Կորցրածը վերագտնելու հույսով... Մի ընտանիքի պատմություն (լուսանկարներ)
Ալվինա Սարգսյանն իր ամուսնու և 3 տարեկան երեխայի՝ Ալեքսի հետ պատերազմի պատճառով Շուշիից տեղահանվել և ապրիլի 20-ին հաստատվել է ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Քոլատակ համայնքում:
Մի ընտանիքի պատմություն (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նրանց հետ են ապրում նաև Ալվինայի թոշակառու մայրն ու հայրը՝ Սվետլանա և Յուրի Բաղրյանները, ովքեր տեղահանվել են Հադրութից:
«5 հոգով ենք ապրում Քոլատակում, մեր ընտանիքին այս համայնքում բնակարան են տվել, քանի որ ամուսինս երկար տարիների զինծառայող է: Շուշիում գորգագործությամբ էի զբաղվում, իսկ այստեղ տեղափոխվելուց հետո չեմ աշխատում: Թեև լրացել է ամուսնուս ծառայության 20 տարին, բայց նա չի շտապում զորացրվել՝ հաշվի առնելով երկրում ստեղծված իրավիճակը, և ուրիշ տեղ չի պատկերացնում մեր ընտանիքի ապագան», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ալվինա Սարգսյանը։
Ալվինայի ծնողները հողագործությամբ են զբաղվում և չեն ուզում Արցախից հեռանալ, միայն խաղաղություն են ցանկանում, որպեսզի շարունակեն այստեղ ապրել:
Յուրի Բաղրյանը Հադրութում ամեն տեսակի աշխատանք արել է ու թեև հիմա թոշակառու է, բայց շարունակում է արարել հայրենիքում: Նա պատրաստ է կնոջ հետ վերադառնալ Հադրութ և նորից կյանքով լցնել իր տունը:

В надежде найти то, что было потеряно ... История одной семьи (фотографии)
Альвина Саркисян вместе с мужем и 3-летним сыном Алексом была вынуждена покинуть свой родной Шуши и 20 апреля поселилась в общине Колатак Мартакертского района Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 ноября, АРЦАХПРЕСС- С ними проживают вышедшие на пенсию мать и отец Альвины Светлана Юрий Багиряны, перемещенные из Гадрута.
«Мы живем в Колатаке,  нас пятеро. Нашей семье дали квартиру в этом поселке, потому что мой муж много лет служил в армии. В Шуши я занималась ковроткачеством, но после переезда сюда не работаю. Мой муж прослужил 20 лет, но он не спешит демобилизоваться, учитывая ситуацию в стране, он не представляет себе будущего нашей семьи где-либо еще», - сказала корреспонденту "Арцахпресс" Альвина Саркисян.
Родители Альвины занимаются сельским хозяйством, они не хотят уезжать из Арцаха, они просто хотят мира, чтобы и дальше жить здесь.
Юрий Багирян много работал в Гадруте, сейчас он на пенсии, но продолжает творить у себя на родине. Он готов вернуться в Гадрут с женой, чтобы снова наполнить свой дом жизнью.