Պետնախարարը և ՄԻՊ֊ը այցելել են վիրավոր զինվորներին. նրանց առողջական վիճակը կայուն է
Այսօր՝ հոկտեմբերի 15-ին, ԱՀ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը և Առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը այցելել են Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոն և Ստեփանակերտի Կենտրոնական զինվորական հոսպիտալ՝ տեղում ծանոթանալու հոկտեմբերի 14-ի երեկոյան ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում տեղակայված ՊԲ մարտական հենակետի ուղղությամբ արձակված կրակոցներից հրազենային վիրավորում ստացած վեց զինծառայողների առողջական վիճակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:
Բնութագրությունը հասանալի չէՍտեփանակերտի Կենտրոնական զինվորական հոսպիտալի պետի տեղակալ Արթուր Ջալավյանը «Արցախպրես»֊ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ զինծառայողներից երկուսի վիճակը գնահատվում է ծանր կայուն, սակայն կյանքին վտանգ չի սպառնում, երկուսի վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, իսկ երկուսինը՝ բավարար:
Բուժումները ստանում են համապատասխան բաժանմունքներում և հիվանդասենյակներում:
May be an image of 3 մարդ, people standing, ներսում և հիվանդանոցը
ԱՀ պետնախարարը մեզ հետ զրույցում անդրադարձավ այն ապատեղեկատվությանը, թե զինծառայողների շրջանում զոհ ունենք, և կոչ արեց հանրությանը զերծ մնալ նմանատիպ կեղծ լուրեր տարածելուց:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Բարեբախտաբար, զոհեր չունենք:
Սկզբնական շրջանում զինծառայողներից երկուսի վիճակը անհասկանալի էր:
Ժամանակին կարողացել են հիվանդանոց հասցնել նրանց, և վիճակը կայունացնել:
Որևէ դիրքային կորուստ չենք ունեցել, ուղղակի հարվածը եղել է մեր հենակետի ուղղությամբ:
Հենակետը նույնպես գտնվում է մեր զինծառայողների վերահսկողության տակ» ,- նշել է Ա. Բեգլարյանը:
May be an image of 3 մարդ, people standing, հիվանդանոց և ներսումը
Բնութագրությունը հասանալի չէԱՀ Մարդու իրավուքնների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի խոսքով՝ միջադեպը պետք է դիտարկել որպես ադրբեջանական զինված ուժերի ագրեսիվ պահվածք, լկտի վերաբերմունք Արցախի խաղաղ բնակավայրի նկատմամբ: «Սա առաջին դեպքը չէ, որն արձանագրվում է հրադադարի հաստատումից հետո. նմանատիպ դեպքեր եղել են, սակայն ոչ վերջինիս ծավալով։ Բազմիցս հայտարարություններ արվել են, որպեսզի ադրբեջանական դիրքերը հանվեն խաղաղ բնակավայրերի մոտակայքից, քանի որ դրանք ամենաիրական ու անմիջական սպառնալիք են հանդիսանում խաղաղ բնակչության համար: Պետք է հստակ մեխանիզմներ ներդնել հետագայում նման միջադեպերից խուսափելու համար: Կոնկրետ այս դեպքում պետք է հստակեցվի, թե ով է մեղավորը, ինչ գործողություններ են ձեռնարկել և ինչ գործողություններ պետք է ձեռնարկել նրանց պատասխանատվության ենթարկելու համար»,- ընդգծել է Գ. Ստեփանյանը:
Բնութագրությունը հասանալի չէ Մարդու իրավուքնների պաշտպանի համոզմամբ՝ աշխարհի պետությունները Արցախի նկատմամբ ցուցաբերած անտարբերությամբ ուղղակի խորտակում են միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ դրույթները և սնանկացնում են մարդու իրավունքների պաշտպանության օրակարգը և ձևավորված աբողջական իրավական բազզան:

Госминистр и Омбудсмен посетили раненых солдат: Состояние их здоровья оценивается как стабильное
Сегодня, 15 октября, госминистр Арцаха Артак Бегларян, Защитник прав человека Гегам Степанян и Министр здравоохранения Микаел Айриян посетили Степанакертский республиканский медицинский центр и Степанакертский центральный военный госпиталь, чтобы ознакомиться с состоянием здоровья шести военнослужащих, получивших огнестрельные ранения вечером 14 октября в результате обстрела в направлении военной базы Армии обороны, расположенной в восточной приграничной зоне Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 октября, АРЦАХПРЕСС-
Բնութագրությունը հասանալի չէЗаместитель начальника Степанакертского центрального военного госпиталя Артур Джалавян сказал в беседе с корреспондентом "Арцахпресс", что состояние двоих военнослужащих оценивается как стабильно тяжелое, но не опасное для жизни, состояние двоих оценивается как среднетяжелое, а состояние остальных двоих как удовлетворительное.
Они проходят лечение в соответствующих отделениях и палатах.
May be an image of 3 մարդ, people standing, ներսում և հիվանդանոցը
В беседе с нами государственный министр Республики Арцах коснулся той дезинформацию, что у нас есть жертвы среди военнослужащих, и призвал общественность воздерживаться от распространения таких ложных новостей.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«К счастью, у нас нет жертв.
Изначально состояние двоих военнослужащих было неясным.
Им удалось вовремя доставить их в больницу и стабилизировать их состояние.
Мы не потеряли ни одной позиции, прямой удар был в сторону нашей базы.
База также находится под контролем наших военнослужащих», - отметил А. Бегларян.
May be an image of 3 մարդ, people standing, հիվանդանոց և ներսումը
Բնութագրությունը հասանալի չէПо мнению омбудсмена  Республики Арцах Гегама Степаняна, инцидент следует расценивать как агрессивное поведение азербайджанских вооруженных сил, дерзкое отношение к мирному населению Арцаха.
«Это не первый случай, зарегистрированный после установления режима прекращения огня. Подобные случаи были, но не в таком масштабе. Неоднократно звучали заявления о выводе азербайджанских позиций из окрестностей мирных населенных пунктов, поскольку они представляют собой наиболее реальную и непосредственную угрозу для мирного населения. Необходимо создать четкие механизмы, чтобы избежать подобных инцидентов в будущем. В данном конкретном случае следует уточнить, кто виноват, какие действия были предприняты, какие действия необходимо предпринять, чтобы привлечь их к ответственности», - подчеркнул Г. Степанян.
По словам Защитника прав человека, мировые государства своим безразличием к Арцаху просто подрывают известные положения международного права, подрывают правозащитную повестку дня и сформированную целостную правовую базу.