Սահմանամերձ Մխիթարաշենը շարունակում է ապրել. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մխիթարաշենի համայնքապետ Մխիթար Առստամյանը: Նրա խոսքով՝ Մխիթար Սպարապետի անունով կոչված գյուղը Արցախի հին բնակավայրերից է. հենց այստեղ է Սպարարպետի զորքը ջախջախել պարսիկներին:
«Ազատ բնակֆոնդից 10 տուն ունենք, որոնք վերանորոգումից հետո կարող ենք տրամադրել տեղահանված մեր հայրենակիցներին: Համայնքապետարանի շենք չունենք, մեր գործունեությունը ծավալում ենք գյուղի առանձնատներից մեկում: Գյուղում գործում է բուժկետ, որը կառուցվել է 12 տարի առաջ, ունենք նաև հանդիսությունների սրահ. շենքը վերանորոգման կարիք ունի: Գյուղամիջյան ճանապարհների վիճակը ևս բարվոք չէ։ Դպրոց չունենք, 13 աշակերտ հաճախում է հարևան Շոշ գյուղի դպրոցը: Մանկապարտեզ ևս չունենք. մանկապարտեզի ենթակա երեխաների թիվը շատ քիչ է: Գյուղը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ»,- պատմել է Մ. Աստամյանը՝ կարևորելով, որ բնակիչներն ամուր են կառչած իրենց հողից։
Նա ցավով է տեղեկացրել, որ մինչ Արցախյան 44-օրյա պատերազմը գյուղն ուներ 80 հա վարելահող, որից 77 հա֊ը անցել է թշնամու տիրապետության տակ:

Приграничное село Мхитарашен продолжает жить: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 28 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Мхитарашен Мхитар Арстамян. По его словам, село имени Мхитара Спарапета является одним из старинных поселений Арцаха. Здесь армия Спарапета победила персов.
«У нас есть 10 домов из свободного жилищного фонда, которые мы можем предоставить переселенцам после ремонта. У нас нет здания муниципалитета, мы работаем в одном из частных домов в деревне. В селе есть медпункт, построенный 12 лет назад, у нас есть зал для церемоний. Здание требует ремонта. Состояние межсельских дорог плохое. У нас нет школы, в соседнем селе Шош школу посещают 13 учеников. У нас нет детского сада. Количество детей, надлежащих детскому саду, очень мало. Поселок газифицирован, подведено электричество, круглосуточное водоснабжение», - рассказал М. Арстамян, подчеркнув, что жители крепко привязаны к своей земле.
Он выразил сожаление по поводу того, что до 44-дневной войны в Арцахе в селе было 80 га пашни, 77 га из которых перешли под контроль врага.