«Շտապիր օգնության» բարեգործական հիմնադրամը շարունակում է ծրագրերն Արցախում. գործունեության մասին պատմում է ներկայացուցիչը
«Շտապիր օգնության» բարեգործական հիմնադրամը Արցախյան 44-օրյա պատերազմի օրերին իր աջակցությունն է ցուցաբերել արցախցի բազմաթիվ ընտանիքների և այսօր շարունակում է իր գործունեությունն իրականացնել Հանրապետության մի շարք համայնքներում:
«Շտապիր օգնության» բարեգործական հիմնադրամը  շարունակում է ծրագրերն Արցախում. գործունեության մասին պատմում է ներկայացուցիչը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակիցը հանդիպել և զրուցել է «Շտապիր օգնության» բարեգործական հիմնադրամի խորհրդի անդամ Անի Մարտիրոսյանի հետ, ով ներկայացրել է հիմնադրամի կողմից Արցախում իրականացված և իրականացվելիք գործունեության մասին:
Մեզ հետ զրույցում Ա. Մարտիրոսյանն ասել է, որ հիմնադրամը ստեղծվել է 2011 թվականին: Ի սկզբանե բաղկացած է եղել կամավորներից, այնուհետև վերափոխվել է իրավաբանական կառույցի: Եվ արդեն եկար տարիներ ի վեր գործում է՝ որպես կայուն կազմակերպություն:
«Պատերազմի հենց առաջին օրը մեր կազմակերպության նախագահ Ելենա Հակոբյանը գտնվում էր Հայաստանում, և անմիջապես, կամավոր հիմունքներով, շտաբ է բացել, որպեսզի օգնություն տրամադրենք արցախցիներին: Բաժանում էինք սնունդ, հիգիենայի և բժշկական պարագաներ, տաքացուցիչներ, վերմակներ, միայն 120 տ. հագուստ, 400 հատ մահճակալ, ինչպես նաև բազմաֆունկցիոնալ անկողիններ, որոնք անհրաժեշտ էին մեր վիրավոր տղաներին: Սեպտեմբերի 27-ից մինչև դեկտեմբերի կեսերը մոտ 40 000 բնակչի օգնություն է ցուցաբերվել: Այնուհետև 2021թ. մարտ ամսին իրականացրել ենք ակցիա, որի արդյունքում 25 տ. օգնություն ենք բերել Արցախ: Օգոստոս ամսին ԱՀ Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքի դպրոցականների համար բերել ենք գրենական պիտույքներ։ Լոգիստիկ փոխադրումն իրականացվում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հումանիտար արձագանքման կենտրոնի աջակցությամբ: «Դոկտոր Լիզա» բարեգործական հիմնադրամն արդեն չորրորդ անգամն է՝ մարդասիրական օգնություն է ցուցաբերում Արցախի տեղահանված բնակիչներին, որոնք հաստատվել են ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախի համայնքներում։ Այս անգամ հիմնադրամը՝ ի դեմս Նատալիա Ավիլովայի, Ստեփանակերտի Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնին ուղարկեց մեծահասակների և երեխաների խնամքի համար նախատեսված պարագաներ, մանկապարտեզների համար նախատեսված բժշկական և կենցաղային իրեր: Ընթացիկ տարվա մարտին մեր հերթական օգնության հետ մեկտեղ «Ռուսական հումանիտար առաքելություն» հասարակական կազմակերպությունը ևս մարդասիրական օգնություն ցուցաբերեց Արցախին։ Հասցեատերը Ստեփանակերտի Գրիբոյեդովի անվան համար 3 ռուսական դպրոցն էր, որտեղ կայացած հանդիպման ժամանակ կազմակերպության ներկայացուցիչը խոստացել է գեղարվեստական ​​գրականություն ուղարկել դպրոցի համար, որպեսզի երեխաները կարողանան օգտվել ուսումնական նյութից՝ ծանոթանալով նաև ռուս դասականների ստեղծագործություններին։ «Ռուսական հումանիտար առաքելություն»֊ը կատարել է իր խոստումը. գրականությունը կնվիրաբերվի Ստեփանակերտի Գրիբոյեդովի անվան թիվ 3 ռուսական թեքմամբ դպրոցին»,- ներկայացրել է մեր զրուցակիցը:
Նրա խոսքով հանդիպում են ունեցել ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանի հետ, ով ներկայացրել է Հանրապետությունում գործող այն մանկապարտեզների ցանկը, որոնց անհրաժեշտ է օգնություն տրամադրել:
«Առաջիկայում նախատեսում ենք Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի և «Մերսի» բարեգործական կազմակերպությունների ասոցիացիայի նյութատեխնիկական աջակցությամբ Ստեփանակերտի համար 1, Ասկերանի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների մի շարք մանկապարտեզների տրամադրել կահույք, լվացքի մեքենաներ, խաղալիքներ և այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է մանկապարտեզներին: Մենք այդ ամենը գնում ենք Հայաստանից, որպեսզի նպաստենք նաև տնտեսությանը»,- նշել է Ա. Մարտիրոսյանը:
Մեր զրուցակիցը շնորհակալություն է հայտնել այն անձանց, ովքեր նպաստել են իրենց գործունեության անխափան իրականացմանը:
«Այս ամբողջ ժամանակահատվածում մեզ օգնում ու առաջնորդում է Հայաստանում Արցախի ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը, ում հետ մինչ օրս համագործակցում ենք, ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանն էլ ուղղորդում է կրթության ոլորտին օգնելու հարցում՝ սկսած մանկապարտեզներից, մինչև ավելի բարձր օղակներ»,- ընդգծել է նա:

Благотворительный фонд «Спеши к добру» продолжает свои программы в Арцахе: Представитель рассказывает о деятельности
Благотворительный фонд «Спеши к добру» поддержал многие семьи Арцаха во время 44-дневной войны в Арцахе и сегодня продолжает свою деятельность в ряде населенных пунктов республики.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 ноября, АРЦАХПРЕСС- Корреспондент "Арцахпресс" встретился с членом Совета благотворительного фонда «Спеши к добру» Ани Мартиросян, которая рассказала о деятельности фонда в Арцахе.
В беседе с нами А. Мартиросян сообщила, что фонд создан в 2011 году. Первоначально он состоял из добровольцев, затем был преобразован в юридическую организацию. И уже много лет она функционирует как стабильная организация.
«В первый же день войны президент нашей организации Елена Акопян была в Армении и сразу же на добровольных началах открыла штаб для оказания помощи народу Арцаха. Раздали продукты питания, предметы гигиены, медикаменты, обогреватели, одеяла, постельное белье, 120 тонн одежды, 400 раскладушек, а также многофункциональные кровати, в которых нуждались наши раненые парни. С 27 сентября до середины декабря помощь была оказана около 40 000 человек. Затем в марте 2021 года мы провели акцию, в результате которой доставили в Арцах 25 тонн гуманитарного груза. В августе мы привезли канцелярские товары для школьников общины Мачкалашен Мартунинского района Арцаха․ Логистическая перевозка осуществляется при поддержке центра гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента․ Благотворительный фонд «Доктор Лиза» уже четвертый раз оказывает гуманитарную помощь для перемещенных жителей Арцаха, проживающих как в Армении, так и в Арцахе. На этот раз Фонд в лице Натальи Авиловой отправил в Реабилитационный центр имени Керолайн Кокс в Степанакерте предметы по уходу за взрослыми и детьми, предметы медицинского и бытового назначения для детских садов. АНО «Русская гуманитарная миссия» в марте вместе с нами присутствовала в поездке и вместе с нами привезли гуманитарный груз для Арцаха. Во время встречи в школе №3 имени А.С. Грибоедова «Русская гуманитарная миссия» обещала отправить художественную литературу для школы, чтобы дети могли пользоваться учебным материалом и соответственно ознакомиться с русской классикой. Литература будет передана школе №3 имени А.С. Грибоедова», - представила наша собеседница.
По ее словам, состоялась встреча с министром образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Караханян, которая представила список действующих в стране детских садов, нуждающихся в помощи.
«В ближайшее время при логистической поддержке центра гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента и ассоциации благотворительных организаций «Мерси» мы планируем предоставить мебель, стиральные машины, игрушки - все, что нужно детским садам Степанакерта № 1, Аскеранского, Мартунинского и Мартакертского районов. Мы покупаем все это в Армении, чтобы внести свой вклад в экономику», - отметила А. Мартиросян.
Наша собеседница поблагодарила людей, которые способствовали беспрепятственному осуществлению своей деятельности.
«Все это время нам помогал и направлял представитель Арцаха в Армении Сергей Газарян, с которым мы продолжаем сотрудничать, министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Караханян направляет в оказании гуманитарной помощи в сфере образования, начиная с детских садов до университетов»,- подчеркнула она.