Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի հետ սահմանագծման ու սահմանազատման գործընթացին և սպասում է դրական ազդակի. Արմեն Գրիգորյան
Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի հետ սահմանագծման ու սահմանազատման գործընթացին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մենք հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթաց սկսել, այդ մասով սպասում ենք դրական ազդակի Ադրբեջանից», - ասաց Գրիգորյանը՝ նկատելով, որ Ադրբեջանն այդ մասին ՄԱԿ-ում է հայտարարել, սակայն գործընթացն առաջ չի շարժվում։
«Կարծես սեպտեմբերին ՄԱԿ-ում նրանք այդպիսի հայտարարություն արել են, բայց մենք չենք կարողանում այս մասով առաջ գնալ։ Ինչ վերաբերվում է նախապայմանին կամ ինչ-որ բանին, ես կդժվարանամ ասել, թե Ադրբեջանն ինչու չի սկսում դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացը», - ասաց Գրիգորյանը։
Միաժամանակ, նա նշեց, որ Խորհրդային միության տարիների առաջին դեմարկացիան 1920-ականներին է սկսվել՝ 1926-27 թթ, որն ավարտվել է 1929-ին, իսկ հետագայում ձևավորված քարտեզների հիմքը եղել է հենց այդ թվականների քարտեզը։ Ըստ ԱԽ քարտուղարի, քարտեզները, որոնք պետք է դրվեն բանակցությունների հիմքում, քննարկվել են աշխատանքային խմբում:

Армения готова к делимитации и демаркации границы с Азербайджаном и ждет положительного сигнала: Армен Григорян
Армения готова к процессу делимитации и демаркации границы с Азербайджаном.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Секретарь Совета безопасности Армен Григорян заявил об этом журналистам после заседания правительства, добавив, что одним из возможных вариантов является зеркальный вывод армянских и азербайджанских войск, размещение пограничных войск на соответствующих территориях и начало процесса делимитации и демаркации.
«Мы заявили, что готовы начать процесс делимитации  и демаркации, и ожидаем позитивного сигнала от Азербайджана», - сказал Григорян, отметив, что Азербайджан в ООН заявил об этом, но процесс не продвигается.
«Такое заявление сделано в ООН в сентябре, но мы не можем продвигаться вперед. Что касается предусловий или чего-то еще, мне трудно сказать, почему Азербайджан не начинает процесс делимитации и демаркации», - сказал Григорян.
При этом он отметил, что первые демаркации при Советском Союзе были в 1920-х, 1926-1927 годах, закончились в 1929 году, более поздние карты основаны на картах тех лет. По словам секретаря Совбеза, в рабочей группе обсуждались карты, которые должны лечь на стол переговоров.