Լոս Անջելեսի քաղխորհրդի անդամները կոչ են անում Օբամային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Լոս Անջելեսի քաղխորհրդի անդամներ Փոլ Գրիգորյանը, Միթչ Օ’Ֆարելը, Փոլ Քորեթսն ու քաղխորհրդի նախագահ Հերբ Վեսոնը համատեղ բանաձև են ներկայացրել՝ աջակցություն հայտնելով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի 154-րդ «Ճշմարտություն և Արդարություն» անվանումով բանաձևին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Asbarez-ի փոխանցմամբ՝ քաղխորհրդի բանաձևը կոչ է անում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը և ստիպել Թուրքիայի կառավարությանը ճանաչել փաստերն ու Ցեղասպանության շարունակվող հետևանքները:
Բանաձևի տեքստում մասնավորապես ասվում է. «Հայոց ցեղասպանությունը սկսվել է Ապրիլի 24-ին` Օսմանյան Թուրքիայի պաշտոնյաների կողմից հայ մտավորականների, քաղաքական գործիչների և հոգևորականների ձերբակալությամբ, ինչին հետևել են տղամարդկանց, կանանց ու երեխաների զանգվածային ջարդերն ու աքսորը` դեպքեր, որոնք կրկնվել են Հոլոքոստի ժամանակ, Կամբոջայում, Ռուանդայում, Հարավային Սուդանում և մնացած այլ ցեղասպանությունների ընթացքում: 1915-1923 թթ.-ին իրականացված Ցեղասպանության հետևանքով շուրջ 2 միլիոն հայ աքսորվել է, 1.5 միլիոնը սպանվել, 500 հազար վերապրածներ տեղահանվել են, և վերացվել է հայերի 3000-ամյա ներկայությունն իրենց պատմական հայրենիքից:
Հայոց ցեղասպանությունը լայնորեն ճանաչված է պատմաբանների և ցեղասպանագետների կողմից որպես 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանություն և հաջորդող ցեղասպանությունների նախատիպ: Հայոց ցեղասպանությունը փաստագրված է անհաշիվ վկայություններով, որոնք առկա են Ավստրիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Միացյալ Նահանգների, Վատիկանի և այլ երկրների ազգային արխիվներում:
Լոս Անջելեսն աշխարհում հայկական ամենամեծ համայնքներից մեկի և Ցեղասպանությունը վերապրածների և նրանց ժառանգների տունն է: Կենսական նշանակություն ունի, որ ԱՄՆ կառավարությունը պատշաճ կերպով ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը՝ ոչ միայն ելնելով բարոյական սկզբունքներից, այլև օգնի կանխել ապագայում նման վայրագությունները:
«Ճշմարտություն և Արդարություն» բանաձևը, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատին ներկայացրել են կոնգրեսական Ադամ Շիֆը, Ռոբերտ Ջ. Դոլդը, Դեյուիդ Վալադաուն և Ֆրենկ Փելոնը, առաջարկում է նոր մոտեցում ԱՄՆ ջանքերին` խթանելու հայ-թուրքական հարաբերությունները:
Քաղխորհրդի բանաձևը կոչ է անում նախագահ Օբամային պաշտպանել մինչ ընտրվելն արած իր իսկ հայտարարությունն առ այն, որ «Հայոց ցեղասպանությունն անհիմն պնդում, անձնական կարծիք, կամ տեսակետ չէ, այլ լայնորեն վկայված փաստ, որ հաստատվում է պատմական անթիվ ապացույցներով»:
Բանաձևը կոչ է անում Օբամայի վարչակազմին ճնշում բանեցնել Թուրքիայի նկատմամբ` լիարժեք ճանաչելու Հայոց ցեղասպանության փաստերն ու շարունակուող հետևանքները», գրված է քաղխորհրդի անդամների ներկայացրած բանաձևում:

Члены горсовета Лос-Анджелеса призывают Обаму признать Геноцид армян
Члены городского совета Лос-Анджелеса Пол Григорян, Митч О’Фаррел, Пол Коретс и председатель горсовета Херб Весон представили совместную резолюцию, выразив поддержку резолюции №154 «Правда и Справедливость» Палаты представителей США, передает Asbarez.
СТЕПАНАКЕРТ 27 МАРТА АРЦАХПРЕСС-Резолюция городского совета Лос-Анджелеса призывает президента США Барака Обаму признать Геноцид армян и заставить правительство Турции признать факты и продолжающиеся последствия Геноцида.
В тексте резолюции, в частности, говорится: «Геноцид армян был начат 24 апреля с арестов армянской интеллигенции, политических деятелей и духовенства чиновниками Османской Турции, а вслед за этим последовала массовая резня мужчин, женщин и детей, массовые погромы и депортация. Все эти события повторились в ходе Холокоста и других геноцидов в Камбодже, Руанде, Южном Судане и пр. Вследствие Геноцида 1915-1923гг. были депортированы около 2 млн армян: 1,5 млн человек были убиты, 500 тысяч были депортированы, и искоренили присутствие армян на их исторической родине, на которой они жили 3000 лет. Геноцид армян широко признан историками и специалистами, изучающими геноциды, как первый геноцид 20-го века. Геноцид армян доказан бесчисленными фактами и свидетельствами, которые хранятся в национальных архивах Австрии, Германии, Великобритании, России, Турции, США, Ватикана и других стран.
Лос-Анджелес – очаг одной из самых больших в мире армянских общин, а также переживших Геноцид армян и их потомков. Жизненно необходимо, чтобы правительство США должным образом признало Геноцид армян не только, исходя из моральных принципов, но и помогло предотвратить подобные зверства в будущем. Резолюция «Правда и Справедливость», которую в Палату представителей США представили конгрессмены Адам Шиф, Роберт Дж. Долд, Дэйвид Валадау и Фрэнк Палон, предлагает новый подход к усилиям США, чтобы стимулировать армяно-турецкие отношения.
Резолюция городского совета призывает президента США Барака Обаму подтвердить им же сделанное до избрания на пост главы государства заявление о том, что «Геноцид армян – не безосновательное утверждение или личное мнение и точка зрения, а широко засвидетельствованный факт, который обосновывается бесчисленными историческими доказательствами». Резолюция призывает администрацию Обамы оказать давление на Турцию с целью полноценного признания фактов Геноцида армян и продолжающихся его последствий», - говорится в представленной членами городского совета резолюции. В ближайшее время документ будет направлен на голосование Городского совета.