Փաշինյանն առաջարկում է ուժեղացնել եռակողմ մեխանիզմները սահմանային միջադեպերի քննության ու հրադադարի ռեժիմի պահպանման համար
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ քաղաքական կամքի պարագայում հնարավոր է տարածաշրջանում փոխել առկա իրավիճակը՝ հասնելով կայունության ու խաղաղության:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Փաշինյանը նման կարծիք է հայտնել ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում ունեցած ելույթում: ՀՀ վարչապետը նկատեց, որ շնորհիվ ՌԴ-ի ջանքերի, 2020 նոյեմբերի 9-ին հնարավոր եղավ հասնել ռազմական գործողությունների դադարեցմանը Լեռնային Ղարաբաղում: Համաձայն եռակողմ հայտարարության՝ ԼՂ-ում տեղակայվեցին  ռուս խաղաղապահներ՝ ապահովելով անվտանգությունը:
«ՌԴ-ն և անձամբ Վլադիմիր Պուտինը էական դերակատարում ունեցան 44-օրյա պատերազմի դադարեցման գործում: Նրանք այսօր էլ էական դերակատարում ունեն տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման համար: Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում այդ ջանքերի համար»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ մեր տարածաշրջանը վերափոխումների շեմին է կանգնած ու քաղաքական կամքի պարագայում կարող է փոխվել այսօր եղած պատկերը՝ բերելով խաղաղություն ու կայունություն:
«Մենք պատրաստ ենք այդ փոփոխություններին: Ավելին, դա համընկնում է մեր կառավարության տեսլականին: Կառավարության նպատակներից է խաղաղության դարաշարջանի բացումը: Կան գործոններ, որոնք հարցականի տակ են դնում մեր տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու գործընթացը: Չնայած քաղաքական բոլոր ջանքերին՝ մարդիկ շարունակում են զոհվել Լեռնային Ղարաբաղում, հայ-ադրբեջանական սահմանին: Այդ կապակցությամբ ես առաջարկում եմ ուժեղացնել եռակողմ մեխանիզմները միջադեպերի քննության ու հրադադարի ռեժիմի պահպանման համար: Շատերը ոչ միայն չեն հավատում, այլև չեն ցանկանում խաղաղություն ու կայունություն մեր երկրում, և այդ պայմաններում շատ դժվար է առաջ տանել խաղաղության օրակարգը: Մենք վճռական ենք տրամադրված և կանենք մեզնից կախված ամեն ինչ մեր տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման համար: Մենք ունենք հստակ պատկերացում, թե ինչպես հասնենք այդ նպատակին՝ երկխոսություն և թշնամանքի մթնոլորտի աստիճանաբար հաղթահարում, որը, ցավոք մեր տարածաշրջանում գոյություն ունի, տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակում. դա այն միակ ճանապարհն է, որը կբերի այդ նպատակին»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Այդ համատեքստում, ՀՀ վարչապետը կարևոր համարեց այն բոլոր պայմանավորվածությունների իրականացումը, որոնք ձեռք են բերվել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով:
Նա տեղեկացրեց, որ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում, որը գլխավորում են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետները, աշխատանք է տարվում տրանսպորտային բոլոր հաղորդակցությունների բացման ուղղությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը հույս հայտնեց հասնել կոնկրետ արդյունքների մոտ ապագայում: Դա նշանակում է, որ Հայաստանը կունենա ավտոմոբիլային և երկաթգծային կապ Ռուսաստանի, երկաթգծային կապ Իրանի հետ, իսկ Ադրբեջանը կունենա երկաթգծային կապ Նախիջևանի հետ՝ Հայաստանի տարածքով:

Пашинян предлагает усилить трехсторонние механизмы для расследования инцидентов и соблюдения режима прекращения огня
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркивает, что ситуацию в регионе возможно изменить политической волей и достигнуть стабильности и мира.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Такое мнение Пашинян выразил в своем выступлении на заседании Совета глав государств СНГ, отметив, что благодаря усилиям России 9 ноября 2020 года стало возможным добиться прекращения военных действий в Нагорном Карабахе. Согласно трехстороннему заявлению, в НКР размещены российские миротворцы, которые обеспечивают безопасность.
«Россия и лично Владимир Путин сыграли существенную роль в деле прекращения 44-дневной войны, и сегодня они играют существенную роль в сохранении мира в регионе.
Никол Пашинян отметил, что наш регион стоит на пороге преобразований и в случае политической воли может измениться существующая сегодня картина, приведя мир и стабильность.
«Мы готовы к этим изменениям. Более того, это совпадает с видением нашего правительства. Одна из целей правительства - открыть эру мира. Есть факторы, которые ставят под сомнение процесс достижения мира в нашем регионе. Несмотря на все политические усилия в Нагорном Карабахе и на армяно-азербайджанской границе продолжают умирать люди. В этой связи предлагаю усилить трехсторонние механизмы расследования инцидентов и соблюдения режима прекращения огня. Многие не только не верят, но и не хотят мира и стабильности в нашей стране, в этих условиях очень сложно продвигать повестку мира. Мы полны решимости сделать все, что в наших силах, для установления мира и стабильности в нашем регионе. У нас есть четкое представление о том, как достичь этой цели - это диалог и постепенное преодоление атмосферы вражды, которая, к сожалению, существует в нашем регионе, разблокирование транспортных и экономических коммуникаций. Это единственный путь, который приведет к этой цели», - сказал Никол Пашинян.
В этом контексте премьер-министр РА счел необходимым выполнение всех договоренностей, достигнутых в трехсторонних заявлениях от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года.
Он сообщил, что в рамках трехсторонней рабочей группы, возглавляемой вице-премьерами Армении, России и Азербайджана, ведутся работы по открытию всех транспортных коммуникаций. Никол Пашинян выразил надежду на конкретные результаты уже в ближайшее время. Это означает, что у Армении будет автомобильное и железнодорожное сообщение с Россией, железнодорожное сообщение с Ираном, а у Азербайджана будет железнодорожное сообщение с Нахиджеваном через территорию Армении.