Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Գալստյանների ընտանիքը ստիպված տեղահանվեց ԱՀ Մարտունու շրջանի Զարդանաշեն գյուղից: Բազմազավակ ընտանիքը հաստատվեց Ստեփանակերտում։
Մի ընտանիքի պատմություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ընտանիքի մայրը՝ 61-ամյա Կարինե Գալստյանն ասաց, որ պատերազմի առաջին օրը՝ սեպտեմբերի 27-ը, Զարդանաշենի օրն էր, և ողջ գյուղը պատրաստվում էր տոնին, սակայն, ինչպես կինն է ասում, ամբողջ օրը միայն կրակոցների անտանելի ձայներ էին լսվում։
«Գյուղից ամենավերջինն եմ դուրս եկել, որովհետև որդիս՝ Կամոն, 22 օր շարունակ կռիվ էր տալիս Մարտունու պաշտպանական դիրքերում: Հոկտեմբերի 27-ին, երբ թշնամին արդեն Շեխերի մոտակայքում էր, նրա հորդորով դուրս եկա գյուղից . Աբովյան քաղաքում էինք ժամանակավոր ապաստան գտել: Դեկտեմբերի 27-ին հետ վերադարձանք Արցախ՝ այն հույսով, որ կկարողանանք մի տուն գտնել, բայց մինչ օրս 10 հոգով ապրում ենք աղջկաս տանը»,- պատմել է Կ. Գալստյանը՝ տեղեկացնելով, որ տան պայմանները, մեղմ ասած, լավ չեն. լվացքի մեքենա չունեն:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ մինչ օրս օգտվել են տեղահանվածներին հատկացվող սոցիալական աջակցությունից. երկու ամիս առաջ ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարությունից սառնարան են ստացել, ԿԽՄԿ-ի կողմից էլ՝ սնունդ և հիգիենայի պարագաններ:
Տիկին Կարինեն այսօր Ստեփանակերտի քաղաքային շուկայում ամսական 50 հազար դրամով տաղավար է վարձակալել և արցախյան ժենգյալով հաց է թխում, գյուղմթերք էլ է վաճառում, օրվա հացը վաստակում, դիմացի խորովածանոցում էլ որդին է աշխատում՝ այդպիսով թեթևացնելով տան հոգսը: Եվ, այնուամենայնիվ, նա չի հուսահատվում։
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Արցախ աշխարհին խաղաղություն եմ մաղթում,֊ասում է,֊ որպեսզի մեր սերունդներն ապրեն մեր պապերի հայրենիքում»:

Due the 44-day Artsakh war, the Galstyan family was displaced from the village of Zardanashen, Artsakh’s Martuni region. The large family has settled in Stepanakert.
I wish peace for further generations of Artsakh, so that they may live in the homeland of our ancestors. Displaced Resident
STEPANAKERT, NOVEMBER 2, ARTSAKHPRESS: In an interview with “Artsakhpress”, the mother of the family, 61-year-old Karine Galstyan, said that on September 27, was Zardanashen Day and the whole village was preparing for the holiday, but, as the woman says, all day only shootings were being heard.
"I was the last to leave the village, because my son Kamo was fighting for 22 days in the defensive positions of Martuni. On October 27, when the enemy was already near Shekher, I left the village at his urging. We found temporary shelter in the city of Abovyan.
On December 27, we returned to Artsakh with the hope that we would be able to find a house, but still we are living in my daughter's house with 10 people," she said, informing that the conditions of the house are not good.
“So far we have benefited from the social assistance provided to the displaced. Two months ago, we received a refrigerator from the Ministry of Labor, Social Affairs and Migration of the Republic of Artsakh, and food and hygiene items from the ICRC.
Today, Mrs. Karine makes Artsakh jengyalov hac (a type of flatbread stuffed with finely diced herbs and green vegetables) in the Stepanakert city market, sells agricultural products, earns her daily bread, and her son sells barbecue in the same market, thus easing the burden of the house.
"I wish peace for further generations of Artsakh, so that they live in the homeland of our ancestors,” she concluded.