Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Գալստյանների ընտանիքը ստիպված տեղահանվեց ԱՀ Մարտունու շրջանի Զարդանաշեն գյուղից: Բազմազավակ ընտանիքը հաստատվեց Ստեփանակերտում։
Մի ընտանիքի պատմություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ընտանիքի մայրը՝ 61-ամյա Կարինե Գալստյանն ասաց, որ պատերազմի առաջին օրը՝ սեպտեմբերի 27-ը, Զարդանաշենի օրն էր, և ողջ գյուղը պատրաստվում էր տոնին, սակայն, ինչպես կինն է ասում, ամբողջ օրը միայն կրակոցների անտանելի ձայներ էին լսվում։
«Գյուղից ամենավերջինն եմ դուրս եկել, որովհետև որդիս՝ Կամոն, 22 օր շարունակ կռիվ էր տալիս Մարտունու պաշտպանական դիրքերում: Հոկտեմբերի 27-ին, երբ թշնամին արդեն Շեխերի մոտակայքում էր, նրա հորդորով դուրս եկա գյուղից . Աբովյան քաղաքում էինք ժամանակավոր ապաստան գտել: Դեկտեմբերի 27-ին հետ վերադարձանք Արցախ՝ այն հույսով, որ կկարողանանք մի տուն գտնել, բայց մինչ օրս 10 հոգով ապրում ենք աղջկաս տանը»,- պատմել է Կ. Գալստյանը՝ տեղեկացնելով, որ տան պայմանները, մեղմ ասած, լավ չեն. լվացքի մեքենա չունեն:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ մինչ օրս օգտվել են տեղահանվածներին հատկացվող սոցիալական աջակցությունից. երկու ամիս առաջ ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարությունից սառնարան են ստացել, ԿԽՄԿ-ի կողմից էլ՝ սնունդ և հիգիենայի պարագաններ:
Տիկին Կարինեն այսօր Ստեփանակերտի քաղաքային շուկայում ամսական 50 հազար դրամով տաղավար է վարձակալել և արցախյան ժենգյալով հաց է թխում, գյուղմթերք էլ է վաճառում, օրվա հացը վաստակում, դիմացի խորովածանոցում էլ որդին է աշխատում՝ այդպիսով թեթևացնելով տան հոգսը: Եվ, այնուամենայնիվ, նա չի հուսահատվում։
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Արցախ աշխարհին խաղաղություն եմ մաղթում,֊ասում է,֊ որպեսզի մեր սերունդներն ապրեն մեր պապերի հայրենիքում»:

После 44-дневной Арцахской войны семья Галстянов была насильно выселена из села Зарданашен Мартунинского района Арцаха. Многодетная семья поселилась в Степанакерте.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 ноября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" мать семьи, 61-летняя Карине Галстян, сказала, что первый день войны, 27 сентября, был днем ​​Зарданашена, все село готовилось к празднику, но, как говорит женщина, весь день слышались только невыносимые звуки выстрелов.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Я была одной из последних, кто покинул село, потому что мой сын Камо 22 дня воевал на оборонительных позициях Мартуни. 27 октября, когда враг был уже возле Шехера, я покинула село по настоянию сына. Мы нашли временный приют в городе Абовян. 27 декабря мы вернулись в Арцах с надеждой, что сможем найти дом, но мы до сих пор живем в доме моей дочери, нас 10 человек», - рассказала К. Галстян, сообщив, что условия в доме, мягко говоря, не очень хорошие.
По словам нашей собеседницы, до сих пор они воспользовались социальной помощью вынужденным переселенцам. Два месяца назад они получили холодильник от Министерства труда, социальных и миграционных вопросов Республики Арцах, получили продукты питания и предметы гигиены от МККК.
Сегодня госпожа Карине арендует павильон на городском рынке Степанакерта за 50 000 драмов в месяц и печет женгялов ац, продает сельскохозяйственную продукцию, зарабатывая себе на хлеб насущный, сын работает  в шашлычной рядом с ней, облегчая тем самым заботы семьи. И все же она не отчаивается.