Հին Թաղեր գյուղում մարտական հերթապահություն իրականացրած գումարտակի հրամանատարը կալանավորվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեն զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա կալանավորվել է գումարտակի հրամանատար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏնոյեմբերի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Քննչական կոմիտեից մանրամասնում են՝ պարզվել է, որ Ջ.Մ.-ն, զբաղեցնելով հրաձգային գումարտակի հրամանատարի պաշտոնը և հանդիսանալով իր ենթակա անձնակազմի պետը, 2020թ. նոյեմբերի 9-ին եռակողմ համաձայնագրի կնքումից հետո հրաման է ստացել մարտական հերթապահություն կատարելով ապահովել Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր տեղամասի արևելյան սահմանի թվով 12 մարտական դիրքերի անվտանգությունը, սակայն 2020թ. դեկտեմբերի 11-12-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում ցուցաբերել է պաշտոնեական անփութություն, որպիսի գործողություններն առաջացրել են ծանր հետևանքներ՝ Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր տեղամասի արևելյան սահմանի 12 մարտական դիրքերն անցել են թշնամու վերահսկողության տակ, վերջինիս ենթակայության ներքո գտնվող թիվ N մարտական դիրքում տեղակայված անձնակազմի զինծառայողները հայտնվել են շրջափակման մեջ, որից ինը զինծառայողներ զոհվել են, երկուսը՝ գերեվարվել:
Հիշյալ հրամանատարին դեռևս 2021թ. ապրիլի 30-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և միջնորդություն էր ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ, որը 2021թ. մայիսի 1-ի որոշմամբ մերժվել էր։
Նշվում է, որ քրեական գործով մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից նշված որոշումը բողոքարկվել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան, որը դատարանի կողմից բավարարվել է, և գործն ուղարկվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` նոր քննության:
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը 2021թ. նոյեմբերի 8-ին բավարարել է վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը, և մեղադրյալ Ջ.Մ-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:

A battalion commander is under arrest on charges of dereliction of duty concerning his actions which authorities say led to nine troops being killed, two taken captive and multiple combat positions being taken over by Azerbaijani military during 2020 December 11-12 clashes.
2020 deadly Hin Tagher clashes: Battalion commander jailed on charges of dereliction of duty
STEPANAKERT, NOVEMBER 9, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The battalion commander was charged with aggravated dereliction of duty back in April 2021 and investigators asked a court to remand him in pre-trial detention, but the motion was rejected. The supervising prosecutor appealed the decision to a higher court, which eventually ordered a renewed examination. Subsequently, a Yerevan court of general jurisdiction approved the pre-trial detention, the Investigative Committee said in a press release.
The officer, who was the commander of a rifle battalion, was ordered after the 2020 November 9 ceasefire to ensure the security of 12 combat positions of the eastern border of Hin Tagher, a district of the Hadrut region in Artsakh.
“However, during combat operations which took place between 2020 December 11-12, he committed actions amounting to dereliction of duty which led to grave consequences: 12 combat positions of the Hin Tagher district’s eastern border were taken over by enemy troops, the servicemen deployed in one of these combat positions were besieged, of whom nine servicemen were killed and two were taken captive,” the investigators said.