Տեղահանված ընտանիքներին լվացքի մեքենաներ են տրամադրվել
Այսօր՝ հոկտեմբերի 29-ին, ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարությունը 200 տեղահանված ընտանիքների լվացքի մեքենաներ է տրամադրել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցին այս մասին տեղեկացրեց ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հանրային կապերի բաժնի պետ Անի Թովմասյանը և նշեց, որ օգնությունը Արցախի սոցիալական գերատեսչությանն է փոխանցվել Կրասնոդարի երկրամասի հայ համայնքի կողմից:
«Լվացքի մեքենաների ձեռքբերմանն օժանդակել են նաև առանձին անհատներ՝ ինչպես Ռուսաստանից, այնպես էլ Արցախից: Նվիրատվության նախաձեռնողներն, ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարար Արմինե Պետրոսյանի հետ մեկտեղ, անձամբ են հետևել մարդասիրական օգնությունը քաղաքացիներին փոխանցելու աշխատանքներին: Կարիքների գնահատման միջոցով առավել ծանր սոցիալական ենթախմբում գտնվող անձանց անհրաժեշտ կենցաղային պարագաներով ապահովելու ծրագրի շրջանակներում կյանքի կոչված աջակցությունը շարունակական բնույթ է կրելու: Այն հաջորդաբար կտարածվի սոցիալական այլ խմբերի վրա ևս», - նշեց Ա. Թովմասյանը:
ԱՀ նախագահի՝ սփյուռքի հարցերով խորհրդական Ազատուհի Սիմոնյանի խոսքով՝ ծրագիրը գործարկվել է իր ակտիվ միջնորդությամբ՝ ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարության հետ համատեղ:
«Նախորդող օրերին լվացքի մեքենաներ են տրամադրվել նաև ՀՀ-ում ժամանակավորապես բնակվող որոշ ընտանիքների, որոնց ընտրությունը կատարվել է համայնքի կողմից: Այս ծրագիրը Կրասնոդարի երկրամասի հայ համայնքի հերթական ծրագիրն է հետպատերազմյան Արցախում», - նշեց Ա. Սիմոնյանը:
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց համայնքից տեղահանված, զոհված ազատամարտիկի դուստր Մարիաննա Բաղրյանը, ով ևս ծրագրի շահառուներից է, շնորհակալություն հայտնեց Կրասնոդարի երկրամասի հայ համայնքին և ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարությանը իր ընտանիքին լվացքի մեքենա տրամադրելու համար և նշեց, որ այն կթեթևացնի առօրյա հոգսերը:

Перемещенным семьям были предоставлены стиральные машины
Сегодня, 29 октября, Министерство труда, социальных и миграционных вопросов Республики Арцах предоставило стиральные машины 200 семьям вынужденных переселенцев.
СТЕПАНАКЕРТ, 29октября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщила корреспонденту "Арцахпресс" начальник отдела по связям с общественностью Министерства труда, социальных и миграционных вопросов Республики Арцах Ани Товмасян, помощь была передана Министерству социальных вопросов Арцаха армянской общиной Краснодарского края.
«Приобретать стиральные машины помогли частные лица как из России, так и из Арцаха. Инициаторы пожертвования вместе с министром труда, социальных и миграционных вопросов Республики Арцах Армине Петросян лично следили за работой по доставке гуманитарной помощи гражданам. В рамках программы обеспечить людей самыми необходимыми предметами домашнего обихода через оценку потребностей будут оказывать постоянную поддержку наиболее уязвимым группам населения. Впоследствии это будет распространено на другие социальные группы », - отметила А. Товмасян.
По словам советника президента Республики Арцах по делам диаспоры Азатуи Симонян, программа была запущена при ее активном посредничестве в сотрудничестве с Министерством труда, социальных и миграционных вопросов Республики Арцах.
«В предыдущие дни стиральные машины были предоставлены также некоторым семьям, временно проживающим в Армении, выбор которых был сделан общиной. Эта программа - очередная программа армянской общины Краснодарского края в послевоенном Арцахе», - отметила А. Симонян.
Марианна Багирян, дочь погибшего борца за свободу, перемещенная из общины Аветараноц Аскеранского района Арцаха,  одна из бенефициаров этой программы, поблагодарила армянскую общину Краснодарского края и Министерство труда,  социальных и миграционных вопросов Республики Арцах за предоставление стиральной машины ее семье, отметив, что это облегчит повседневные заботы.