Մակունցը Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամների հետ քննարկել է տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր
Կոնգրեսի շենքում կայացել է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցի և Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի տասնյակից ավել անդամների միջև հանդիպում-քննարկում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Դեսպան Մակունցը երախտագիտություն է հայտնել կոնգրեսականներին՝ Հայաստանին և հայ ժողովրդին հուզող հարցերին մշտապես սատարելու, Կոնգրեսում հայանպաստ բանաձևերի ընդունման համար։ Մասնավորապես՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևերի ընդունման, ինչպես նաև Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերած ագրեսիան դատապարտելու և համապատասխան օրենսդրական նախաձեռնություններով հանդես գալու կապակցությամբ։
Դեսպան Մակունցը կոնգրեսականներին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների ծրագիրը, հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգը և տարածաշրջանային ներկայիս անվտանգության հարցերը։ Այդ համատեքստում կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի շրջանակներում:
Դեսպան Մակունցը ներկաների ուշադրությունն է հրավիրել 44-օրյա պատերազմին հաջորդած մարտահրավերների ու հումանիտար ճգնաժամի վրա՝ առաջնահերթ ընդգծելով Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։ Հանդիպման ընթացքում դեսպան Մակունցը պատասխանել է կոնգրեսականներին հետաքրքրող հարցերին։

At Capitol Hill, Armenian Ambassador to U.S. emphasizes need for unconditional return of PoWs held in Azerbaijan
Ambassador of Armenia to the United States Lilit Makunts had a discussion-meeting with more than a dozen members of the Congressional Caucus on Armenian Issues in the Capitol Hill.
STEPANAKERT, NOVEMBER 3, ARTSAKHPRESS: Ambassador Makunts expressed her gratitude to the Members of Congress for their constant support to Armenia, the issues that concern to Armenian people, and for the adoption of pro-Armenian resolutions in Congress, the Armenian embassy said in a readout.
“In particular, the adoption of resolutions on the recognition of the Armenian Genocide, as well as condemning the aggression unleashed by Azerbaijan against the people of Artsakh, and coming up with legislative initiatives in that regard.
Ambassador Makunts briefed Members of Congress about the democratic reform program implemented by the Armenian Government, agenda of the Armenian-American relations and current regional security issues. In that context, she emphasized the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
Ambassador Makunts presented the challenges followed by the 44-day war and the humanitarian crisis, emphasizing the need for the unconditional repatriation of Armenian prisoners of war and captured civilians held in Azerbaijan.