Մակունցը Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամների հետ քննարկել է տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր
Կոնգրեսի շենքում կայացել է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցի և Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի տասնյակից ավել անդամների միջև հանդիպում-քննարկում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Դեսպան Մակունցը երախտագիտություն է հայտնել կոնգրեսականներին՝ Հայաստանին և հայ ժողովրդին հուզող հարցերին մշտապես սատարելու, Կոնգրեսում հայանպաստ բանաձևերի ընդունման համար։ Մասնավորապես՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևերի ընդունման, ինչպես նաև Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերած ագրեսիան դատապարտելու և համապատասխան օրենսդրական նախաձեռնություններով հանդես գալու կապակցությամբ։
Դեսպան Մակունցը կոնգրեսականներին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների ծրագիրը, հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգը և տարածաշրջանային ներկայիս անվտանգության հարցերը։ Այդ համատեքստում կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի շրջանակներում:
Դեսպան Մակունցը ներկաների ուշադրությունն է հրավիրել 44-օրյա պատերազմին հաջորդած մարտահրավերների ու հումանիտար ճգնաժամի վրա՝ առաջնահերթ ընդգծելով Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։ Հանդիպման ընթացքում դեսպան Մակունցը պատասխանել է կոնգրեսականներին հետաքրքրող հարցերին։

Посол Армении в США Лилит Макунц представила конгрессменам вопрос армянских военнопленных в Азербайджане
2 ноября посол Армении в США Лилит Макунц встретилась с более чем десятком членов комиссии Конгресса США по армянским делам.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 ноября, АРЦАХПРЕСС- Посольство РА в США сообщает, что Лилит Макунц поблагодарила конгрессменов за постоянное содействие, оказываемое Армении по волнующим армянский народ вопросам и за принятие в Конгрессе проармянских резолюций. В частности, в связи с принятием резолюций о признании Геноцида армян, а также осуждения агрессии, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах, и внесением соответствующих законодательных инициатив.
Посол Макунц представила конгрессменам программу демократических реформ, проводимых правительством Армении, повестку армяно-американских отношений, актуальные вопросы региональной безопасности. В этом контексте она отметила важность мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Лилит Макунц обратила внимание присутствующих на вызовы, возникшие после 44-дневной войны и на гуманитарный кризис, прежде всего подчеркнув необходимость безоговорочного возвращения армянских военнопленных и заложников, содержащихся в Азербайджане.