Կարևոր է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցային լիարժեք գործընթացը վերականգնվի. Նախագահ Հարությունյանը հանդիպել է ՀՀ վարչապետին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 3-ին Երևանում հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Երկրի ղեկավարը իր խոսքում ընդգծել է, որ Արցախյան հիմնախնդրի քաղաքական լուծման ճանապարհին գերակա է մնում ազգերի ինքնորոշման իրավունքը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ պետք է շարունակել բանակցային գործընթացը: Անդրադառնալով Արցախում իրականացվող լայնածավալ շինարարական աշխատանքներին՝ նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ մինչև տարեվերջ, առնվազն 300 բնակարան միայն Ստեփանակերտ քաղաքում կհանձնվի շահագործման:
«Բացի այդ, մեզ հաջողվել է ՀՀ կառավարության և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի աջակցությամբ հազարավոր բնակարանների հիմքեր դնել, և մինչև եկող տարվա վերջ առնվազն 2500-3000 բնակարան ավարտած կլինենք»,- ասել է նախագահը՝ ընդգծելով, որ բնակարանաշինությունը Արցախի ժողովրդագրական խնդիրը լուծելու առումով կարևոր նշանակություն ունի:
Նախագահ Հարությունյանը ՀՀ վարչապետին շնորհակալություն է հայտնել, որ Հայաստանի՝ 2022 թվականի պետական բյուջեում արտացոլվել է բավական մեծ գումար, որը թույլ է տալու Արցախի կողմից վերականգնվող տնտեսության հաշվին մուտքագրված գումարներով ևս միասին լուծել հիմնական խնդիրները:
«Ուզում եմ նշել, որ բավական ակտիվ համագործակցում են Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության տարբեր կառույցներ, օպերատիվ արձագանքում են մեր բոլոր հարցերին: Բարձրացված ցանկացած խնդիր՝ սոցիալական, ենթակառուցվածքային, թե այլ, լուծում է ստանում, և այսօր այն բնականոն կյանքը, որ Արցախում կա, հիմնականում պայմանավորված է Հայաստանի կառավարության հատուկ ուշադրությամբ, ամենօրյա աշխատանքով, որը տեղի է ունենում»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
Ողջունելով նախագահ Հարությունյանին՝ ՀՀ վարչապետ  Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ 44-օրյա պատերազմից հետո համատեղ աշխատանքը երբեք չի դադարել, և կարևոր է դրանց արդյունքները վերլուծելը և իրադրությունը գնահատելը:
«Կարևոր է արձանագրել, որ այս ընթացքում Արցախի կառավարությանը՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հետ, հաջողվել է Արցախում բնականոն կյանքի վերականգնման ուղղությամբ շատ կոնկրետ աշխատանքներ իրականացնել: Իհարկե, մենք չենք համարում, թե այն, ինչ արված է, գոհացուցիչ է, և մենք, բնականաբար, պետք է շարունակենք աշխատանքն այդ ուղղությամբ՝ զուտ աջակցության ծրագրերը, ինչպես բազմիցս խոսել ենք, փոխարինելով զարգացման ծրագրերով»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ կարևոր է նաև, աշխատանքային մակարդակում իրականացվող քննարկումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հետագա տեսլականի վերաբերյալ:
«Իհարկե, մենք կարևոր ենք համարում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցային լիարժեք գործընթացը վերականգնվի, որտեղ, ինչպես նաև համանախագահներն են ընդգծել մի քանի անգամ, հայտնի սկզբունքների հիման վրա, այդ թվում՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի, տեղի ունենա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը՝ վերջնական և համապարփակ և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ճշգրտումը:
Այս բոլոր հարցերը մշտապես մեր աշխատանքային միացյալ օրակարգում են, և այսօր նույնպես մենք այդ թեմաներով առավել մանրամասն քննարկումներ կունենանք: Կրկին ողջունում եմ և ուրախ եմ Ձեզ տեսնել»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը:

Важно полноценное восстановление переговорного процесса в рамках Минской группы ОБСЕ: Президент Арутюнян встретился с премьер-министром Республики Армения
3 ноября президент Республики Арцах Араик Арутюнян встретился в Ереване с премьер-министром Республики Армения Николаем Пашиняном.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах.
В своем выступлении глава государства подчеркнул, что политическое урегулирование нагорно-карабахского конфликта и принцип права народов на самоопределение остаются в повестке. Президент Арцаха добавил, что в результате широкомасштабных работ к концу года только в Степанакерте будут введены в эксплуатацию как минимум 300 квартир. Часть этих работ была выполнена еще до начала военных действий. К концу 2022-го — началу 2023 года в Арцахе будут сданы в эксплуатацию 2-3 тысячи новых домов. Данный проект реализуется в рамках программ содействия со стороны правительства Армении. Реализуются и программы, осуществляемые Всеармянским фондом «Айастан».
Арутюнян выразил признательность Армении за то, что в проекте государственного бюджета предусмотрены суммы для Арцаха, которые позволят решить все те проблемы, с которыми сегодня сталкивается республика. «Уверен, что в течение 2 лет в Арцахе удастся решить все жилищные проблемы, восстановить социальную и производственную инфраструктуру», — сказал глава арцахского государства.
Приветствуя президента Арцаха Араика Арутюняна, премьер-министр РА Никол Пашинян отметил, что приближается первая годовщина окончания 44-дневной войны в Арцахе, и есть необходимость в том, чтобы проанализировать создавшуюся ситуацию.
По его словам, важно также проанализировать проделанную работу. Важно то, что при содействии Армении в Арцахе удалось реализовать конкретные программы. «Конечно, мы не можем пока утверждать, что удовлетворены сделанным, необходимо продолжить работу в этом направлении, заменить программы содействия Арцаху на программы развития. В ходе переговоров, надеюсь, мы обменяемся мнениями о наших видениях по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Мы придаем важность полноценному восстановлению переговорного процесса в рамках Минской группы ОБСЕ на основе трех известных принципов, в том числе принципа права народов на самоопределение, о чем неоднократно заявляли сами сопредседатели МГ ОБСЕ. Наша главная цель – полноценное и всеобъемлющее урегулирование нагорно-карабахского конфликта, а также определение статуса Нагорного Карабах», — заявил глава правительства Армении.