Տեղահանված ընտանիքներին լվացքի մեքենաներ են տրամադրվել
Այսօր՝ հոկտեմբերի 29-ին, ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարությունը 200 տեղահանված ընտանիքների լվացքի մեքենաներ է տրամադրել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցին այս մասին տեղեկացրեց ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հանրային կապերի բաժնի պետ Անի Թովմասյանը և նշեց, որ օգնությունը Արցախի սոցիալական գերատեսչությանն է փոխանցվել Կրասնոդարի երկրամասի հայ համայնքի կողմից:
«Լվացքի մեքենաների ձեռքբերմանն օժանդակել են նաև առանձին անհատներ՝ ինչպես Ռուսաստանից, այնպես էլ Արցախից: Նվիրատվության նախաձեռնողներն, ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարար Արմինե Պետրոսյանի հետ մեկտեղ, անձամբ են հետևել մարդասիրական օգնությունը քաղաքացիներին փոխանցելու աշխատանքներին: Կարիքների գնահատման միջոցով առավել ծանր սոցիալական ենթախմբում գտնվող անձանց անհրաժեշտ կենցաղային պարագաներով ապահովելու ծրագրի շրջանակներում կյանքի կոչված աջակցությունը շարունակական բնույթ է կրելու: Այն հաջորդաբար կտարածվի սոցիալական այլ խմբերի վրա ևս», - նշեց Ա. Թովմասյանը:
ԱՀ նախագահի՝ սփյուռքի հարցերով խորհրդական Ազատուհի Սիմոնյանի խոսքով՝ ծրագիրը գործարկվել է իր ակտիվ միջնորդությամբ՝ ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարության հետ համատեղ:
«Նախորդող օրերին լվացքի մեքենաներ են տրամադրվել նաև ՀՀ-ում ժամանակավորապես բնակվող որոշ ընտանիքների, որոնց ընտրությունը կատարվել է համայնքի կողմից: Այս ծրագիրը Կրասնոդարի երկրամասի հայ համայնքի հերթական ծրագիրն է հետպատերազմյան Արցախում», - նշեց Ա. Սիմոնյանը:
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց համայնքից տեղահանված, զոհված ազատամարտիկի դուստր Մարիաննա Բաղրյանը, ով ևս ծրագրի շահառուներից է, շնորհակալություն հայտնեց Կրասնոդարի երկրամասի հայ համայնքին և ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարությանը իր ընտանիքին լվացքի մեքենա տրամադրելու համար և նշեց, որ այն կթեթևացնի առօրյա հոգսերը:

On October 29, the Ministry of Labor, Social Affairs and Migration of the Republic of Artsakh provided washing machines to 200 displaced families.
Displaced families provided with washing machines
STEPANAKERT, OCTOBER 29, ARTSAKHPRESS: Ani Tovmasyan, Head of the Information and Public Relations Department of the Ministry of Labor, Social Affairs and Migration of the Republic of Artsakh, told Artsakhpress that the assistance was transferred to the ministry by the Armenian community of Krasnodar, Russia.
"Individuals from both Russia and Artsakh assisted in the purchase of the washing machines. The initiators of the donation, together with the Minister of Labor, Social Affairs and Migration of the Artsakh Republic Armine Petrosyan, personally followed the process of delivering humanitarian aid to the citizens.
According to Azatouhi Simonyan, Advisor to the President of the Republic of Artsakh on Diaspora Affairs, the program was launched with her active mediation and in cooperation with the Ministry of Labor, Social Affairs and Migration of the Republic of Artsakh .
"In the previous days, washing machines were also provided to some families temporarily residing in Armenia; the choice of the families was made by the community," said A. Simonyan.
Marianna Baghryan who has been displaced from the Avetaranots community of Artsakh’s Askeran region, is one of the beneficiaries of this program. She thanked the Armenian community of Krasnodar and the Ministry of Labor, Social Affairs and Migration of the Republic of Artsakh for providing a washing machine to her family.