Արտակ Բեգլարյանը ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ քննարկել է Արցախի միջազգային ներգրավվածությանն առնչվող հարցեր
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, ԱՄՆ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանի ու պետնախարարի գլխավոր խորհրդական Դավիթ Հակոբյանի հետ միասին, նոյեմբերի 2-ին և 3-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի շենքում հանդիպել է որոշ կոնգրեսականների:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ֆրանկ Փալոնի, Աննա Էշուի և Ջիմ Քոսթայի հետ հանդիպումների ժամանակ պետական նախարարը հակիրճ ներկայացրել է Արցախի մարդասիրական իրավիճակը, հակամարտության կարգավորման ԱՀ մոտեցումները և կառավարության կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ ծրագրերը:
Արտակ Բեգլարյանն ընդգծել է, որ Արցախի մեկուսացման ադրբեջանական քաղաքականությանը միջազգային հանրության կողմից տուրք տալու պատճառով պատերազմի մարդասիրական հետևանքների վերացման գործում միջոցների զգալի սղություն կա: Այդ համատեքստում նա շեշտադրել է Արցախի միջազգային ներգրավվածության բարձրացման անհրաժեշտությունը՝ առկա անվտանգային ու մարդասիրական կարիքների ու առանձնահատկությունների հաշվի առնմամբ:
Պետական նախարարը նշել է, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի ճանաչումը հիմնաքարային նշանակություն ունի հակամարտության վերջնական ու արդարացի կարգավորման գործում՝ ակնկալիք հայտնելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը գործուն ջանքեր կգործադրի այդ ուղղությամբ: Նա կարևորել է Արցախի միջազգային կարգավիճակի հարցի արդարացի ու արագ լուծման անհրաժեշտությունը արցախցիների երկարաժամկետ անվտանգության և այլ հիմնարար իրավունքների ու շահերի պաշտպանության համատեքստում:
Արտակ Բեգլարյանը նաև այցելել է Կոնգրեսի գրադարանի հայկական բաժին, ծանոթացել այնտեղ առկա հնարավորությունների հետ և քննարկել Արցախին առնչվող գրականության շարունակական ավելացման մեխանիզմները:

Артак Бегларян обсудил с конгрессменами США вопросы международной вовлеченности Арцаха
2 - 3 ноября в здании Конгресса США государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян вместе с постоянным представителем Республики Арцах в США Робертом Аветисяном и главным советником государственного министра Давидом Акопяном имел встречи с некоторыми конгрессменами.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает отдел информации и общественных связей аппарата государственного министра Арцаха.
В ходе встреч с Фрэнком Паллоне, Анной Эшоу и Джимом Коста государственный министр кратко представил гуманитарную ситуацию в Арцахе, подходы Республики Арцах к урегулированию конфликта, краткосрочные и долгосрочные программы правительства.
Артак Бегларян подчеркнул, что вследствие поощрения международным сообществом азербайджанской политики изоляции Арцаха, в деле ликвидации гуманитарных последствий войны существует значительная нехватка средств. В этом контексте он подчеркнул необходимость увеличения международной вовлеченности Арцаха с учетом существующих потребностей и особенностей в области безопасности и гуманитарной помощи.
Государственный министр отметил, что признание факта реализации права народа Арцаха на самоопределение имеет ключевое значение для окончательного и справедливого урегулирования конфликта, выразив надежду, что Минская группа ОБСЕ приложит активные усилия в этом направлении. Он подчеркнул необходимость справедливого и скорейшего решения вопроса о международном статусе Арцаха в контексте долгосрочной безопасности народа Арцаха и защиты других основных прав и интересов.
Артак Бегларян также побывал в Армянском отделе Библиотеки Конгресса, ознакомился с имеющимися там возможностями, обсудил механизмы постоянного комплектования литературы по Арцаху.