ՄՄՀ Կովկասագիտության կենտրոնը 6 տարեկան է. բուհում անդրադարձել են կատարած աշխատանքին
Այսօր՝ նոյեմբերի 4-ին, Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանում բուհի Կովկասագիտության կենտրոնի 6-ամյա գիտակրթական գործունեության վերաբերյալ մամուլի ասուլիս է կազմակերպվել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»֊ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ողջույնի խոսքով հանդես է եկել բուհի ռեկտոր Դոնարա Գաբրիելյանը։
«Համալսարանի Կովկասագիտության կենտրոնը բացվել է Արցախի Հանրապետության 3-րդ նախագահ Բակո Սահակյանի առաջարկով՝ 2015թ.֊ին։ Այն, բացի ուսուցումից, կատարում է նաև ուսումնասիրություններ, ինչը կարևոր է հատկապես հիմա՝ մեր հայրենիքի համար այս բարդ ժամանակաշրջանում»,- նշել է Դ. Գաբրիելյանը։
Կովկասագիտության կենտրոնի ղեկավար Հովիկ Ավանեսովը մեզ հետ զրույցում ընդգծել է, որ կենտրոնը հանդիսանում է նախկինում գործող երկու՝ Հայագիտական հետազոտությունների և Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնների հիմքի վրա ստեղծված կառույց։
«Կենտրոնում ներառված են բազմաթիվ գիտաճյուղեր, որոնք ուսումնասիրում են ինչպես մեր տարածաշրջանը, այնպես էլ՝ Մերձավոր և Միջին Արևելքը: Այն իր գործունեությունը ծավալում է և՛ գիտական, և՛ ուսումնական բլոկներով:
Կենտրոնի կողմից Արցախի Հանրապետությունում և Ռուսաստանի Դաշնությունում կազմակերպվել են մի շարք գիտական կարևորություն ներկայացնող կլոր-սեղան֊քննարկումներ, միջազգային գիտաժողովներ, ընդ որում՝ կենտրոնը համագործակցում է Ռուսաստանի, Հարավային Օսիայի, Աբխազիայի առաջատար գիտաուսումնական հաստատությունների հետ»,- տեղեկացրել է մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ, որպես իր տեսակի մեջ առաջինը Հանրապետությունում, կառույցը պատրաստ է համագործակցել ԱրՊՀ֊ում բացված տարածաշրջանային լեզուների ուսուցման կենտրոնի հետ։

Центру кавказоведения университета "Месроп Маштоц" 6 лет: в университете сослались на проделанную работу
Сегодня, 4 ноября, в университете "Месропа Маштоц" прошла пресс-конференция, посвященная 6-летней научно-образовательной деятельности Центра кавказоведения.
Центру кавказоведения университета
СТЕПАНАКЕРТ, 4 ноября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", с приветственной речью выступила ректор университета Донара Габриелян.
Центр кавказоведения университета был открыт в 2015 году по предложению 3-го президента Республики Арцах Бако Саакяна. Помимо преподавания, он также проводит исследования, что особенно важно сейчас, в этот непростой для нашей Родины период», - отметила Д. Габриелян.
Овик Аванесов, руководитель Центра кавказоведения , сообщил нам, что центр является структурой, созданной на базе двух бывших центров арменоведческих и стратегических исследований.
«В центре много научных отделений, изучающих как наш регион, так и Ближний и Средний Восток. Он работает как в научном, так и в образовательном блоках.
Центр организовал ряд круглых столов и международных конференций в Республике Арцах и Российской Федерации, а также сотрудничает с ведущими научными и образовательными учреждениями России, Южной Осетии и Абхазии»,- сообщил наш собеседник, добавив, что, как первая в Республике в своем роде, структура готова к сотрудничеству с региональным центром языковой подготовки, открытым при АрГУ.