERFAX.RU.
В США потолок госдолга устанавливается Конгрессом и может быть превышен только с его одобрения. Как сообщалось, в начале октября госдолг уже перешел допустимый порог на $28 трлн. Решение о его превышении во избежание дефолта должно было быть законодательно оформлено до 18 октября.
Агентство Associated Press ранее, комментируя принятие законопроекта Сенатом, отмечало, что "это дает лишь отсрочку", поскольку законодателям-республиканцам и демократам - "все равно придется еще раз преодолеть свои глубокие разногласия по этому вопросу до конца года". Лидер республиканского меньшинства в Сенате Митч Макконнелл на прошлой неделе заявил, что больше не будет помогать демократам расширять полномочия правительства по займам, чтобы предотвратить дефолт, когда в декабре госдолг достигнет своего лимита.