ՄՄՀ Կովկասագիտության կենտրոնը 6 տարեկան է. բուհում անդրադարձել են կատարած աշխատանքին
Այսօր՝ նոյեմբերի 4-ին, Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանում բուհի Կովկասագիտության կենտրոնի 6-ամյա գիտակրթական գործունեության վերաբերյալ մամուլի ասուլիս է կազմակերպվել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»֊ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ողջույնի խոսքով հանդես է եկել բուհի ռեկտոր Դոնարա Գաբրիելյանը։
«Համալսարանի Կովկասագիտության կենտրոնը բացվել է Արցախի Հանրապետության 3-րդ նախագահ Բակո Սահակյանի առաջարկով՝ 2015թ.֊ին։ Այն, բացի ուսուցումից, կատարում է նաև ուսումնասիրություններ, ինչը կարևոր է հատկապես հիմա՝ մեր հայրենիքի համար այս բարդ ժամանակաշրջանում»,- նշել է Դ. Գաբրիելյանը։
Կովկասագիտության կենտրոնի ղեկավար Հովիկ Ավանեսովը մեզ հետ զրույցում ընդգծել է, որ կենտրոնը հանդիսանում է նախկինում գործող երկու՝ Հայագիտական հետազոտությունների և Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնների հիմքի վրա ստեղծված կառույց։
«Կենտրոնում ներառված են բազմաթիվ գիտաճյուղեր, որոնք ուսումնասիրում են ինչպես մեր տարածաշրջանը, այնպես էլ՝ Մերձավոր և Միջին Արևելքը: Այն իր գործունեությունը ծավալում է և՛ գիտական, և՛ ուսումնական բլոկներով:
Կենտրոնի կողմից Արցախի Հանրապետությունում և Ռուսաստանի Դաշնությունում կազմակերպվել են մի շարք գիտական կարևորություն ներկայացնող կլոր-սեղան֊քննարկումներ, միջազգային գիտաժողովներ, ընդ որում՝ կենտրոնը համագործակցում է Ռուսաստանի, Հարավային Օսիայի, Աբխազիայի առաջատար գիտաուսումնական հաստատությունների հետ»,- տեղեկացրել է մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ, որպես իր տեսակի մեջ առաջինը Հանրապետությունում, կառույցը պատրաստ է համագործակցել ԱրՊՀ֊ում բացված տարածաշրջանային լեզուների ուսուցման կենտրոնի հետ։

On November 4, a press conference was held at the Mesrop Mashtots University, dedicated to the 6-year scientific and educational activities of the Center for Caucasian Studies.
Press conference held at the Mesrop Mashtots University, dedicated to the 6-year activities of the Center for Caucasian Studies
STEPANAKERT, NOVEMBER 4, ARTSAKHPRESS: As "Artsakhpress" reports, the rector of the university, Donara Gabrielyan made a welcoming speech.
The Center for Caucasus Studies of the University was opened in 2015 at the suggestion of the 3rd President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan.
Apart from teaching, the center also conducts researches, which is especially important now, in this difficult period for our homeland," said D. Gabrielyan.
Hovik Avanesov, the head of the Center for Caucasus Studies, said that the center is a structure established on the basis of two former Armenian Armenological and Strategic study research centers.
"The center includes many disciplines that study both our region and the Middle East.
The center has organized a number of roundtable discussions and international conferences in the Republic of Artsakh and in the Russian Federation. The center is cooperating with leading scientific and educational institutions of Russia, South Ossetia and Abkhazia," he said, in particular.