«Վերածնվածը». Արցախցի կինոռեժիսորը նոր ֆիլմով աշխարհին կպատմի 44֊օրյա պատերազմի մասին
2020թ. արցախյան 44֊օրյա պատերազմի մասին պատմող ֆիլմ է ստեղծվում՝ «Վերածնվածը»: Ֆիլմի ռեժիսորն է արմատներով արցախցի Ջիվան Ավետիսյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում կինոռեժիսորը նշեց, որ «Վերածնվածը» ֆիլմի նկարահանման համար իրականացվում են տարբեր աշխատանքներ։ «Մենք հղկում ենք սցենարը, մշակում ենք կերպարների հագուստը, զուգահեռ՝ փնտրում ենք ֆինանսավորում ֆիլմի արտադրական փուլի համար։
Վերջինի համար փնտրում ենք տարբեր ճանապարհներ, որոնցից մեկը crowdfunding արշավն է։ Այժմ Indiegogo InDemand հարթակում ձգտում ենք հասնել մեր վերջնական նպատակին. գործընթացն ամբողջությամբ արժե 100000 դոլլար, որին հասնելու համար անհրաժեշտ է շուրջ 20000 դոլլար։ Այս արշավին յուրաքանչյուր մարդ կարող է իր աջակցությունը ունենալ և, միևնույն ժամանակ, ստանալ իր նախընտրած պարգևը։ Ես հավատում եմ, որ մենք կարող ենք ունենալ հրաշալի ֆիլմ՝ շնորհիվ մեր միասնական ուժի, ինչը դրսևորվեց Արցախի մասին պատմող մեր նախորդ ֆիլմերի ստեղծման ժամանակ», - նշեց Ջ. Ավետիսյանը։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ մենք ինքներս պետք է ներկայացնենք աշխարհին իրականությունը. սա է նոր աշխատանքի հիմքն ու նպատակը։ «Արցախը մեր Երուսաղեմն է, Արցախը մեր հպարտությունն է, և այն մեր կյանքի կարևորագույն մասն է, ինչպես, բնականաբար, մեր հայրենիքի մյուս հատվածները։ Եվ մենք, ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա, շարունակում ենք խոսել Արցախի մասին։ Ես դա սկսել եմ դեռ ուսանողական տարիներից և դեռ 2012-13թթ-ին ստեղծել եմ «Թևանիկը»՝ իմ առաջին խաղարկային ֆիլմը։
Արցախյան պատերազմի մասին պատմող «Դրախտի դարպասը» ֆիլմով բացվել է Սալենտոյի միջազգային փառատոնը
Ես գտնում եմ, որ յուրաքանչյուր մարդ իր աշխատանքով պետք է պայքարի, ես էլ ֆիլմերի միջոցով եմ իմ ներդրումը ունենում այդ պայքարում։ Ցավոք, այսօր մեր սահմանները գծվում են բռնապետերի կողմից, ու հենց այդ պատճառով մենք չպետք է թողնենք, որ մեր պատմությունը պատմեն ուրիշները։ Արցախի հարցը, նախևառաջ, մարդկային իրավունքի հարց է, այնպես, որ սա պարզապես ազգամիջյան կոնֆլիկտ չէ։ Մեր նոր ֆիլմի սցենարի առանցքն էլ մարդկային ճակատագրերն են, որոնք իրենց վրա կրել են պատերազմի հետքերը՝ նաև այն պարագայում, որ պատերազմական իրադարձություններին ոչ մի անմիջական մասնակցություն են չեն ունեցել։ Սա է այն հիմնական գաղափարը, որի շուրջ ծավալվում են դեպքերը և փորձում են հանդիսատեսին մտածելու առիթ տալ», - ասաց Ջ. Ավետիսյանը։
Վենետիկի կինոփառատոնի շրջանակում ցուցադրվել է Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմը
Կինոռեժիսորի համոզմամբ՝ «Վերածնվածը» նախևառաջ ինքնության փնտրտուքի մասին է։ «Մեզ բոլորիս անհրաժեշտ է վերածնվել, հասկանալ, թե ով ենք մենք, ինչ ենք անում, ինչ ենք սպասում ապագայից։ Ֆիլմը հայ հանդիսատեսի համար պետք է նպաստող լինի, որ գտնի իր ինքությունն ու էությունը, իսկ օտարին փորձելու ենք շարունակել պատմել Արցախի մասին, հիշեցնել, որ անկախ նրանից, թե որտեղ ես ապրում, ինչ ազգություն ունես, եթե մոլորակի որևէ հատվածում պատերազմ է, այն կարող է թիթեռնիկի էֆեկտով իր ազդեցությունն ունենալ քո կյանքի վրա։
Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը»   ֆիլմի նկարահանման  տեսարաններում  ընդգրկված  է  «Արցախպրես»-ը (լուսանկարներ)
Մեր նախկին ֆիլմերում մենք շատ ենք խոսել Արցախի մասին, և այժմ, զուգահեռ «Վերածնվածը» ֆիլմի ստեղծմանը, ես ճամփորդում եմ, որպեսզի իմ նախորդ «Դրախտի դարպասը» ֆիլմը ներկայացնեմ նաև դրսում՝ առայժմ հիմնականում հայաշատ համայնքներում։ Ես հիմա Կանադայում եմ, մի քանի օր առաջ Միացյալ Նահանգներում էի և շուտով կրկին վերադառնալու եմ այնտեղ։ Սեպտեմբերի 17-ին տեղի ունեցավ ֆիլմի Լոսանջելեսյան պրեմիերան, ապա ֆիլմը ցուցադրություններ է ունեցել Դիտրոյթում, Նյու Ջերսիում, Բոստոնում, շուտով նաև Սակրամենտոյում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Կանադայում՝ Տորոնտոյում, Մոնրեալում, ուր նախատեսված է սկզբնական 1 շաբաթյա ցուցադրությունների շարք, Բելգիայի Գենտ քաղաքում։ Բանակցությունները այլ քաղաքներում ցուցադրելու համար ընթացքի մեջ են։ «Վերածնվածը» ֆիլմը նույնպես պետք է ցուցադրվի աշխարհի տարբեր քաղաքներում և պատմի Արցախի մասին՝ այս անգամ՝ նոր կողմից, յուրովի» , - նշեց Ջ. Ավետիսյանը։

«Возрожденный»: Арцахский кинорежиссер расскажет миру о 44-дневной войне новым фильмом
О 44-дневной Арцахской войне 2020 года снимается фильм «Возрожденный». Режиссер фильма - Дживан Аветисян из Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 октября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" режиссер отметил, что для съемок фильма «Возрожденный» ведутся различные работы. «Мы дорабатываем сценарий, разрабатываем костюмы персонажей, одновременно ищем финансирование для производства фильма.
Для последнего мы ищем разные пути, одним из которых является краудфандинговая кампания. Теперь на платформе Indiegogo InDemand мы стремимся достичь своей конечной цели. Весь процесс стоит 100 000 долларов, что требует около 20 000 долларов. Каждый может получить поддержку в этой кампании, и в то же время получить предпочтительную награду. Я верю, что благодаря нашей общей силе, которая раскрылась при создании наших предыдущих фильмов об Арцахе, у нас может получиться замечательный фильм», - отметил Дж. Аветисян.
По словам нашего собеседника, мы должны представить реальность миру. Это основа и цель новой работы. «Арцах - это наш Иерусалим, Арцах - наша гордость, самая важная часть нашей жизни, как, конечно же, другие уголки нашей родины. И мы, как раньше, так и сейчас продолжаем говорить об Арцахе. Я начал говорить об Арцахе, когда был еще студентом, еще в 2012-13 годах снял свой первый полнометражный фильм «Теваник».
Արցախյան պատերազմի մասին պատմող «Դրախտի դարպասը» ֆիլմով բացվել է Սալենտոյի միջազգային փառատոնը
Я считаю, что каждый человек должен бороться своим творчеством, и я способствую этой борьбе с помощью фильмов. К сожалению, сегодня наши границы очерчены диктаторами, и поэтому мы не должны позволять другим рассказывать нашу историю. Арцахский вопрос - это, прежде всего, вопрос прав человека, поэтому это не просто этнический конфликт. В основе сценария нашего нового фильма лежат человеческие судьбы, вынесшие на себя всю тяжесть войны, хотя они и не принимали прямого участия в войне. Это основная идея, вокруг которой разворачиваются события и пытаются дать публике повод задуматься», - сказал Дж. Аветисян.
Վենետիկի կինոփառատոնի շրջանակում ցուցադրվել է Ջիվան Ավետիսյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմը
По словам режиссера, «Возрожденный» - это прежде всего о поисках идентичности. «Нам всем нужно переродиться, чтобы понять, кто мы, что мы делаем, чего мы ждем от будущего. Фильм должен помочь армянскому зрителю осознать свою идентичность и суть, и мы постараемся и дальше рассказывать иностранцам об Арцахе, напоминать, что неважно, где вы живете, какой вы национальности, если в какой-либо части планеты идет война, это может иметь эффект бабочки на вашу жизнь.
Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը»   ֆիլմի նկարահանման  տեսարաններում  ընդգրկված  է  «Արցախպրես»-ը (լուսանկարներ)
Мы много говорили об Арцахе в наших предыдущих фильмах, и теперь, параллельно с созданием фильма «Возрожденный», я путешествую, чтобы представить свой предыдущий фильм «Врата рая» за границей, пока в основном в армянонаселенных общинах. Я сейчас в Канаде,  несколько дней назад был в Соединенных Штатах и скоро вернусь. Премьера фильма состоялась 17 сентября в Лос-Анджелесе, после чего последовали показы в Детройте, Нью-Джерси, Бостоне, а вскоре и в Сакраменто, Сан-Франциско, Канаде, Торонто и Монреале, где запланирована серия первых недельных показов, в городе Гент Бельгии. Ведутся переговоры о демонстрации в других городах. Фильм «Возрожденный» тоже должен быть показан в разных городах мира, он расскажет об Арцахе, на этот раз с новой стороны, уникальным образом», - отметил Дж. Аветисян.