Ուժեղ պետություն ստեղծելով միայն կարող ենք պահպանել մեր գոյությունն ու ինքնությունը. «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի՝ Ճանկաթաղ գործուղված ուսուցչուհի(լուսանկարներ)
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում աշխարհագրության ուսուցչուհի Տաթևիկ Ենոքյանը ՀՀ Արարատի մարզի Դարակերտ համայնքից գործուղվել է Արցախ և դասավանդում է ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Ճանկաթաղ համայնքի միջնակարգ դպրոցում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Տաթևիկ Ենոքյանը «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ ձգտում է համայնքային կյանքն ավելի ակտիվ դարձնել և երեխաների միջոցով իրականացնել համայնքային զարգացում` անկախ գյուղի սահմանապահ լինելու հանգամանքից։
«Ծրագրին մասնակցելու նախնական մոտիվացիան Արցախն ավելի լավ ճանաչելն էր, նրա հեռավոր որևէ անկյունում դասավանդելն ու սեփական փորձով աշակերտներին ցույց տալը, որ նրանցից յուրաքանչյուրն առաջնորդ է, ով իր առաքելությունն ու դերն ունի համայնքում, որ նրանցից յուրաքանչյուրը կարող է լինել փոփոխությունը` փոքրիկ քայլերով դեպի մեծ նպատակը, որ իրենց գյուղը ոչ թե աշխարհից կտրված ու հեռավոր անկյունում է, այլ աշխարհի կենտրոնն է, որ հայրենիքը սկսվում է հենց իրենց գյուղից` սահմանից, գյուղի խնդիրներից ու հոգսերից:
Առաջին արդյունքը, որին ձգտում եմ հասնել, աշակերտների մեջ աշխարհագրական ակադեմիական գիտելիքների բարձրացումն է, ինչպես նաև առարկայի նկատմամբ հետաքրքրության մեծացումը։ Երկրորդ արդյունքը աշակերտներին դեպի գիրքը տանելն է, նրանց մեջ ընթերցանության նկատմամբ սեր սերմանելը, հետազոտական հմտություններ զարգացնելը։ Քանի որ դպրոցի գրադարանի ֆոնդն աղքատիկ է , այդ պատճառով այս փուլում ակտիվ գրքահավաք ենք իրականացնում համացանցի միջոցով, երկրորդ քայլը «Զարթնիր» ՀԿ-ի հետ համագործակցելն ու ընթերցանության խմբակ բացելն է լինելու», - ասաց Տ.Ենոքյանը ։
Ուսուցչի խոսքով՝ օգտագործում են դասավանդման ինքնուրույն ուսումնառության մոդել, որի շրջանակում աշակերտները ոչ միայն յուրացնում են թեմատիկ նյութը, այլև իրականացնում ուսումնասիրություններ, փորձում են գտնել կիրառման տարբերակներ:
Բնութագրությունը հասանալի չէ «Չնայած մենք ձգտում ենք բարձրացնել աշակերտների ակադեմիական գիտելիքների մակարդակը, բայց «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակում նաև իրականացնում ենք նախագծային ուսուցում՝ օգտագործելով դասավանդման միջդիսցիպլինար մեթոդը, որը դպրոցական մեթոդական համակարգում լայն տարածում չունի:
Բնութագրությունը հասանալի չէՆախագիծ կազմելու ընթացքում կիրառում ենք ինչպես մի առարկայի, այնպես էլ հարակից այլ առարկաների մասնագիտական գիտելիքները, որոնք առնչվում են հիմնախնդրին կամ այն հնարավորությանը, որն ընտրում ենք:
Բնութագրությունը հասանալի չէ Նաև հետազոտություններ ենք իրականացնում հասարակական կազմակերպությունների, տեղական կառավարման օբյեկտների, փորձագետների և այլ մասնագետների շրջանակում: Այսինքն մի հարցը դիտարկում ենք տարբեր ասպեկտներով», - նշեց Տ.Ենոքյանը:
Բնութագրությունը հասանալի չէՏաթևիկ Ենոքյանի համոզմամբ՝ Արցախի ապագան կարելի է պատկերացնել միայն զգոն ու պատրաստված լինելով, թշնամուն լավ ճանաչելով:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Արցախն ինձ համար իմ հայրենիքի մի անկյունն է, որն այս պահին վիրավոր է, և յուրաքանչյուրիս սիրո և ջերմության կարիքն ունի: Հայրենիքը, մարդուն, երևույթը չեն սիրում միայն վերացական գաղափարներով ու մտքերով, հեռվից, սիրում են այն շոշափելով, նրա համար մի բան անելով, գործելով, ճանաչելով, իր հետ միասին ապրելով, ստեղծելով ու իրար փոխադարձ հզորացնելով, վիրակապ դնելով ու այն խնամելով: Ցանկացած խնդիր կարելի է լուծել առաջին հերթին կրթության միջոցով, որովհետև մեր ապագա հասարակությունն այն երեխաներն են, որոնց մենք կրթում ենք, նրանք են հզորացնելու ու ամրացնելու այն երկիրը, որտեղ ապրում ենք:Բնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէ Արցախը հզորանալու կարիք ունի, մենք թշնամու քթի տակ ուժեղ պետություն ստեղծելով միայն կարող ենք պահպանել մեր գոյությունը, ինքնությունը, իսկ այն ստեղծելու համար մեզանից յուրաքանչյուրի լուման ու ներդրումը շատ կարևոր է», - հավելեց ուսուցչուհին:

Только создав сильное государство, мы сможем сохранить свое существование и идентичность: Учительница программы «Учи, Армения», направленная в командировку в Чанкатах
В рамках программы «Учи, Армения» учительница географии Татевик Енокян была направлена в командировку в Арцах из общины Даракерт Араратской области РА.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 октября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" Татевик Енокян отметила, что стремится активизировать жизнь общины, осуществлять развитие сообщества через детей, несмотря на то, что село является пограничным.
«Первоначальная мотивация для участия в программе заключалась в том, чтобы лучше узнать Арцах, преподавать в отдаленном уголке и показать ученикам на собственном опыте, что каждый из них является лидером, у которого есть миссия и роль в сообществе, что каждый из них может быть изменением, сделав небольшие шаги к большой цели, что их деревня не в отдаленном уголке мира, а в самом центре мира, что родина начинается с их деревни, границы, проблем и забот деревни.
Первый результат, которого я стремлюсь достичь, - это повысить академические знания учеников по географии, а также повысить интерес к этому предмету. Второй результат - подвести учеников к книге, привить им любовь к чтению, развить исследовательские навыки. Поскольку фонд школьной библиотеки небольшой, поэтому на данном этапе мы активно собираем книги через интернет, вторым шагом будет сотрудничество с общественной организацией «Проснись» и открытие клуба чтения», - сказала Т. Енокян.
По словам педагога, они используют модель самообучения, в рамках которой учащиеся не только осваивают тематический материал, но и проводят исследования, стараются найти варианты применения.
«Несмотря на то, что мы стремимся поднять уровень академических знаний учащихся, в рамках программы «Учи, Армения» мы также проводим проектное обучение с использованием междисциплинарного метода обучения, который не получил широкого распространения в методической системе школы.
При создании проекта мы применяем профессиональные знания как предмета, так и других связанных предметов, которые связаны с проблемой или возможностью, которые мы выбираем.
Также мы проводим исследования среди общественных организаций, органов местного самоуправления, экспертов и других специалистов. То есть мы рассматриваем вопрос с разных сторон », - отметила Т. Енокян.
По словам Татевик Енокян, будущее Арцаха можно представить, только проявив бдительность и подготовленность, хорошо зная врага.
«Для меня Арцах - это уголок моей Родины, который сейчас ранен и нуждается в любви и заботе каждого из нас. Родину, человека, явление нельзя любить только абстрактными идеями и мыслями, издалека, надо ощущать эту любовь, что-то делать для нее, действовать, познавать ее, жить вместе с ней, созидая и укрепляя друг друга, заботясь о ней. Любую проблему можно решить, прежде всего, через образование, потому что наше будущее общество - это дети, которых мы воспитываем, они укрепят страну, в которой мы живем.
Բնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէ
Арцах должен стать сильнее. Мы можем сохранить свое существование и идентичность, только создав сильное государство на виду у врага, и вклад каждого из нас очень важен для его создания», - добавила учительница.