Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակվելու 85, մահվան՝ 2 նոր դեպք
Հոկտեմբերի 28-ին կատարվել է 175 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 85 նոր դեպք է գրանցվել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Վարակակիրներից 63-ը Ստեփանակերտ քաղաքի, 10-ը՝ Մարտակերտի, 7-ը՝ Ասկերանի, 5-ը՝ Մարտունու շրջանների բնակիչներ են:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 164 վարակակիր: Բժիշկները 20 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 77-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում:
Ունենք 2 մահվան դեպք։ Հիվանդներից 91-ամյա կինը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, թոք-սրտային անբավարարություն: 70-ամյա տղամարդը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, սուր սիրտ-անոթային անբավարարություն:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 16372 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1913-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Տեղեկացնում ենք, որ անհրաժեշտ է հանրապետության բնակչությունը՝ օր առաջ պատվաստվի (COVID-19)-ի դեմ պատվաստանյութով՝ պահպանելով Ձեր և Ձեր հարազատների առողջությունը: Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստումները իրականացվում է ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական բաժանմունքում իրականացվում են մինչև ժամը 19։00:

В Арцахе выявлено 85 случаев заболевания коронавирусом и 2 новых случая смерти
28 октября в Арцахе было проведено 175 тестов, в результате зарегистрировано 85 новых случаев заболевания коронавирусом.
СТЕПАНАКЕРТ, 29октября, АРЦАХПРЕСС- 63 зараженных - жители Степанакерта, 10- Мартунинского, 7 - Аскеранского, 5 - Мартакертского района.
Как сообщает министерство здравоохранения Арцаха, от коронавирусной болезни на данный момент стационарное лечение получают 164 пациентов. Врачи оценивают состояние 20 пациентов как крайне тяжелое, 77 - как тяжелое, в том числе молодые, больные с легкими формами получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
У нас зарегистрировано 2 случая смерти от коронавируса. Пациентка 91-летняя женщина умерла от коронавируса (COVID-19), у которой диагностировали двустороннюю полисегментарную пневмонию и легочно-сердечную недостаточность. 70-летний мужчина умер от коронавирусной болезни (COVID-19), у которого диагностировали двустороннюю полисегментарную пневмонию и острую сердечно-сосудистую недостаточность.
Всего в Арцахе в 2021 году в лабораториях обследование на выявление коронавируса прошли 16372 человек, у 1913 из них тесты дали положительный результат.