ԵՊՀ-ի և ԱրՊՀ-ի միջև կնքվել է համագործակցության նոր պայմանագիր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այցի ընթացքում ռեկտորը հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանի, ՀՀ ԳԱԱ լեզվի ինստիտուտի տնօրեն Վիկտոր Կատվալյանի, ԵՊՀ ղեկավարության հետ, մասնակցել ՀԲԸՄ ընդունելությանը, որը կազմակերպվել էր ի նշանավորումն Հայաստանի անկախության 30-ամյակի։ Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Արցախի պետական համալսարանում բարձրագույն կրթությանը և գիտության զարգացմանը վերաբերող հարցեր։
Այս մասին «Արցախպրես»-ին հաղորդեցին Արցախի պետական համալսարանի Լրատվության և հանրային կապերի բաժնից:
Հանդիպման արդյունքում ԵՊՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովհաննես Հովհաննիսյանը և Արցախի պետական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը հոկտեմբերի 15-ին ԵՊՀ-ում ստորագրել են երկու բուհերի միջև համագործակցության նոր պայմանագիր՝ զարգացնելու կրթական, գիտահետազոտական և ուսումնամեթոդական ոլորտներում առկա փոխգործակցությունը: Ըստ կնքված պայմանագրի՝ երկու բուհերը մշակելու և կյանքի են կոչելու համատեղ ծրագրեր, իրականացնելու են դասախոսների և ուսանողների ակադեմիական փոխանակում, կազմակերպելու են տեղեկատվական, մարզական ու մշակութային միջոցառումներ: ԱրՊՀ ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը կարևորել է պայմանագրի ստորագրումը:
«Երևանի պետական համալսարանը ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ հայության Մայր բուհն է, և պատահական չէ, որ 51-ամյա ԱրՊՀ-ն առ այսօր զգում է ԵՊՀ-ի աջակցության կարիքը:Երկու բուհերի միջև համագործակցության հուշագիրը կնքվել էր դեռևս 2014 թվականին՝ 5 տարի ժամկետով: Հաշվի առնելով համավարակը, այնուհետև՝ 44-օրյա պատերազմը՝ նոր պայմանագիր կնքելու հնարավորություն չէր ստեղծվել: Այսօր արդեն այն իրողություն է»,- նշել է Ա. Սարգսյանը:
ԵՊՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովհաննես Հովհաննիսյանն էլ փաստեց, որ Մայր բուհը կանգնել ու մշտապես կանգնած է լինելու Արցախի և Արցախի պետական համալսարանի կողքին։
«Մեր միջև առկա կապերն ամուր են, բայց մենք դրանք էլ ավելի կամրացնենք՝ ցույց տալու բոլորին, որ մենք կանք և կլինենք»,- ընդգծել է Հ. Հովհաննիսյանը:
Կնքված նոր պայմանագրի արդյունքում ԵՊՀ-ն տրամադրելու է գիտական, մասնագիտական գրականություն, պարբերականներ և այլ նյութեր, աջակցելու է ԱրՊՀ մասնագետների պատրաստման, պրոֆեսորադասախոսական կազմի համալրման, ատենախոսությունների պաշտպանության, ֆակուլտետների և ամբիոնների փոխգործակցության կազմակերպման գործընթացներին և այլ աշխատանքների։ ԱրՊՀ ռեկտորի աշխատանքային հանդիպումները գիտակրթական հաստատությունների պատասխանատուների հետ շարունակվելու են՝ ԱրՊՀ համագործակցային շրջանակներն ընդլայնելու, բարձրագույն կրթության շարունակական բարելավման ու զարգացման նպատակով։

Подписано новое соглашение о сотрудничестве между ЕГУ и АрГУ
СТЕПАНАКЕРТ, 19 октября, АРЦАХПРЕСС- В ходе визита ректор встретился с министром образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Ваграмом Думаняном, директором Института языка Национальной академии наук Республики Армения Виктором Катваляном, руководством ЕГУ, принял участие в приеме Всеармянского благотворительного союза, организованном по случаю 30-летия независимости Армении. В ходе встреч обсуждались вопросы, связанные с высшим образованием и развитием науки в Арцахском государственном университете.
Об этом  "Арцахпресс" сообщили в отделе информации и общественных связей Арцахского государственного университета.
По итогам встречи исполняющий обязанности ректора ЕГУ Ованнес Ованнисян и ректор Арцахского государственного университета Армен Саргсян подписали 15 октября в ЕГУ новое соглашение о сотрудничестве между двумя университетами, направленное на развитие существующего сотрудничества в области образования, исследований и преподавания. Согласно подписанному соглашению, два университета будут разрабатывать, реализовывать совместные программы, проводить академические обмены преподавателями и студентами, а также организовывать информационные, спортивные и культурные мероприятия. Ректор АрГУ Армен Саргсян подчеркнул важность подписания соглашения.
«Ереванский государственный университет является альма-матер не только Армении, но и всех армян. Не случайно 51-летний АрГУ по-прежнему нуждается в поддержке ЕГУ. Меморандум о сотрудничестве между двумя университетами был подписан еще в 2014 году, на 5 лет . Учитывая эпидемию и последовавшую за ней 44-дневную войну, не было возможности подписать новое соглашение. Сегодня оно реализовалось», - сказал А. Саргсян.
Исполняющий обязанности ректора ЕГУ Ованнес Ованнисян заверил, что ЕГУ поддерживал и всегда будет поддерживать Арцах и Арцахский государственный университет.
«Связи между нами прочные, но мы еще больше укрепим их, чтобы показать всем, что мы есть или будем всегда», - подчеркнул О. Ованнисян.
В результате нового соглашения ЕГУ будет предоставлять научную, профессиональную литературу, периодические издания, другие материалы, поддерживать подготовку специалистов АрГУ, комплектование диссертаций, защиту диссертаций, организацию сотрудничества между факультетами и кафедрами и др. виды деятельности. Рабочие встречи ректора АрГУ с руководителями научных и образовательных учреждений будут продолжены в целях расширения масштабов сотрудничества АрГУ, постоянного совершенствования и развития высшего образования.