Պուտինը եւ Ճապոնիայի վարչապետը հեռախոսով քննարկել են հաշտության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները
Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադմիր Պուտինը հաստատել են հաշտության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները շարունակելու մտադրությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այդ մասին հայտնել Է Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Տոսիմիցու Մոտեգին:
ՌԴ-ի կառավարությունը հոկտեմբերի 12-ին հաղորդել Է, որ փոխվարչապետներ Դմիտրի Գրիգորենկոն եւ Մարատ Խուսնուլինը ուղեւորվել են Հեռավոր Արեւելք՝ ստուգելու վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հանձնարարությունների կատարումը: Սախալինի մարզի կառավարությունը հաղորդել Է, որ աշխատանքային ուղեւորության ծրագրի կետերի թվում են՝ այցելությունը Կուրիլյան կենտրոնական շրջանային հիվանդանոց եւ Իտուրուպ կղզու «Յասնիյ» ձկնավերամշակման համալիր:
«Ռուսաստանի եւ Ճապոնիայի ղեկավարների՝ հաշտության համաձայնագրի կնքման բանակցությունների շուրջ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում հաստատվել Է բանակցությունները վստահորեն շարունակելու պայմանավորվածությունը: Եվ մենք շարունակելու ենք բանակցությունները»,-Մոտեգին ասել Է հոկտեմբերի 15-ին անցկացված մամուլի ասուլիսում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե բանակցային գործընթացի վրա կազդի արդյոք Գրիգորենկոյի եւ Խուսնուլինի ուղեւորությունն Իտուրուպ կղզի: Ճապոնիան հավակնում Է հարավկուրիլյան շղթայի չորս՝ Կունաշիր, Շիկոտան, Իտուրուպ եւ Հաբոմայի կղզիներին՝ վկայակոչելով 1855 թվականի Առեւտրի եւ սահմանների մասին երկկողմ պայմանագիրը: Ռուսաստանի եւ Ճապոնիայի հարաբերությունները երկար տարիներ փչացնում Է հաշտության համաձայնագիրը:
1956 թվականին ԽՍՀՄ-ը եւ Ճապոնիան Համատեղ հռչակագիր են ստորագրել, որում Մոսկվան համաձայնել Է Հաբոմայի եւ Շիկոտանա կղզիները հանձնելու հնարավորությունը քննարկել հաշտություն կնքելուց հետո, Կունաշիրի եւ Իտուրուպի ճակատագրի հարցը չի շոշափվել: ԽՍՀՄ-ը հույս ուներ, որ փաստաթուղթը վերջակետ կդնի վեճին, իսկ Ճապոնիան դրանում տեսավ միայն խնդրի լուծման մի մասը՝ չհրաժարվելով բոլոր կղզիների նկատմամբ պահանջներից: Հետագա բանակցությունները ոչ մի բանի չհանգեցրեցին, հաշտության համաձայնագիրը Երկրորդ համաշխարհայինի ավարտից հետո այդպես Էլ չստորագրվեց: Մոսկվայի դիրքորոշումն այն Է, որ Հարավային Կուրիլները ԽՍՀՄ-ի կազմի մեջ են մտել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի արդյունքներով եւ դրանց նկատմամբ Ռուսաստանի ինքնիշխանությունը, որն ունի համապատասխան միջազգային- իրավական ձեւակերպում, կասկածից վեր Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Путин и премьер Японии по телефону обсудили переговоры о мирном договоре
Премьер-министр Японии Фумио Кисида и президент России Владимир Путин подтвердили намерение продолжать переговоры по мирному договору.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Сообщил японский министр иностранных дел Тосимицу Мотэги.
Правительство РФ сообщило 12 октября, что вице-премьеры Дмитрий Григоренко и Марат Хуснуллин отправились на Дальний Восток с проверкой исполнения поручений премьера Михаила Мишустина. Правительство Сахалинской области сообщало, что среди пунктов программы рабочей поездки – посещение Курильской центральной районной больницы и рыбоперерабатывающего комплекса "Ясный" на острове Итуруп.
"В ходе телефонного разговора лидеров Японии и России в отношении переговоров о заключении мирного договора была подтверждена договоренность уверенно продолжать переговоры. И мы будем продолжать переговоры", - сказал Мотэги на пресс-конференции в пятницу, отвечая на вопрос, окажет ли влияние на переговорный процесс поездка Григоренко и Хуснуллина на Итуруп, сообщает РИА Новости.
Отношения России и Японии долгие годы омрачает отсутствие мирного договора. В 1956 году СССР и Япония подписали Совместную декларацию, в которой Москва соглашалась рассмотреть возможность передачи Японии курильских островов Хабомаи и Шикотан после заключения мирного договора, а судьба Кунашира и Итурупа не затрагивалась. СССР рассчитывал, что Совместная декларация поставит точку в споре, Япония же считала документ лишь частью решения проблемы, не отказываясь от претензий на все острова.
Последующие переговоры ни к чему не привели, мирный договор по окончании Второй мировой войны так и не был подписан. Серьезное противодействие возникло со стороны США, которые пригрозили, что если Япония согласится на передачу ей только двух из четырех островов, это скажется на процессе возвращения Окинавы под японский суверенитет (Соглашение о возвращении Окинавы Японии вступило в силу в 1972 году). Позиция Москвы состоит в том, что острова вошли в состав СССР по итогам Второй мировой войны и суверенитет РФ над ними сомнению не подлежит.