Հիլիսը նոր համայնքային կենտրոն կունենա. Համայնքապետ
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Հիլիս համայնքը 155 բնակիչ ունի. պատերազմից հետո բոլորը վերադարձել են հայրենի եզերք:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հիլիսի համայնքապետ Արթուր Ղուլյանը: Մեր զրուցակցի խոսքով՝ գյուղի ստորոտով հոսում է փոքրիկ գետակ. եկվորները այն անվանել են հայելու նման ջինջ և մաքուր, և այդպիսով գյուղը ստացել է «Հիլիս» անվանումը։ «Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո 3 ընտանիք է հաստատվել գյուղում՝ 15 հոգով՝ Հադրութ քաղաքից, Ասկերանի շրջանի Սղնախ համայնքից ու Քաշաթաղից:
Այդ ընտանիքները օգտվել են տեղահանվածներին տրամադրվող աջակցությունից:
Համայնքապետարանի շենքը անմխիթար վիճակում է: Ըստ նախատեսվածի՝ մոտ օրերս կմեկնարկեն համայնքային կենտրոնի շինաշխատանքները։ Այստեղ կգործի նաև բուժկետը: Ունենք նորակառույց հանդիսությունների սրահ. պատերազմից 3 օր առաջ էին ավարտվել շինարարական աշխատանքները: Գյուղամիջյան ճանապարհները բարեկարգման կարիք ունեն:
Դպրոցում սովորում է 9 աշակերտ, իսկ գյուղի 11 երեխաները հաճախում են հարևան Խնձրիստանի մանկապարտեզ: Այս պահի դրությամբ պետական միջոցներով 5 տուն է վերանորոգվում: Գյուղը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ»,- ներկայացրել է համայնքապետը:
Մեր զրուցակիցը ցավով տեղեկացրեց, որ 44-օրյա պատերազմը խլեց մեկ համագյուղացու կյանքը: Խոսելով բնակչության զբաղվածության մասին՝ նա նշեց, որ մարդիկ չեն ընկրկում, շարունակում են վաստակել։ Հիմնականում անասնապահությամբ ու հողագործությամբ են զբաղվում։

В Илисе будет новый общественный центр: Глава общины
Община Илис Аскеранского района Арцаха насчитывает 155 жителей. После войны все вернулись на родину.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Илис Артур Гулян. По словам нашего собеседника, у подножия села протекает небольшая речка. Приезжие назвали ее зеркально-чистым, поэтому деревня получила название «Илис». «После 44-дневной Арцахской войны в селе поселились 3 семьи по 15 человек- из города Гадрут, общины Сгнах Аскеранского района и Кашатага.
Эти семьи воспользовались помощью, оказываемой перемещенным лицам.
Здание муниципалитета находится в плачевном состоянии. Согласно плану, в ближайшие дни начнутся строительные работы общественного центра. Здесь же будет действовать медпункт. У нас есть недавно построенный зал для торжеств. Строительные работы завершились за три дня до войны. Сельские дороги нуждаются в улучшении.
В школе учатся 9 учеников, 11 детей из села посещают детский сад в соседнем Хндзристане. В настоящее время на государственные средства идет ремонт 5 домов. Село газифицировано, обеспечено электричеством и круглосуточным водоснабжением », - представил глава общины.
Наш собеседник с болью сообщил, что 44-дневная война унесла жизнь одного односельчанина. Говоря о занятости населения, он отметил, что люди не отступают, они продолжают зарабатывать. В основном они занимаются животноводством и сельским хозяйством.