Կորցրածը վերագտնելու հույսով... Մի կնոջ պատմություն
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Արցախի բազմաթիվ ընտանիքներ ստիպված եղան տեղահանվել իրենից տներից՝ հաստատվելով այլ բնակավայրերում:
Մի կնոջ պատմություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նրանցից է Հայրիյանների ընտանիքը, որ տեղահանվել է ԱՀ Ասկերանի շրջանի Սղնախ համայնքից՝ հաստատվելով Շոշ համայնքում:
«Արցախպրես»-ի թղթակիցը հանդիպել և զրուցել է տանտիկնոջ՝ Սուսաննա Հայրիյանի հետ, ով Ստեփանակերտի քաղաքային շուկայում կանաչի էր վաճառում՝ դրանով թեթևացնելով ընտանիքի հոգսը:
«Կյանքիս 44 տարիների ընթացքում 3 պատերազմ եմ տեսել: Արցախյան շարժման տարիներին տեղահանվել եմ Շուշիից և բնակություն հաստատել Սզնեքի պապական տանս: Ամուսնանալով՝ Սղնախ եմ տեղափոխվել այն հույսով, որ կկարողանամ ստեղծել հայկական ևս մի օջախ: Բայց 44-օրյա պատերազմը փշուր-փշուր արեց բոլոր երազանքներս: Հոկտեմբերի 24-ին տեղափոխվեցինք Երևան՝ հույսով, որ մի քանի օրից հետո հետ եմ վերադառնալու. չգիտեի, որ վերջին անգամ եմ շնչում գյուղիս թարմ օդը: Երբ ամեն ինչ արդեն ավարտված էր, և Սղնախն էլ թշնամու տիրապետության տակ էր անցել, ինձ Արցախից հեռու չտեսա. նոյեմբերի 17-ին հետ վերադարձանք Ստեփանակերտ: Փառք Աստծո, Շոշ գյուղում տուն գտանք, և այսօր 5 հոգով ապրում ենք այնտեղ. ունեմ անչափահաս երեխա»,- պատմել է Ս. Հայրիյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ մինչ օրս օգտվել են տեղահանվածներին տրամադրված աջակցություններից, ինչպես նաև ԿԽՄԿ-ի կողմից ստացել են հիգիենայի և սննդի պարագաններ:
«Սղնախում ապրելու տարիներին էլ կանաչի էի վաճառում Ստեփանակերտում։ Հիմա էլ ամեն օր Շոշ գյուղից հասնում եմ մայրաքաղաք և շուկայում վաճառում գյուղի կանաչին՝ օրվա հացս վաստակելու նպատակով»,- ասել է նա և հավելել, որ մեծ սիրով բնակություն կհաստատի Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն գյուղի հարևանությամբ Սղնախի բնակիչների համար կառուցվող նոր բնակավայրում։

В надежде найти потерянное- история одной женщины
Из-за 44-дневной войны 2020 года многие семьи в Арцахе были вынуждены покинуть свои дома и поселиться в других населенных пунктах.
СТЕПАНАКЕРТ, 29октября, АРЦАХПРЕСС- Одна из них - семья Айриян, которая была перемещена из общины Сгнах Аскеранского района Арцаха, поселившись в общине Шош.
Корреспондент "Арцахпресс" встретился с домохозяйкой Сусанной Айриян, которая торговала зеленью на городском рынке Степанакерта, тем самым облегчая заботу семьи.
«Я видела три войны за 44 года своей жизни. В годы Арцахского движения я была перемещена из Шуши и поселилась в отцовском доме в Сзнеке. Когда я вышла замуж, я переехала в Сгнах с надеждой, что смогу создать свой очаг. Но 44-дневная война разбила все мои мечты. 24 октября мы переехали в Ереван, надеясь вернуться через несколько дней. Я не знала, что это был последний раз, когда я дышала свежим воздухом своей деревни. Когда  боевые действия были прекращены Сгнах тоже попал под контроль врага, я не представляла себя далеко от Арцаха. Мы вернулись в Степанакерт 17 ноября. Слава богу, мы нашли дом в селе Шош, сегодня живем там 5 человек. «У меня несовершеннолетний ребенок», - рассказала С. Айриян.
По словам нашего собеседника, до сих пор они воспользовались помощью, оказанной ВПЛ, а также получили предметы гигиены и продукты питания от МККК.
«В те годы, когда я жила в Сгнахе, я также продавала зелень в Степанакерте. Теперь тоже каждый день я езжу в столицу из села Шош и продаю сельскую зелень на рынке, чтобы заработать себе на хлеб насущный», - сказала она, добавив, что с удовольствием поселилась бы в новом поселении для жителей Сгнах возле села Астхашен в Аскеранского района.